Zaradny dynda raz. Palindromy. Czytaj tak albo wspak

typ
papier
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Palindromy są to wyrazy, zdania, wiersze lub inne utwory, które czytane wprost lub wspak (od tyłu) brzmią tak samo. Nazwa palindrom pochodzi od greckiego palin wracać oraz dromos droga . Palindromy mają długą tradycję, pierwsze pisał Sotades z Maronei już w III wieku przed naszą erą. Najbardziej znanym palindromem jest angielskie zdanie Madam, I&m Adam , którym podobno Adam przywitał Ewę w Raju. U nas najbardziej popularny jest palindrom Kobyła ma mały bok . W Polsce wydano dotychczas sześć książek z palindromami: Juliana Tuwima Pegaz dęba (1950), Stanisława Barańczaka Pegaz zdębiał (1995), Józefa Godzica Echozdania czyli Palindromy (1996), Edmunda Johna Palindromy Pana Johna (2006), a także napisane przeze Tadeusza Morawskiego: Gór ech chce róg (2005) oraz zagwiżdż i w gaz (2006). Prezentowany zbiór składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się około tysiąca nowych palindromów, przytoczono też kilkadziesiąt wydanych niedawno w poprzednich dwóch zbiorach. W przeciwieństwie do poprzednich książek nie ma tu wierszy palindromicznych ani palindromów bardzo długich, przeważają krótkie. Najdłuższe (w tym rekordowy, mający ponad 33 tysięcy liter) znajdzie czytelnik na prowadzonej przez Tadeusza Morawskiego stronie internetowej www.palindromy.pl. Druga część książki zawiera najdłuższy wiersz-palindrom, składający się z ponad 4400 liter. Pisanie utworów mających rym, a jednocześnie będących palindromami, jest bardzo trudne. Wiersze takie pisane po polsku można spotkać, jak dotąd, tylko w moich książkach. Prezentowany poniżej z pewnością jest najdłuższym rymowanym utworem tego typu na świecie. To ośmiozgłoskowiec o symetrycznym układzie liter, dzięki czemu można z niego łatwo wybierać mniejsze podzbiory, które też są wierszami-palindromami. Podano algorytm, dzięki któremu czytelnik będzie mógł sam wybrać krótsze elementy. Ilość kombinacji jest ogromna. Powiedzieć: miliony, to za mało. Palindromy to utwory z pogranicza literatury, humoru i absurdu. Autor pisał je dla rozrywki własnej i znajomych, a teraz, po usystematyzowaniu daję ku uciesze czytelników. Nie czytajmy tej książki od razu w całości. Pamiętajmy, że każdy palindrom to oddzielny utwór, a ten zbiór, mimo skromnych rozmiarów i ceny, jest ogromny. Raczej wyszukujmy ulubione, znajdźmy dostosowane do okazji (na przykład: idąc do znajomych zacytujmy palindrom z imieniem gospodarza), spróbujmy krótszych kombinacji z najdłuższego wiersza, koniecznie poznajmy jego budowę, czytając go wspak. Odstawmy lekturę, gdy zacznie nas nużyć, by po jakimś czasie znów wrócić do tej zwariowanej zabawy.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku