Okładka książki Podróże z Herodotem

Czytelnik
typ
papier
Jadwiga
7.41 (1987 ocen i 83 opinie)

Opis książki

Ryszard Kapuściński wysoko cenił dzieło Herodota i to właśnie on zauważył, że [...] zawsze mówi się o nim jako o historyku, o tym, czy było dokładnie tak, jak on pisał, czy może inaczej. Nikt nie zwrócił jednak uwagi, że Herodot był przede wszystkim pierwszym, wspaniałym reporterem....". Podróże z Herodotem są pochwałą Ryszarda Kapuścińskiego dla zasług starożytnego historyka i podróżnika, ale t...

Podróże z Herodotem są pochwałą Ryszarda Kapuścińskiego dla zasług starożytnego historyka i podróżnika, ale też autoportretem samego autora Szachinszacha, ogarniętego pasją podróżowania i poznawania świata.

źródło opisu: http://czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=423

Polecamy

Opinie czytelników
Agata | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

"Imperium"zrobiło na mnie swego czasu ogromne wrażenie.Sięgnęłam więc po "Podróże z Herodotem",i przyznam,że emocje na tym samym poziomie.
Można śmiało zamknąć oczy i wyobrażać sobie wszystko,co tak kapitalnie autor opisuje.Językiem barwnym,szczegółowym,ale nie rozwlekłym.
Razem z Herodotem,którego uważa za prekursora współczesnego
reportażu(a właściwie jego dziełem) autor odwiedza jako korespondent różne zakątki świata.W czasach,gdy zwykły Polak mógł tylko pomarzyć o takich podróżach.Teraz czyta się to z zapartym tchem,a co dopiero wtedy,gdy granice były zamknięte.Wspaniała pozycja,dająca także dużo historycznych odniesień do naszej rzeczywistości,oraz celne uwagi
żyjącego 2500 lat temu Herodota na temat ludzkiej mentalności,która bardzo mało się zmieniła na przestrzeni tych lat.Czasami te uwagi są tak trafne,że aż dziwne,że nie brano ich pod uwagę-zaoszczędzilibyśmy
sobie wielu rozczarowań.

Krzysztof | 2011-07-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 czerwca 2008

Trudno powiedzieć o tej książce, że jest wyjątkowa, bo właściwie każda książka Kapuścińskiego jest taka, przez co żadna nie traci na swej wyjątkowości, bo książki tego autora są po prostu niesamowite.
Jednak "Podróże z Herodotem" są o tyle wyjątkowe, że ta książka jest pisana w wielu wymiarach. Po pierwsze jest to coś w rodzaju recenzji "Dziejów" Herodota. A po drugie, autor opisuje swoje własne intelektualne podróże z Herodotem, które miały miejsce między innym w czasie jego jak najbardziej realnych podróży na różne kontynenty. Kapuściński opisuje, że miał zwyczaj zabierać "Dzieje" ze sobą i w czasie podróży często otwierał tą książkę i porównywał z tym co się działo dookoła.

Mi podobają się podróże jakie Ryszard Kapuściński odbywał. Mistrz reportaży podróżniczych, starał się przede wszystkim poznawać ludzi. W tym celu omijał hotele iluś tam gwiazdkowe, a raczej nocował w niedrogich hotelikach, a często korzystał z gościny ludzi, zwykle bardzo ubogich, którzy dzielili się wszys...

Ola | 2012-02-20
Na półkach: NIKE, Przeczytane, Ulubione

Podróże z Herodotem to autobiograficzny utwór literacki, od którego, jak mi się wydaje - pomimo, że powstał tak późno, należałoby rozpoczynać swoją przygodę z Ryszardem Kapuścińskim. Jest to utwór z pogranicza literatury pięknej i reportażu, w pewnym sensie pamiętnik, pełen autentycznych wrażeń i emocji autora, zdecydowanie doceniony przez czytelników, bo nagrodzony literacką nagrodą NIKE w 2005 roku.

Jest to dzieło niezwykłe. Z jednej strony przedstawia inicjację naszego najwybitniejszego reportażysty w zawodzie, a z drugiej strony - jest to hołd złożony wybitnemu człowiekowi, żyjącemu dwa i pół tysiąca lat przed nami, pierwszemu historykowi i dokumentaliście, przewodnikowi duchowemu autora - Herodotowi.

Ryszard Kapuściński urodził się w 1932 roku, studiował w trudnych warunkach, w powojennej Polsce. Ta informacja ważna jest zwłaszcza dla młodych czytelników, dla których wyjazd za granicę jest tak powszedni, jak bułka z masłem. W czasie, kiedy Ryszard Kapuścinski studiuje, w Polsc...

margeryta | 2012-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Kim jest, a właściwie był tytułowy Herodot? Pochodził z Helikarnasu, obecnie tureckiego miasta o nazwie Bodrum położonego, mówiąc słowami Autora, w malowniczej błękitno-zielonej zatoce. Herodota, uważa się za pierwszego reportażystę, który przemierzając ścieżki świata spisywał zasłyszane opowieści oraz opisywał wydarzenia, których był świadkiem ponad 2000 lat temu. Ten człowiek był Ryszardowi Kapuścińskiemu szczególnie bliski, co Nasz Wielki Reportażysta wyraził w taki oto sposób: „Jeżeli nawet latami nie sięgałem do „Dziejów”, pamiętałem o ich autorze. Był postacią kiedyś realną i rzeczywistą, potem na dwa tysiąclecia zapomnianą, po tylu wiekach, dla mnie przynajmniej – znowu żywą. Obdarzyłem ją teraz wyglądem i cechami, jakie chciałem jej nadać. Był to mój Herodot, a przez to, że mój – szczególnie, mi bliski, taki, z którym miałem wspólny język i mogłem porozumieć się w pół słowa. Wyobrażałem sobie, że przychodzi, kiedy jestem nad brzegiem morza, odkłada laskę, wytrzepuje z sandałów...

