Szczeniakowo. Poradnik szczęśliwego właściciela szczęśliwego psa

Okładka książki Szczeniakowo. Poradnik szczęśliwego właściciela szczęśliwego psa Grzegorz Firlit
Grzegorz Firlit Wydawnictwo: Novae Res poradniki
poradniki
Novae Res
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7722-478-6
szczeniakowo poradnik pies psy novae res nowości Grzegorz Firlit

Na pewno nie jest to kompleksowy poradnik dotyczący posiadania psa, skierowany do osób, które pierwszy raz w życiu decydują się na zakup czy adopcję czworonożnego pupila.

Książka ma wiele ciekawych elementów,. Pokazuje, bardzo, bardzo skrótowo, pewne schematy dotyczące postępowania z psem i jeszcze bardziej skrótowo historię ich powstania.
Autor, na jednym wdechu, pisze o behawioryzmie psim, o warunkowaniu, Skinerze., Pawłowie, o szczurach i o kilku innych sprawach.

Ta książka to bardzo, bardzo skrócona instrukcja jak wybrać i zaprogramować szczeniaka, żeby bezbłędnie wykonywał wydawane mu polecenia. żeby działał jak dobrze zaprogramowany komputer.
Tyle, że pies to nie maszyna.

Na pewno warto nauczyć szczeniaka, i w ogóle każdego psa wykonywania poleceń, szczególnie siad, leżeć czy do mnie. Ale jeśli przytłaczająca większość "kompleksowego poradnika" jest jedynie o tym jak prawidłowo wytresować szczeniaka by na zmianę siadał i wstawał, oraz o tym jak go prawidłowo karać, to chyba jest to jakieś nieporozumienie.

Gdyby ta książka miała inny tytuł, i oczywiście inny opis od wydawcy , to byłaby naprawdę ciekawym wstępem czy krótkim podsumowaniem dla tych, którzy już jakieś doświadczenie z psem maja, już o Skinerze i warunkowaniu i kształtowaniu czytali, i myślą, żeby więcej trenować, od szczeniaka , z kolejnym psem.

Szczerze powiem, że nie jest prawdopodobne aby człowiek, który kupił czy adoptował pierwszego swojego psa był wstanie skorzystać z rad zawartych w tej książce.
Dopiero z punktu widzenia osoby mającej doświadczenia z psami to co pisze autor jest zrozumiałe, chociaż ja się z niektórymi jego podglądami nie zgadzam.

I przede wszystkim nie zgadzam się z tym, że posiadanie psa sprowadza się jedynie do jego zaprogramowania do wykonania poleceń.

Autor, na jednym wdechu, pisze...

Każdy z nas potrzebuje ciepła, bliskości, miłości, czułości i zrozumienia, lecz nie zawsze możemy to dostać od drugiej osoby. Są jednak na świecie istoty, które mogą bezgranicznie odwzajemnić nasze uczucia. Mowa tu oczywiście o psach- najlepszym przyjacielu człowieka. Trzeba jednocześnie pamiętać, że czworonożny pupil nie jest zabawką, dlatego należy się nim w szczególny sposób opiekować. Dzieło Grzegorza Firlita ,,Szczeniakowo. Poradnik szczęśliwego właściciela szczęśliwego psa’’ ma nam nieco pomóc w doborze odpowiedniego pieska oraz nauczyć jego właściwej socjalizacji.

O czym jest w/w poradnik? Nie jest to publikacja dotycząca walorów wizualnych psów, wręcz przeciwnie. Autor skupia się przede wszystkim na psychice czworonogów. Pokazuje, jak działa ich umysł, jakie wzorce należy wykonać w danym momencie, lub jak tresować, wychowywać czy dbać o higienę, dietę itp.

Niektóre informacje zawarte w ,,Szczeniakowo'' bardzo mnie zaskoczyły. Nie wiedziałam, że psy nie potrafią właściwie zinterpretować dobre i złe uczynki, gdyż nie posiadają odpowiedniej zdolności słusznej oceny. Są zupełnie amoralnym zwierzęciem. I choć w niektórych przypadkach wydaje nam się, że nasz pupil posiada ludzkie cechy, to w rzeczywistości nie odróżnia dobro od zła, tylko kieruje się czynnością bezpieczną a niebezpieczną, dlatego nie wie, że np. gryzienie kanapy jest niedozwolone.

A jak ze stosowaniem kary za nieposłuszeństwo lub wyrządzoną szkodę? Grzegorz Firlit uważa, że psom trzeba czasami udzielić reprymendy, ale należy ją wykonać dokładnie w momencie wykonywania czynności zabronionej. Zwierzak jest wtedy bardziej świadomy popełnionego postępku, dlatego nie wolno go strofować w późniejszym odstępie czasowym, bo niekoniecznie zrozumie, za co jest karany. Doskonale natomiast będzie pamiętał sprawcę zaistniałej sytuacji, czyli swojego opiekuna, co spowoduje osłabienie więzi i utratę zaufania. Jakie metody należy, zatem stosować, aby odnieść pożądany efekt? Autor nie jest zwolennikiem fizycznej przemocy na zwierzęciu. Według niego najlepsza taktyka do odbycia kary, to kilkusekundowa (30- do 3 minut maks.) izolacja społeczna polegająca m.in. na wyprowadzeniu psa do łazienki, lub innego pomieszczenia. Osobiście popieram takie działanie.

Nie lubię czytać poradników, ale tym razem z ciekawością śledziłam poszczególne etapy rozwoju i zachowania piesków. Było może kilka teoretycznych informacji, które niezbyt mnie interesowały, ale na szczęście dla równowagi znalazło się kilka ciekawych treningowych praktyk. Autor świetnie zobrazował wiele podstawowych komend np. siad, patrz, waruj, stój, które są niezwykle przydatne w życiu codziennym podczas tresury naszego pupila. Także bardzo dokładnie opisuje poszczególne procedury czynności higienicznych m.in. mycia uszu, zakrapiania oczu lub obcinania paznokci.

Polecam ,, Szczeniakowo. Poradnik szczęśliwego właściciela szczęśliwego psa’’, wszystkim osobom, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat czworonogów. Dzięki powyższej publikacji lepiej zrozumiesz postępowanie swojego ,,przyjaciela’’ a także dowiesz się, jak mądrze modyfikować jego osobowość. Zapraszam.

Jesteś rodzicem małego 7-latka, który od jakiegoś czasu usilnie prosi Cię o zgodę na pieska? A może Ty sam/a jesteś zakochana w tych czworonogach i pragniesz sprawić sobie prześlicznego szczeniaczka? Uważaj! Za nim podejmiesz tak poważną decyzję i powiększysz swoją rodzinę o kolejnego domownika, przeczytaj książkę Grzegorza Firlita pt: "Szczeniakowo. Poradnik szczęśliwego właściciela szczęśliwego psa" i dowiedz się, jakie obowiązki będziesz musiał/a wykonywać mając pod opieką małego pieska. Jesteś gotowy/a na kilka dobrych rad od autora? W takim razie zapraszam do lektury tego arcyciekawego poradnika!

Nie mam wątpliwości, że autor "Szczeniakowa" to prawdziwy miłośnik psów. Napisany przez niego poradnik składa się bowiem nie tylko z praktycznych obowiązków związanych z wychowaniem czworonoga, ale również z wielu teoretycznych informacji, które uzasadniają szereg niezrozumiałych dla nas psich zachowań. I tak dowiemy się np. ile w naszym psie jest wilka, jak funkcjonuje umysł naszego pupila oraz czego dotyczy słynny model psiego działania 5F. Ta książka udzieli nam również wielu wskazówek w doborze rasy szczeniaka i przeprowadzi nas przez kolejne etapy jego rozwoju. W końcu znajdziemy w tej publikacji również sporo informacji związanych z tresurą czworonogów, którą ilustrują liczne fotografie rozsiane po całej książce. Kiedy przebrniemy przez wszystkie przygotowane przez autora wskazówki, czeka nas już tylko wyprawa po szczeniaczka i jego powolna socjalizacja w nowym otoczeniu. Choć proces ten przebiega różnie, to po lekturze książki Grzegorza Firlita jestem przekonana, że każdy z Was bez trudu podoła temu zadaniu.

Przyznam, że "Szczeniakowo" to książka, którą czyta się z wielką przyjemnością. Co prawda, nie planuję w najbliższym czasie zakupu czworonoga, ale wszystkie wiadomości, które udało mi się pozyskać z tej publikacji będą z pewnością bardzo przydatne, kiedy za kilka lat zdecyduję się na własnego psiaka. Myślę, że ten poradnik to książką, którą każdy właściciel psa powinien posiadać w swojej domowej biblioteczce. Świetnie wypunktowane informacje na temat tych czworonogów i cała masa praktycznych porad przydatnych w opiece nad psem to z pewnością nie jedyne zalety "Szczeniakowa". Autor tej pozycji bardzo swobodnie porusza się w opisywanym temacie, co czyni odbiorcę jeszcze bardziej zaineresowanym kolejnymi nowinkami wyczytanymi z owej książki. Przemiłe zakończenie tej prawie 300 stronicowej przygody z pewnością wywoła uśmiech na Waszych twarzach. By nie zdradzić już nic więcej, odsyłam wszystkich psich pasjonatów do lektury, a sama odkładam książkę na biblioteczną półkę w nadziei, że za kilka lat będę mogła do niej powrócić.

• Psy
  • Piesowe
  • Przeczytane 2016
  • Psiakowe
  • Też psie

Dodaj cytat z książki Szczeniakowo. Poradnik szczęśliwego właściciela szczęśliwego psa