Steps
fantazja, dusza, człowiek

"Kroki" - druga powieść w dorobku Jerzego Kosińskiego - zawiera wszystkie typowe dla całej późniejszej twórczości pisarza elementy: epizodyczną formę, oszczędność stylu i środków wyrazu, silne wątki autobiograficzne, drastyczny erotyzm... Zestawiając na pozór przypadkowe anegdoty i obrazy autor igra z wyobraźnią swoją i czytelników, zmuszając ich do wniknięcia w najskrytsze zakamarki własnej duszy, własnego świata fantazji.

gwiazdka | 2016-09-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 18 września 2016

„Kroki” Kosińskiego na pewno nie są powieścią, składają się z króciutkich epizodów połączonych jedynie osobą narratora. Nie umiem też powiedzieć, po co powstała ta książka, chyba żeby szokować i przedstawić brud i zło tego świata. Niestety, ani jedno, ani drugie nie zostało zrównoważone przez jaśniejszą stronę życia i dlatego ten utwór ma taką czarną aurę i pesymistyczna wymowę. Nie jest to coś, co koniecznie muszę komukolwiek polecać, utworek nie jest obszerny więc i szybko się go czyta, i chyba służy temu, żeby stłumić zbyt dobry nastrój, gdyby komuś było za wesoło. Poza tym mogę tylko współczuć autorowi, jeśli w taki sposób odbiera świat.

Hipek | 2017-12-19
Przeczytana: grudzień 2017

Kroki to zbiór krótkich form, w których autor przedstawia miałkość, jałowość i brutalizm codziennego życia. Autor jest bardzo bezpośredni w swoim przekazie, a dobrane historie, choć często mogą szokować czytelnika, wydają się bardzo realne. Kroki wydają się być bardzo trafną diagnozą, i po mimo upływu czasu aktualną, co udowadnia ponadczasowość treści i trafność licznych nagród, jakie Kosiński zebrał za ten utwór. Jednak ze względu na bardzo jednostronny obraz, niepozostawiający nadziei i bardzo depresyjny, nie jest to książka, która zachwyca. Chyba poleciłbym ją tylko osobom szczególnie interesującym się Kosińskim i to z zastrzeżeniem, żeby przed rozpoczęciem lektury wyrzucili z domu wszystkie torebki foliowe...

certaindeath | 2012-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2012

Zbiór krótkich, mało znaczących opowiadań, które mają na celu zaszokowanie czytelnika brutalnością, tudzież erotyką. A niejednokrotnie i tym, i tym. Książka sprawia wrażenie pisanej "na siłę". Może czytałabym ją z wypiekami na twarzy, gdybym miała naście lat, ale teraz niestety już nie szokuje. Pozostawia tylko niesmak. Nie warto.

martin | 2016-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Książka mnie wciągnęła, ale nie wiem, czy to sprawa języka, pełnego prostoty w obrazowaniu , stylowi narracji, czy różnorodności fabuły, która jako taka nie istnieje, lecz przewija się w postaci powtarzanych wątków.

Skrzętnie skonstruowane dialogi i opisy tworzą mozaikę skomplikowanych scen, obrazów wcale nie pocieszających czytelnika. Niektóre wydają się znikać równie zaskakująco, jak się pojawiły. Mignąć dialogiem i szybkim opisem pozostawić zaledwie posmak czegoś większego. Wizja świata Kosińskiego nie tworzy sensu, życie nie układa się w nic logicznego. Pejzaż dramatu, którego nie ma, bo nie ma świata poza ciałem i materią. To wszystko każe zadawać pytania. Przyciąga magnetyzmem tajemnicy, jaką wokół siebie roztacza zło.

Życie nie ma sensu. To jest straszne. Jawi się jako kompletnie tymczasowy konstrukt, pozbawiony głębszych wartości. Relacje międzyludzkie wydają się być zaledwie igraszką, pustą grą o względy, namiętność lub interes. To nie ma sensu – co robić, nawet...

Roksanna | 2014-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2014

,,Kroki'' czytałam na raty przez ponad miesiąc. Ta pozycja jest nie do przyjęcia w większych dawkach, jednocześnie niełatwo ją porzucić. Jest też nierówna - niektóre epizody są po prostu genialne, inne obliczone tylko na wzbudzenie mdłości, a jeszcze inne powodują grymas obrzydzenia, ale połączony z myślą ,,to chore, odpychające, ale czyż tacy nie bywamy?''.
Plus za styl. Zdania są nagie i telegraficzne, narracja przypomina sprawozdania, co idealnie podkreśla klimat opowieści.

nellanna | 2015-04-02

Momentami drastyczna, trudna w odbiorze , chaotyczna i obsceniczna.Oczyszczająca jak kąpiel w...przeręblu.

Edka | 2013-10-31
Przeczytana: październik 2013

Na wielki plus prosty styl i szczerość, czasem wręcz brutalność przekazu. Nie mam też nic przeciwko epizodycznemu charakterowi książki, ani temu że te krótkie opowieści nie są ze sobą powiązane. Najwyraźniej taka była fantazja autora. Jest jednak coś nieokreślonego, co nie pozwoliło mi zapałać sympatią do tego utworu, mimo tego, że generalnie lubię taką literaturę. Zgadzam się z tym, co ktoś już przede mną zauważył, a mianowicie że opowiadania te bardzo szybko umykają z pamięci, nie zostawiają praktycznie żadnego śladu. O zgrozo, czasem tylko jeden epizod dalej już nie pamiętałam o czym był ten poprzedni! Najwyraźniej brakowało mi jakiejś myśli, która skłoniłaby mnie do refleksji, analizy. Zabrakło tego czegoś.. Z drugiej strony sam autor mnie zainspirował, z ciekawości os razu zajrzałam więc do jego innego utworu..

dunia | 2014-01-26
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Ksiazka zostala uznana w 1969 - jako Kisazka Roku w USA, co zaswiadcza wystarczajaco o jej wartosci.
Po latach "Kroki" nie stracily na swiezosci. Ciekawa ksiazka, glownie ze wzgledu na styl - oszczedny, prosty... jak gdyby autor chcial poswiecic bogactwo jezyka, czy zawilosci gramatyczne na rzecz porzadku i rygoru.

Kamila Kozaczyk | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

o żesz ty.....okropna, gorsza niż "Randka w ciemno", nudna, bez logiki itp.
Szkoda na nią czasu, a podobno została wyróżniona National Book Awards.
Może się nie znam....pewnie tak.

devana | 2017-11-06
Przeczytana: 30 maja 2015

W książce ,,Kroki" Kosińskiego znajdziemy pojedyncze sceny z życia, wyrwane z kontekstu migawki pozwalające czytelnikowi na chwilę zanurzyć się w bagnie pozbawionej filtrów patologii. Nie jest to z pewnością pozycja, którą polecałabym każdemu, natomiast uważam, że przynajmniej raz w życiu warto wyjść ze strefy komfortu codziennej rzeczywistości, która zapewne dla znakomitej większości czytelników znacznie odbiega od prawdziwego zła. Tu znajdziemy wolność słowa w absolutnym rozkwicie brudnej perwersji, nieraz budzącą niechęć i obrzydzenie. Jest to lektura masochistyczna, nad którą jednak ciężko przejść obojętnie