Poza utartym szlakiem. Reportaże z siedemnastu niezwykłych podróży

Wydawnictwo: Mercator
Podróże, reportaż
August

Reportaże z siedemnastu niezwykłych podróży w różne części świata. Azerbejdżan, Bangladesz, Filipiny, Gruzja, Gwatemala, Indonezja, Jemen, Kaszmir, Kazachstan, Liban, Nepal, Macedonia, Mongolia, Pakistan, Rosja, Sudan Południowy, Tajlandia, Ukraina.Historie pełne świszczących nad uchem kul, śmiechu dzieci, stukających butelek i lamentu religijnych męczenników. Niezwykłe miejsca i ludzie.

źródło opisu: Mercator, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

alina | 2016-01-30
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Większość historii mnie wciągnęła, zainteresowała krajami o których nie miałam żadnej wiedzy, myślałam o nich ze strachem i niechęcią, a teraz mam ochotę się do nich wybrać, a na pewno więcej się o nich dowiedzieć. I na odwrót - zmniejszyła chęć wybrania się do niektórych miejsc, które miałam w planach. Zaskoczyły mnie historie o miłych, gościnnych i pomocnych ludziach tam gdzie się tego nie spodziewałam i niechętnych przybyszom w krajach, które miałam za gościnne.
Podoba mi się zbiór w jednym miejscu historii wielu podróżników z różnych miejsc, bo dzięki temu poczytałam o krajach, o których nie zaczęłabym czytać - teraz widzę że byłoby to z dużą stratą dla mnie.

pietrych | 2015-09-16
Przeczytana: 16 września 2015

Wśród siedemnastu reportaży musiały znaleźć się i lepsze i gorsze. Ale jako całokształt książkę oceniam pozytywnie, bo autentycznie wzbogaciła moją wiedzę o świecie.

aggie | 2015-05-26

Składanki źle mi się kojarzą. To taki twór, kiedy trochę komuś się nie chce, trochę na przeczekanie, trochę w międzyczasie. Tymczasem trafiłam na "składankę" pod patronatem portalu „Peron4”. Ten portal to bardzo ciekawe miejsce. Można powiedzieć, że jego twórcy chadzają własnymi drogami, bo znajdziecie tam relacje z mało znanych miejsc, albo widzianych z ciekawej, zaskakującej perspektywy, w wyjątkowym, także groźnym, czasie, czy okolicznościach. Tak jest też książka „Poza utartym szlakiem” – zero wpasowywania się w szablony, całkowity nonkonformizm i fantazja. Wystarczy przejrzeć spis treści, aby natknąć się na nazwiska znanych podróżników, blogerów i dziennikarzy. Zebrane reportaże zwyciężyły w konkursie ogłoszonym przez wydawców i łączy je właśnie opis miejsc „poza szlakiem”.

iluś | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

17 opowieci z różnych zakątków Azji dość duzo z okolic Kazachstanu. Dość politycznie, trochę militarnie. Dwa reportaże spodobały mi się, reszta przeciętna, w mojej opinii. Czegoś tam się nauczyłam, horyzonty mi się poszerzyły, więc nie mogę narzekać, a jednak styl pisarski i głębia doświadczeń jakaś niesatysfakcjonująca. Książkę polecam tym zainteresowanych powyższymi krajami i ich atmosferą polityczną. Kto jednak szuka humoru, ciekawgo stylu i bardziej niezwykłych historii, z większym zapałem rozcyta się w Cejrowskim.

anika | 2014-10-09

Zbiór siedemnastu reportaży różnych autorów z ich pobytu w różnych częściach świata. Każdy z tych z nich jest nietuzinkowy, prezentuje świeże spojrzenie na dany kraj, bowiem ich autorzy rzeczywiście schodzą z utartych szlaków i piszą o miejscach, o których ciężko by było przeczytać w przewodnikach. Nawet z pechowego, zdawać by się mogło, pobytu w szpitalu można zrobić interesujący reportaż. Przyznać muszę, że trudno by mi było wybrać z tych siedemnastu reportaży jeden, który podobał mi się najbardziej. Jedno wiem na pewno – z chęcią przeczytałabym książkę każdego z autorów.

Lila | 2013-06-26

wspaniała, inspirująca książka

Ola | 2013-05-07

Podróżować znaczy: żyć

„Poza utartym szlakiem” to antologia reportaży dotyczących podróży w różne części świata. Zgodnie z obietnicą wydawcy – nie otrzymujemy nic szablonowego, nic, czego można dowiedzieć się z oferty standardowych programów biur podróży. Gwarancję stanowią nazwiska autorów – podróżników z fantazją (czasem ułańską), prawdziwych trampów i globtroterów, którzy zawsze pędząc w nieznane, unikając niebezpieczeństw i przeżywając swe niesamowite przygody, skrzętnie notują wrażenia w swych „dziennikach podróży”.

Książka jest wspólnym przedsięwzięciem Oficyny Wydawniczej Mercator oraz portalu Peron4.pl (o niezależnym podróżowaniu). Efekt tej współpracy wzbudza uznanie. Jednym z celów projektu było udowodnienie, że nie jest sztuką podróżowanie z pełnym portfelem, a spędzanie urlopu w hotelach all inclusive i w najbardziej obleganych miejscach to strata energii. Sztuką jest dotarcie do miejsc pozbawionych zgiełku, nieznanych mediom, które gwarantują autentyczne...