Vaggi Varri. W tundrze Samów

Wydawnictwo: Alter
laponia, samów, szwecja

Jedna z nielicznych dostępnych w Polsce książek o surowym, a zarazem niezwykle urzekającym środowisku i krajobrazie tundry i gór północnej Skandynawii, reniferach oraz nierozerwalnie związanej z nimi kulturze Samów (Lapończyków), ich tradycyjnym i współczesnym życiu, rękodziele, języku, muzyce oraz charakterystycznym śpiewie joik. Podtytuł książki (W tundrze Samów) odsyła nas do wciąż jeszcze...

Podtytuł książki (W tundrze Samów) odsyła nas do wciąż jeszcze nieskażonej cywilizacją krainy – do tundry. Autorzy opisują kilka swoich trekkingów po parkach narodowych północnej Szwecji, górskie wspinaczki i wędrówki po szlakach rzadko odwiedzanych przez turystów. Snują opowieść o niezwykłym krajobrazie, surowym klimacie, bogatej – wbrew pozorom – przyrodzie, o trudach i urokach swoich wypraw. Opowiadają również o Samach, mieszkańcach Laponii. Pomagają nam poznać ich niełatwą historię, problemy, z jakimi cały czas muszą się zmagać, ale także bogatą tradycję. Samowie, jako dawni mieszkańcy tundry, nadal często dostosowują rytm życia do wędrówek reniferów, najważniejszych dla nich zwierząt, w wolnych chwilach zajmują się rękodziełem i muzyką i charakterystycznym dla tego regionu śpiewem joik, dbają o rozwój swojej niezwykłej kultury i jej popularyzację (czego dowodem jest choćby muzeum w Jokkmokk dokładnie opisane przez Autorów), prowadzą też własne firmy i korzystają z Facebooka. Vaggi Varri to książka dla tych, którzy chcą poznawać inne grupy etniczne i przyglądać się z bliska realiom ich życia.
Ta książka to również dobra lektura dla miłośników literatury podróżniczej, trekkerów wybierających te mniej uczęszczane szlaki. Można ją potraktować jako quasi-przewodnik po północnej Szwecji, zawierający wiele pomocnych wskazówek i będący inspiracją do rozpoczęcia własnych podróży za kołem podbiegunowym.
Do książki dołączona jest płyta CD z tradycyjnym śpiewem joik Samów i zarejestrowanymi odgłosami tundry. Książka otwiera serię „Dzikie Pola” naszego wydawnictwa, gdzie będziemy przybliżać Czytelnikom kultury i miejsca z różnych części świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Alter, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalter.pl

Bookeriada | 2014-07-15
Przeczytana: 05 lutego 2014

Vággi Várri. W tundrze Samów to książka, którą Anna Nacher i Marek Styczyński napisali wspólnie jako historię osobistej fascynacji tundrą i kulturą Samów od pierwszego z nią spotkania. Tak jak zamiłowanie do trekkingu jest punktem scalającym odmienne zainteresowania autorów – kulturoznawczyni i botanika, tak książka zawiera umiejętnie łączone spostrzeżenia z różnych dziedzin – historii, religioznawstwa, literatury, botaniki, geografii. Tundra i kultura Samów są obserwowane i doświadczane ze wszystkich możliwych perspektyw. Praca Anny Nacher i Marka Styczyńskiego przyniosła skutek i z połączenia dwóch odmiennych spojrzeń – dwóch indywidualności, kulturoznawczyni i botanika, kobiety i mężczyzny – powstała jedna, spójna i znakomita opowieść.

