Zgłosuj na książki roku 2017

Nie nauczysz dziecka jazdy na rowerze podczas prelekcji

Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Wydawnictwo: Wolters Kluwer
You Can't Teach a Kid to Ride a Bike at a Seminar : The Sandler Sales Institute's 7-Step System for Successful Selling
sprzedaż, poradnik,
poradniki
Tomek

Praca sprzedawcy kojarzy mi się niekiedy z przygotowaniami aktora do występu na scenie. Wyobrażam sobie, że napięcie rośnie u niego z próby na próbę i że stopniowo buduje w sobie przekonanie do roli, wykorzystując rekwizyty i znajdując pewien klucz, który pozwoli mu, jako komuś ''wynajętemu'', stać się ''prawdziwym'' człowiekiem w historii odgrywanej na deskach scenicznych. Oczywiście wielu z nas wydaje się, że praca sprzedawcy nie zawiera dramatycznych momentów ani lirycznych uniesień, nie może też wzbudzać podziwu nad kunsztem interpretacji oryginału, jakiego wymaga fach aktorski. A jednak w tej książce zaskoczyła mnie trafność pewnej pomysłowej strategii relacji z klientem (nazywanej negatywnym odwracaniem), która buduje zaskoczenie i burzy nasze przewidywania, w sposób godny zabiegów dramaturga. Takich zaskoczeń ta książka przyniosła mi więcej - pokazała chociażby, jak unikać najczęstszych grzechów sprzedawcy, na przykład fanfaronady sprzedażowej (''bezpłatnego konsultingu'') czy też zbytniego ufania kojącym słowom potencjalnego klienta, które są tylko przewrotną próbą ucieczki z sytuacji sprzedażowej. Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy o sprzedaży wiedzą już wszystko, a nawet mają wrażenie przesytu i są ciekawi perspektywy w zasadzie antysprzedażowej. W tej perspektywie można odkryć zupełnie nowy repertuar technik i taktyk, które pozwolą nam odświeżyć zgrane chwyty, a na siebie spojrzeć jak na awangardowych aktorów, nie zaś nudnych wyrobników w grze kupującego i sprzedającego.

Aleksander Drzewiecki
Prezes Zarządu
House of Skills S.A.

źródło okładki: http://www.profinfo.pl/dziedzina/biznes/p,nie-nauc...»

Tomasz | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Duży plus, może największy dla Sandlera za to, że ma swoją jasną filozofię sprzedaży. System, który stworzył trzeba poznać. Nie jest dla mnie idealny, nie ze wszystkim się zgadzam, a większość przykładów jest dla mnie zbyt ogólna - mimo to sztuka "wydobywania" bólu za pomocą pytań jest czymś, co trzeba umieć pracując w sprzedaży, bo niewielu potrafi to dobrze robić.

Radosław Pleskot | 2017-09-26
Przeczytana: 29 września 2017