Kornelia | 2012-04-28
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Brak mi słów, które w pełni wyraziłyby mój zachwyt i szacunek dla Pana Kapuścińskiego! Wprawdzie ostatnio mam doskonałą rękę do czytanych książek, ale nie spodziewałam się, że to dzieło, które tak długo czekało na mojej półce "priorytet" tak bardzo mnie pochłonie.
Chylę czoła bardzo nisko i bez wątpienia to mój początek wspaniałej podróży z geniuszem Kapuścińskiego! Jestem pełna podziwu i czytając "Podróże z Herodotem" czuję się, jakby autor opowiadał o niedawnych doświadczeniach, aż dziw, że relacje z jego pierwszych podróży "za granicę" powstały dopiero w 2004 roku.

"Bywały okresy, kiedy wyprawy w przeszłość pociągały mnie bardziej niż moje aktualne podróże korespondenta i reportera. Działo się to w chwilach zmęczenia teraźniejszością. Wszystko w niej się powtarzało: polityka - przewrotne, nieczyste gry i kłamstwa; życie szarego człowieka - bieda i beznadzieja; podział świata na Wschód i Zachód - ciągle ten sam. A podobnie jak kiedyś pragnąłem przekroczyć granicę w przestrzeni, ta...

Mateusz | 2011-01-26
Przeczytana: 2010 rok

Świetne... wzbudza zainteresowanie kulturą starożytną, w dodatku, gdyby w ten sposób pisano podręczniki do historii, to zainteresowanie nią wzrosłoby o 100%

"Podróże z Herodotem' to taka książka, do której przeczytania zachęciły mnie wysłuchane fragmenty.
W sumie jest to opowieść biograficzno-historyczno-podróżnicza.
Utkwiły mi w pamięci uwagi o ludziach, o ciekawości świata, która tkwi w niektórych, podczas gdy w innych jest zjawiskiem dziwnym i budzącym strach.
Jest tutaj również wiele zabawnych albo intrygujących anegdot z licznych podróży 'cesarza reportażu".

Mona | 2012-04-28
Przeczytana: 26 kwietnia 2012

dy byłam jeszcze na dziennikarstwie, Kapuściński stał się dla mnie legendą. Legendą, którą w nijaki sposób nie mogłam/nie chciałam konfrontować z rzeczywistością. Wszechobecny zachwyt nad tym polskim reportażystą, sprawiał, że drżałam myśląc o jego książkach- drżałam, przejęta strachem, że legenda, o której wszyscy mówią, zawiedzie mnie. W końcu, nie wszystko, co jest popularne, mi się podoba- wręcz odwrotnie, wolę sama odkrywać różne rzeczy w swoim czasie, bez "przymusu". I tak, nadeszła ta wiekopomna chwila- konfrontacja legendy z rzeczywistością. Książka ta, czekała długo, kilka miesięcy na mojej półce, aż w końcu nadszedł ten dzień. Wzięłam ją do ręki i przepadłam...

"(...) Przeciętny człowiek nie jest specjalnie ciekaw świata. Ot, żyje, musi jakoś się z tym faktem uporać, im będzie go to kosztować mniej wysiłku - tym lepiej. A przecież poznawanie świata zakłada wysiłek, i to wielki, pochłaniający człowieka. Większość ludzi raczej rozwija w sobie zdolności przeciwne, zdolność, aby...

Kubos | 2011-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2011

Chyba nigdy nie pogodzę się z tym, że tego człowieka nie ma już z nami. Książka jest rewelacyjna. Wspaniała, wciągająca, pouczająca, otwierająca oczy, zachęcająca do ciekawienia się światem.

Myślę, że jest trochę tak, że Kapuściński może być Herodotem naszych czasów. Dla mnie na pewno jest postacią tego formatu. Czytając jego książki podróżuje na kilku poziomach - w czasie, przestrzeni, w głąb siebie, w głąb innych. Tak jak Kapuściński miał swojego mistrza, tak moim mistrzem jest zdecydowanie on, Ryszard Kapuściński. Żałuję, że nie ma go już na tym świecie. Miałby tyle do powiedzenia na temat tego, co dzieje się wokół nas. Byłby chyba jedną z najlepiej zorientowanych osób. W rewolucjach nie widziałby tylko mężczyzn biegających z karabinami, lecz historie wielu ludzi, ich cierpienia, wyrzeczenia, rozterki. On kolejny raz mógłby przetłumaczyć nam świat.

Przyznam szczerze, że nie do końca wiem, bo nie orientuję się w lekturach szkolnych, ale pragnę żeby ktoś zaapelował do Ministerstwa...

Erised | 2013-09-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: wrzesień 2013

Bardzo długo nie mogłam przekonać się do książek Kapuścińskiego, zupełnie nie wiem dlaczego. Krążyły opinie, że są trudne w odbiorze, o bogatym tle historyczno-społecznym, wymagającym od czytelnika obycia i rozeznania tak w literaturze jak i historii współczesnej. Okazuje się, że niekoniecznie, a "Podróże z Herodotem" są od tej pory moją ulubioną lekturą oraz wzorcem z Sevres tego, jak należy patrzeć na świat i go opisywać - choć z pewnością nie zdołam dorównać Kapuścińskiemu w jego bogactwie, plastyczności i przenikliwości spojrzenia. Ale mistrz jest mistrzem.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto