Polska i jej sąsiedzi za Jagiellonów

Wydawnictwo: Avalon
historia

Krzysztof Baczkowski, urodzony w 1938 r. w Wilnie, emerytowany profesor historii średniowiecznej w Uniwersytecie Jagiellońskim i Sekretarz Wydziału (II) Historyczno-Filozoficznego Polskiej Akademii Umiejętności. Wytrawny znawca dziejów Europy Środkowej w późnym średniowieczu, w szczególności zaś stosunków monarchii jagiellońskiej z państwami ościennymi, od blisko półwiecza kontynuuje w swoich badaniach najlepsze tradycje polskiej historiografii. Umiejętnie łączy mistrzowską interpretację źródeł z przejrzystością wykładu, co, jak podkreślał niegdyś Marc Bloch, „jest przywilejem niewielu wybranych”. Jest autorem ponad 200 publikacji drukowanych w kilku językach, w tym książek: Zjazd wiedeński 1515 r. Geneza, przebieg i znaczenie (1975), Walka Jagiellonów z Maciejem Korwinem o koronę czeską w latach 1471–1479 (1980), Walka o Węgry 1490–1492. Z dziejów rywalizacji habsbursko-jagiellońskiej w basenie środkowego Dunaju (1992), Dzieje Polski późnośredniowiecznej (1370–1506) (1999), Projekty rozbiorów państw suwerennych w późnym średniowieczu i u początku doby nowożytnej (2001), Wielka historia świata, t. V (2005, redaktor i współautor). Niniejszy zbiór 31 artykułów autorstwa Profesora, ogłoszonych w latach 1975–2010, znakomicie prezentuje nie tylko bogactwo jego dokonań oraz rozległość zainteresowań, ale jednocześnie inspiruje do dalszych studiów nad historią wieków średnich.

źródło opisu: Wydawnictwo Avalon, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoavalon.pl