Okładka książki Zaradny dynda raz. Palindromy. Czytaj tak albo wspak

typ
papier
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Palindromy są to wyrazy, zdania, wiersze lub inne utwory, które czytane wprost lub wspak (od tyłu) brzmią tak samo. Nazwa palindrom pochodzi od greckiego palin wracać oraz dromos droga . Palindromy mają długą tradycję, pierwsze pisał Sotades z Maronei już w III wieku przed naszą erą. Najbardziej znanym palindromem jest angielskie zdanie Madam, I&m Adam , którym podobno Adam przywitał Ewę w Raju. U nas najbardziej popularny jest palindrom Kobyła ma mały bok . W Polsce wydano dotychczas sześć książek z palindromami: Juliana Tuwima Pegaz dęba (1950), Stanisława Barańczaka Pegaz zdębiał (1995), Józefa Godzica Echozdania czyli Palindromy (1996), Edmunda Johna Palindromy Pana Johna (2006), a także napisane przeze Tadeusza Morawskiego: Gór ech chce róg (2005) oraz zagwiżdż i w gaz (2006). Prezentowany zbiór składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się około tysiąca nowych palindromów, przytoczono też kilkadziesiąt wydanych niedawno w poprzednich dwóch zbiorach. W przeciwieństwie do poprzednich książek nie ma tu wierszy palindromicznych ani palindromów bardzo długich, przeważają krótkie. Najdłuższe (w tym rekordowy, mający ponad 33 tysięcy liter) znajdzie czytelnik na prowadzonej przez Tadeusza Morawskiego stronie internetowej www.palindromy.pl. Druga część książki zawiera najdłuższy wiersz-palindrom, składający się z ponad 4400 liter. Pisanie utworów mających rym, a jednocześnie będących palindromami, jest bardzo trudne. Wiersze takie pisane po polsku można spotkać, jak dotąd, tylko w moich książkach. Prezentowany poniżej z pewnością jest najdłuższym rymowanym utworem tego typu na świecie. To ośmiozgłoskowiec o symetrycznym układzie liter, dzięki czemu można z niego łatwo wybierać mniejsze podzbiory, które też są wierszami-palindromami. Podano algorytm, dzięki któremu czytelnik będzie mógł sam wybrać krótsze elementy. Ilość kombinacji jest ogromna. Powiedzieć: miliony, to za mało. Palindromy to utwory z pogranicza literatury, humoru i absurdu. Autor pisał je dla rozrywki własnej i znajomych, a teraz, po usystematyzowaniu daję ku uciesze czytelników. Nie czytajmy tej książki od razu w całości. Pamiętajmy, że każdy palindrom to oddzielny utwór, a ten zbiór, mimo skromnych rozmiarów i ceny, jest ogromny. Raczej wyszukujmy ulubione, znajdźmy dostosowane do okazji (na przykład: idąc do znajomych zacytujmy palindrom z imieniem gospodarza), spróbujmy krótszych kombinacji z najdłuższego wiersza, koniecznie poznajmy jego budowę, czytając go wspak. Odstawmy lekturę, gdy zacznie nas nużyć, by po jakimś czasie znów wrócić do tej zwariowanej zabawy.

Gdzie kupić?

Kalendarium literackie
  • Piotr Rowicki
    39. rocznica
    urodzin
    A może rzeczywiście stwórca położył się i zasnął?
    Może jest tak, że każdy ma swojego boga i mój od miesiąca drzemie. Zdaje mu się, że ledwo głowę przyłożył do poduszki. Wstawaj! Gdziekolwiek jesteś. Nie może tak być, tak dalej być nie może.
  • Donna Leon
    72. rocznica
    urodzin
    Zawsze bałem się ludzi, którzy w swoim mniemaniu posiedli prawdę. Są gotowi zrobić wszystko, nawet pozmieniać fakty i tak je wymodelować, by do niej pasowały.
  • Maurice Maeterlinck
    152. rocznica
    urodzin
    Każda bowiem ich czynność wiąże się nierozerwalnie z błękitem nieba, z rozkwitem łąk, pól i lasów, z najrozkoszniejszą porą w ciągu całego roku.Pszczoły to dusza, dusza lata, to zegar znaczący okres dosytu i bujności życia, to skrzydło polatującej woni, to samoświadomość promieni słońca, to pobrzęk... pokaż więcej
  • Michael Jackson
    56. rocznica
    urodzin
    Sukces zawsze przynosi uczucie osamotnienia. To prawda. Ludzie myślą, że jesteś szczęśliwy, że masz wszystko. Myślą, że możesz pojechać, gdzie chcesz i robić to, na co masz ochotę, ale w tym tkwi sedno sprawy. Człowiek tęskni za czymś co miałoby prawdziwą wartość.
  • Nancy Holder
    61. rocznica
    urodzin
    -Przyjaciele chcą nam pomóc wydostać się z Francji! Stworzymy nowe Zgromadzenie, najdroższy, oparte na świetle, zapomnimy o okropnościach, które czyniły nasze rodziny-mówiąc to poczuła,że jej zęby chwieją się w dziąsłach.-Morderczyni!-ryknął na nią wściekle- Zdrajczyni!.
  • Isayama Hajime
    28. rocznica
    urodzin
    Tego dnia ludzkość przypomniała sobie strach, kiedy to "oni" rządzili światem. Upokorzenie... Życia w klatce...
  • Mary Norton
    22. rocznica