Partyzanci

Wydawnictwo: Wielka Litera
Guerrillas. Journeys in the Insurgent World
literatura faktu
Jaga

Reporterska opowieść o ruchach rebelianckich jednego z najznakomitszych amerykańskich reporterów. Anderson opisał partyzantów z pięciu części świata: mudżahedinów w Afganistanie, Front Wyzwolenia Narodowego w Salwadorze, Karenów w Birmie, front Polisario w Saharze Zachodniej i grupę Palestyńczyków walczącą przeciw Izraelowi w Strefie Gazy. Autor był w każdym z tych miejsc, rozmawiał z...

Anderson opisał partyzantów z pięciu części świata: mudżahedinów w Afganistanie, Front Wyzwolenia Narodowego w Salwadorze, Karenów w Birmie, front Polisario w Saharze Zachodniej i grupę Palestyńczyków walczącą przeciw Izraelowi w Strefie Gazy. Autor był w każdym z tych miejsc, rozmawiał z członkami ruchów partyzanckich. Analizuje ich mity założycielskie, idee, opisuje sposoby działania, życie codzienne. Powstała znakomicie udokumentowana i porywająco napisana opowieść pełna zaskakujących szczegółów o społecznościach w trudnych czasach.

Anderson jest uznawany za jednego z najlepszych reporterów na świecie, a jego książki rozchodzą się w milionach egzemplarzy. Międzynarodową sławę przyniosła mu biografia Che Guevary. „Partyzanci” to jego pierwsza książka wydana w Polsce.

źródło opisu: http://www.empik.com/partyzanci-anderson-jon-lee,p1079983799,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/partyzanci-anderson-jon-lee,p1079983799,ksiazka-p

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

"Partyzanci" nie są nowością wydawniczą - książka ukazała się nakładem wydawnictwa "Wielka Litera" we wrześniu 2013 roku. Nie mniej jednak warto sięgnąć po tę pozycję, choćby ze względu na bardzo ciekawe podejście Jona Lee Andersona do kwestii ugrupowań, które poprzez działania zbrojne próbują osiągnąć własne cele polityczne, religijne lub niepodległościowe.
Autor dokonał analizy tych aspektów, nad którymi rzadko, jeśli, w ogóle, się zastanawiamy, jak choćby życia rodzinnego partyzantów, motywów, jakie nimi kierują oraz sposobów działania poszczególnych osób, które w działalność partyzancką są zaangażowane.
Dobór porównywanych organizacji jest również mocno niestandardowy, dotyczy bowiem pięciu, skrajnie różnych od siebie ugrupowań.
Są tam mudżahedini afgańscy z okresu walk tuż przed wycofanie wojsk radzieckich z Afganistanu, przedstawiciele Frontu Wyzwolenia Narodowego z Salwadoru, Karenowie walczący z rządem birmańskim, partyzanci POLISARIO działający na obszarze Sahary...

madziusia | 2014-03-28
Przeczytana: 23 marca 2014

Jon Lee Anderson jest cenionym, amerykańskim reporterem śledczym, piszącym dla „New Yorkera”. Na swoim koncie ma biografie znanych przywódców politycznych - Che Gueavary, Fidela Castro, Augusta Pinocheta i Hugo Chaveza. W trakcie swojej długoletniej pracy miał okazję relacjonować wydarzenia z terenów wojennych różnych rejonów świata. W reportażu „Partyzanci” przybliża czytelnikom realia panujące w pięciu ogarniętych konfliktem miejscach, które odwiedził podczas swoich podróży w latach 1988 - 1992.

