Wściekła skóra

Wydawnictwo: Videograf
emindflow

30-letnia Roswita Rein postanawia wyjechać do Holandii i tak trafia do ośrodka Noord Riesen, w którym zakwaterowano gastarbeiterów z Polski. W ponurych dekoracjach ośrodka rozegra się walka o życie, a Roswita, zmuszona wyruszyć na poszukiwanie zaginionej bez śladu przyjaciółki, Tani Konecki, przekona się, że dysponuje siłą większą niż to sobie do tej pory wyobrażała. Przy okazji odkryje również, że niemal każdy z okolicznych mieszkańców skrywa jakiś wstydliwy sekret. Purytańskie miasteczko E. okaże się być centrum lokalnej prostytucji, a szef fabryki, w której pracują obie kobiety, to zwykły rozpustnik. Jeden z najbardziej doświadczonych przez los bohaterów tej historii – straszny Hankie, o twarzy pokrytej potwornymi guzami, udowadnia, że nasze życie jest czymś więcej niż tylko grą pozorów…

źródło opisu: http://www.dictum.pl/books/show/17304

źródło okładki: http://www.dictum.pl/books/show/17304

joaśka | 2017-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2017

Bardzo dobry debiut. Zderzenie nieciekawego światka polskich gastarbeiterów ze zdegenerowanym światem zatrudniających ich Holendrów. Świetnie zarysowane postacie, wartka akcja. Mam wątpliwość, czy to aby na pewno thriller jest. Według mnie to dramat obyczajowy z kryminalną nutką. Gdyby autorka nie przeszarżowała w kilku momentach (pod koniec) byłaby wyższa ocena.

emindflow | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Bardzo dobra, mocna książka. Jeden z najlepszych polskich debiutów 2013 r. w zakresie literatury sensacyjno-kryminalnej.
To nie tylko intrygujący thriller i niezły kryminał, ale również, a może przede wszystkim świetna powieść obyczajowo-psychologiczna. Jej akcja rozgrywa się w 2004 r w prowincjonalnym holenderskim ośrodku zamieszkałym przez sezonowych robotników ze Śląska zatrudnionych w koncernie przetwarzającym owoce. W cieniu dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa nie mniej prężnie kwitnie nielegalny seksbiznes opierający się na stałym dopływie młodych kobiet z Europy Wschodniej.
Autorka bardzo wnikliwie analizuje motywacje kierujące ludźmi wyjeżdżającymi do pracy i zachowania, do których prowadzi chęć zarobienia pieniędzy nieosiągalnych w Polsce. Z drugiej strony widzimy jaki stosunek mają Holendrzy do pracowników ze Wschodu.
To nie jest kolejne czytadełko. Lektura naprawdę robi duże wrażenie i nie pozostawia czytelnika obojętnym.
Zdecydowanie polecam.

Zapatrzona_W_Książki | 2013-12-16
Przeczytana: 13 września 2013

Co się dzieje w Noord Riesen?

Wyjechałaś za granicę by zarobić, jak większość ludzi w dzisiejszych czasach uciekasz tam gdzie jest obietnica większych pieniędzy. Udałaś się do pracy i tylko to powinno cię interesować, ale gdy bez śladu znika twoja współlokatorka, z którą się zaprzyjaźniłaś zaczynasz działać. A wtedy okazuje się, że wszystko jest bardziej skomplikowane i niebezpieczne niż mogłoby się wydawać… W co ty się wpakowałaś?

Trzydziestoletnia Roswita Rein, jak większość ludzi ze Śląska, zmuszonych złą sytuacją finansową, a często i brakiem pracy, udaje się do Holandii w celu podjęcia pracy. Tym sposobem trafia do przetwórni owoców, a zakwaterowanie dostaje w Noord Reisen, razem z nią w domku zamieszka też Tanią Konecki. Ta druga próbuje zbliżyć się do Roswity, która jest zamknięta w sobie i stroni od zacieśniania kontaktów. Po pewnym czasie zaprzyjaźnia się jednak z Tanią i gdy ta pewnego dnia znika bez słowa zaczyna się martwić. Mimo tego, że sprawą zajmuje się policja...

ola | 2014-09-10

Zacofani, ograniczeni umysłowo, bez zasad, kultury i wstydu. Tak widzi Miklis naszych rodaków wyjeżdżających do pracy za granicę. Tak postrzegają ich też Holendrzy. W stosunku do nich nasza rodzima pisarka jest natomiast irytująco łaskawa. Ta łaskawość spowodowała, że nie do końca udało mi się znaleźć wspólną "chemię" z autorką.
"Wściekła skóra" to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Pisarce udało się stworzyć bardzo ciekawych bohaterów, zgrabnie prowadzić akcję, przemycić kilka absolutnie trafnych refleksji i napisać tę książkę wyjatkowo ładnym językiem. "Wściekłą skórę" czyta się bardzo dobrze. Z pewnością jest to wyjątkowo udany debiut. Jednak za lincz "na naszych" przy jednoczesnym przymykaniu oczu na wszystko co złe "u tamtych" , wewnętrznie mamy z Panią Miklis na pieńku :)