Opisy kolejnych szwedzkich trekkingów są wciągające i wzbogacające poznawczo. Autorzy dzielą się również wieloma istotnymi refleksjami dotyczącymi stylu życia i podróżowania oraz różnorodnych form traktowania dziedzictwa kulturowego. Myślę, że...

lady_of_theflowers | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 2016

po pierwsze, to nie jest książka o Saamach, a o trekkingu w Szwecji za kołem podbiegunowym. jeśli chce się dowiedzieć czegoś konkretnego o tej grupie etnicznej lepiej sięgnąć po coś bardziej naukowego.
po drugie, czytało się bardzo źle. pretensjonalne cytaty na początku każdego z rozdziałów nie nastrajały pozytywnie, opisywane wycieczki były po prostu nudne - idziemy tyle i tyle godzin, przeszliśmy tyle i tyle kilometrów, ale bym zjadł makaron z sosem, w Sztokholmie byliśmy w wegetariańskiej restauracji i muzeum, teraz opiszę po raz kolejny podróż autobusem, wymienię wszystkie napotkane rośliny (wraz z nazwami łacińskimi) oraz zwierzęta i podkreślę, że kiedyś można je było spotkać w Polsce...
ponadto porównywanie krajobrazów tundry do Tatr... więcej niż jeden raz... słabo.
po trzecie, Anna Nacher w krótkim fragmencie, który napisała zawarła tyle angielskich zapożyczeń, że było to aż nienaturalne.

,,sięgam po książkę o Themersonie, miejscami kiepsko napisaną, ale jestem wyrozumiała...

Doris | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Książka wartościowa i pięknie wydana, ale dla mnie dość trudna do czytania. Dla kogoś, kogo temat botaniki kompletnie nie interesuje, ciągłe wtrącenia o roślinach arktycznych i ogromna ilość zdjęć roślin mogą być trochę przytłaczające. Za to fragmenty, które dotyczyły ludzi bardzo mnie wciągały. Trochę za dużą część relacji z podróży stanowią subiektywne zachwyty z podróży, którymi w sumie ciężko się podzielić z innymi ludżmi - może to być interesujące podczas rozmowy na żywo czy prezentacji z podróży, ale już mniej w 300-stronowej książce.

Tak czy inaczej poczułam się zainspirowana do podobnych wędrówek.

lalaith | 2013-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2013, Północ, Posiadam
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Jeszcze nie zaczęłam czytać a już jestem rozczarowana. Szata graficzna tragiczna, a zawartość płyty to chyba jakieś nieporozumienie.

Po przeczytaniu mogę tylko dodać, że treść również nie zachwyca.

Dominika | 2016-02-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecam!
Przeczytana: styczeń 2016

W skrócie: ciekawa, zawiera mnóstwo sprawdzonych informacji, pięknie wydana. Jedynym minusem (ale może się czepiam) jest nadętość/nieskromność autorów.

W Polsce mało jest książek opowiadających o Saamach, chociaż zainteresowanie kulturą dalekiej północy wciąż rośnie. Niewielka ich ilość nie oznacza jednak, że nie można trafić na znakomite pozycje. Ja natknęłam się na takową.
Książka rozpoczyna się od wizyty autorów (oczywiście w tym wypadku możemy utożsamiać autorów z bohaterami) na targu i festiwalu w Jokkmokk. Przy okazji wprowadzają nas oni w to, czym jest Sapmi, oraz zapoznają nas z joikiem. Przybliżają nam również podstawy szamanizmu. Podczas kolejnych rozdziałów towarzyszyć możemy autorom podczas ich trekkingowych wypraw po szwedzkim Sapmi. Nie jest to jednak zwykły opis wędrówki z atrakcjami. Anna i Marek przeplatają relacje z podróży z informacjami botanicznymi, kulturowymi itp. Trzeba tutaj zaznaczyć, że oboje posiadają imponującą wiedzę oraz starannie zapoznali się z...

pshemek | 2016-01-26

Za dużo opisów samej wędrówki, przez to jest nudno momentami, spodziewałem się czegoś ciekawszego.

Zenszen | 2017-06-01

Szwedzka część Laponii od zawsze rozpalała moja zmysły, więc bardzo chętnie sięgnęłam po Vaggi Varri. Spodobał mi się tajemniczy tytuł i piękna okładka, ale zawartość w ogóle. Na dobrą sprawę nie wiem, kto mógłby być odbiorcą tej książki. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda, a temat przecież tak inspirujący i ciekawy! Dużo ciekawostek, ale pisane stylem wikipedysty, to jest językowa susza bez emocji i polotu.

Karolina Mrowiec | 2016-12-22
Myszodzwonek | 2016-09-19