Miasta dalekie

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
poezja włoska
poezja
jagarkar

Luciana Frassati urodziła się w 1902 r. w Pollone. Jej bratem był Pier Giorgio, zmarły w wieku lat 24 w opinii świątobliwości. Instytut Wydawniczy PAX wydał szkic biograficzny pióra autorki pt. "Mój brat Pier Giorgio" z przedmową Giovanniego Papiniego. Luciana Frassati w 1925 r. poślubiła polskiego dyplomatę Jana Gawrońskiego, znanego czytelnikom polskim z książek wydanych przez Instytut...

Luciana Frassati w 1925 r. poślubiła polskiego dyplomatę Jana Gawrońskiego, znanego czytelnikom polskim z książek wydanych przez Instytut Wydawniczy PAX, PWN i PIW.
W czasie okupacji niemieckiej w Polsce współdziałała z ruchem oporu.
O fragmentach jej działalności pisał w "Wojskowym Przeglądzie Historycznym" 1969, nr 1(49) Stanisław Okęcki w artykule pt. "Włosi w polskim ruchu oporu".
Wydała we Włoszech kilka książek, za debiut poetycki w 1948 r. - "In ogni sera" (Co wieczór) otrzymała nagrodę Chianciano, przyznaną wówczas po raz pierwszy.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy PAX, 1970

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

jagarkar | 2012-12-25
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Luciana Frassati stosuje w swojej poezji wciąż powtarzające się motywy, takie jak Morze, Wiatr, Księżyc. Sprawia to, że wiersze zlewają się w jeden, przy dodatkowym braku tytułów większości utworów.
Ten mały tomik ma jednak w sobie jakąś tajemną, intymną moc cichych, samotnych i smutnych wieczorów.

Anna | 2017-04-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 1 Dramaty