Kongres wiedeński 1515 roku

Napoleon V
2015-01-01
1975-01-01
Jagiellonowie historia Polski historia powszechna

Publikacja prezentująca nam jeden z najgłośniejszych zjazdów XVI-wiecznej Europy, w wyniku którego zapadły decyzje które zaciążyły na dalszych dziejach Europu Środkowo-Wschodniej i Południowej.
Autor dość dokładnie omówił genezę konfliktu między Habsburgami, a Jagiellonami oraz wydarzenia polityczne poprzedzające zjazd wiedeński. Przedstawił nam jakie były założenia obu stron układających się we wspomnianym roku, oraz jakie przyświecały im cele oraz trudności w ich realizacji (tak wewnętrzne jak i zewnętrzne).
Ponadto autor przeciwstawia się, dominującemu w nauce i świadomości historycznej, negatywnemu obrazowi Zjazdu Wiedeńskiego. Według niego w wyniku Zjazdu otworzono Habsburgów drogę do władzy na Węgrzech i Czechach przy biernej postawie Zygmunta Starego. Autor pokazuje, że w rzeczywistości sprawa była bardziej skomplikowana i różne czynniki zadecydowały o takim, a nie innym wyniku spotkania trzech monarchów.
Praca ma charakter popularnonaukowy, do tego pisana lekkim piórem. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Pomimo daty wydania książka bez naleciałości marksistowskiego pojmowania dziejów. Polecam każdemu.
PS.
W 2015 r. nakładem wydawnictwa Napoleon V ukazała się nowa wersja wyżej wymienionej książki pt. Kongres Wiedeński 1515 r.

W roku 2015 przypada pięćsetna rocznica niezwykle istotnego dla dziejów Europy Środkowej wydarzenia – pierwszego kongresu wiedeńskiego. Przed pół tysiącem lat w stolicy Austrii z cesarzem Maksymilianem I spotkali się władcy z dynastii jagiellońskiej, Władysław i Zygmunt, królowie Czech, Węgier i Polski. To doniosłe wydarzenie, które ukształtowało na cztery kolejne stulecia kształt geopolityczny naszego regionu, do dziś budzi zainteresowanie uczonych, a w jednej z jubileuszowych konferencji piszący te słowa miał zaszczyt uczestniczyć wspólnie m.in. z Profesorem Krzysztofem Baczkowskim, najwybitniejszym polskim historykiem badającym dzieje Europy Centralnej w XV i XVI wieku (http://www.khm.at/erfahren/forschung/tagung-1515/).

W tym też roku ukazało się drugie, uzupełnione i uwspółcześnione wydanie poświęconej zjazdowi książki Krzysztofa Baczkowskiego (pierwsze wydanie: 1975). Jak pisze Autor: „Zadaniem niniejszej pracy jest przedstawienie jego genezy i rezultatów. Prowadzić to musi do zbadania zależności politycznych między krajami Europy środkowej i wschodniej na możliwie szerokim tle ogólno dziejowym, poczynając od ok. 1490 r.”. Przedmiotem opracowania są zatem skomplikowane zabiegi dyplomatyczne, które w konsekwencji doprowadziły do umocnienia władzy Habsburgów w Europie Centralnej.

Czytaj całość: http://ohistorii.blogspot.com/2015/05/k-baczkowski-kongres-wiedenski-1515-roku.html

• RON
  • Klasyka polska