książek: 1963
Kasia | 2014-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Główną bohaterką jest Roswita Rein - Polka, która nie umie odnaleźć się w życiu i zawodowym i osobistym. w związku z tym wyjeżdza do pracy do Holandii. Tam poznaje Tanię, zaprzyjaźniają się pomimo różnic jakie są pomiędzy nimi. Tania bowiem jest piękną, bardzo atrakcyjną dziewczyną, która nie stroni od męskiego towarzystwa. Przy Tani Roswita dopiero zaczyna odkrywać co tak prawdę w życiu jest ważne, odkrywa samą siebie. Pewnego dnia jednak Tania ginie, nikt nic nie wiem, nikt nic nie widział. Roswita na własna rękę zaczyna szukać przyjaciółki. Przy okazji poznaje holenderskiego policjanta Petera (oboje się w sobie zakochują), tatuażystę Sebastiana (z nim Roswita się zaprzyjaźnia i relacja ta przypomina raczej relację między rodzeństwem).
Książka przede wszystkim pokazuje nam cechy Holendrów i Polaków oraz relację pomiędzy nimi. Jak jedni traktują drugich i co myślą o sobie nawzajem. Holandię postrzegamy przez pryzmat pięknych wiatraków, spokojnych i gościnnych ludzi. Tu jednak...

Anna-mojeksiążki | 2013-03-18
Na półkach: Przeczytane, Od wydawnictwa
Przeczytana: marzec 2013

Agnieszka Miklis to młoda, polska pisarka, która zadebiutowała książką „Wściekła skóra”. Na wpadającej w oko okładce znajdujemy dopisek „Thriller”, choć według mnie jest to bardziej kryminał.
Pani Agnieszka miała bardzo ciekawy i oryginalny pomysł na fabułę, wykorzystała emigrację zarobkową Polaków.

„Wściekła skóra” opowiada o wyjazdach Ślązaków na zarobek do Holandii , do przetwórni owoców. Główna bohaterka, Roswita Rein , decyduje się na wyjazd po rodzinnych niesnaskach i awanturach. Wydaje się jej to jedynym wyjściem z sytuacji. Z grupą Polaków jedzie do Holandii do ośrodka Noord Riesen, gdzie zostaje zakwaterowana wraz z Tanią Konecki, dla której wyjazd jest synonimem chwilowej wolności i ucieczki od zaborczego męża. Jej współlokatorka liczy na luz i nie ukrywa, że zamierza poszaleć seksualnie. Jest piękna i zwraca uwagę mężczyzn, w tym właściciela przetwórni. Domek nr 14, który przypada im w udziale, jest brudny i zaniedbany. Pierwszy dzień kobiety spędzają doprowadzając go...

mamalgosia | 2017-09-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 września 2017

Ta powieść ma potencjał. Historia jest dobrze przemyślana, wielowątkowa, bogata. Do pewnego momentu czyta się świetnie, jednak potem rozbieganie myślowe, mnogość dygresji i kwiecisty język zaczynają coraz bardziej nużyć. Powieść jest po prostu przegadana. Sprawna redaktorska ręka mogłaby zdziałać dla tej książki cuda. Bo pomysł autorka miała bardzo dobry i talentu jej absolutnie nie brakuje.

m-o-n-a | 2013-10-19

Nie byłam przekonana, powiedzmy sobie szczerze, ale książka o robotnikach wyjeżdżających za pracą do Holandii aż tak nie zachęca. Mimo to byłam ciekawa jak z takiego tematu zrobić coś co wciągnie czytelnika i zasłuży sobie na tak dobre opinie. No i już wiem, bo "Wściekła skóra" naprawdę na nie zasłużyła :)

Główna bohaterka, Roswita to niczym nie wyróżniająca się, niezbyt piękna i nie specjalnie lubiana Ślązaczka. Po rzuceniu studiów postanawia wybrać się do pracy za granicę i wraz z innymi gastarbeiterami zostaje zakwaterowana w niezbyt przyjaznym i owianym złą sławą ośrodku Noord Riesen. W udziale przypada jej najbardziej oddalony i zapuszczony domek - "czternastka", który musi dzielić wraz z starszą parą oraz Tanią Konecki.
Tatiana to żona i matka dwojga dzieci, która przyjechała do Holandii, aby po raz ostatni naprawdę się zabawić no i cóż po prostu przespać się z większością napotkanych mężczyzn. Według opisów autorki jest ona tak piękną 35-latką , że każdy zwraca na nią...

Poetyka | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Na początku byłam zachwycona: interesujące umiejscowienie akcji, ciekawe i wyraziste postacie, kryminalny wątek, trafne życiowe refleksje.
Jednakże z czasem, męczące staje się, drobiazgowe opisywanie przeżyć i przemyśleń wszystkich bohaterów oraz nadmiar seksu, który choć potrzebny do usnucia intrygi, bywa niesmaczny i zbyt szczegółowo opisany.
Zwiększa to objętość książki (ponad 500 stron),ale niekoniecznie wychodzi jej to na dobre.
Mimo tego polecam. Powieść ma swój klimat i styl. Chętnie przeczytam kolejną książkę pani Agnieszki Miklis.

darek_lask | 2017-10-28
Przeczytana: 28 października 2017

Ani książka,ani lektorka nie wzbudziły mojego zainteresowania i zachwytu.