Amerykański reporter oko w oko staje z przedstawicielami mudżahedinów w Afganistanie, bojownikami Frontu Wyzwolenia Narodowego w Salwadorze(FMLN), Karenami w Birmie, Palestyńczykami stawiającymi opór Izraelowi w Strefie Gazy oraz reprezentantami frontu Polisario na Saharze Zachodniej. Autor nakreśla sytuację polityczną panującą w danym rejonie, charakteryzuje ukształtowanie terenu i warunki środowiskowe, wskazuje na początki konfliktu i pobudki, jakimi kierują się chwytający za broń...

haLina | 2014-03-07
Przeczytana: 02 marca 2014

Ciekawy pomysł na potraktowanie problemu. Autor opisał partyzantów z Salwadoru, Palestyny, Birmy, Maroka. Książka nieco się zestarzała - sytuacja polityczna na świecie bywa, że zmienia się bardzo szybko. Mimo, że obniżyło to wartość książki to pozostaje ona warta uwagi i przeczytania. Wiele obserwacji pozostało aktualnych a walki partyzanckie ciągle przykuwają naszą uwagę.

Sosenka | 2013-10-30
Przeczytana: październik 2013

"Partyzanci" to reportaż Jona Lee Andersona, na temat ludzi, konkretniej mężczyzn, którzy pełnią jeden z najbardziej niebezpiecznych i zatrważających "zawodów" świata. Są partyzantami. Nie jest to jednak reportaż, jakiego się spodziewałam i treść, tematyka, kompletnie mnie zaskoczyła.
Autor jest reporterem śledczym, relacjonował wydarzenia wojenne, pracował dla "New York Times'a", napisał biografie wielu znanych na świecie przywódców politycznych, otrzymał wiele nagród, a co najważniejsze, wciąż aktywnie działa i jest jednym z nielicznych pisarzy, którzy docierają do miejsc i ludzi dotąd nieodwiedzanych. Jego "misje" są niebezpieczne i ryzykowne.
Jeszcze przed rozpoczęciem czytania, myślałam, że będzie to książka opowiadająca o metodach partyzantów, ich bitwach, wojnach i wszystkim innym ze strony "technicznej". Sięgając po książkę tego typu, chyba każdy zazwyczaj zakłada właśnie te zagadnienia. Jednak już po przeczytaniu spisu treści, dostrzegłam, że ten reportaż mówi o...

książek: 1988
Agata | 2013-10-08
Przeczytana: 06 października 2013

We właściwych warunkach partyzanci mogą się pojawić w każdym społeczeństwie.* (str. 11)

Nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukazała się książka "Partyzanci. Walka w imię sprawiedliwości, pieniędzy i boga". Jej autorem jest Jon Lee Anderson reporter śledczy amerykańskiego tygodnika społeczno-politycznego "The New Yorker", dla którego relacjonował wojny w Afganistanie, Sudanie, Ugandzie, Izraelu i Salwadorze. Anderson jest również autorem obszernej biografii Ernesto Che Guevary.

Che Guevara partyzantów nazwał najwyższą postacią rodzaju ludzkiego. Według Andersona partyzantem jest każda osoba, kobieta lub mężczyzna, która ryzykuje życie, by zmienić stan rzeczy wszelkimi środkami, jakie ma do dyspozycji.* (str.20) W ciągu trzech lat, od 1988 do 1992 roku autor odwiedził pięć grup partyzanckich w różnych zakątkach świata. Swoją podróż rozpoczął w Afganistanie, gdzie gościł na zaproszenie ugrupowania mudżahedinów walczących z wojskami radzieckimi. Później udał się na tereny Sahary...

Paweł | 2014-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Książka która pozostawia w zamyśleniu tuż po jej skończeniu jak i w trakcie.
Myśleliście jak wygląda życie partyzantów? Co ich motywuje do życia partyzanckiego ? Co z aspektami życia rodzinnego ?
To dobrze trafiliście. Autor wnikliwie i obiektywnie, lekkim piórem poznaje kilka grup partyzanckich. Jedne znane jak Mudżahedini ze strefy Gazy i Afganistanu, inne mniej jak Karenowie.
Książka świetna dla ciekawych świata, a także szczególnie dla tych których fascynuje życie partyzantów. Opis jak najbardziej realny pozbawiony mitów.
Jednakże wojowania w książce jest mało, a ku mojej uciesze dużo ludzi i miejsc, historii i realiów.
Warto przeczytać ;)

Leni_Antholc | 2017-07-10