Wyzwanie czytelnicze LC

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7565-202-4
przygodowa
Łukasz Kuć

"Postrach Gór" to powieść, której akcja dzieje się w dwudziestoleciu międzywojennym na Huculszczyźnie i w Warszawie. Młody bohater książki, wychowany na Wierchowinie, zostaje powołany do wojska i trafia do warszawskiego pułku, gdzie niebagatelny wpływ na niego ma wojskowa dyscyplina i poznana przypadkiem panna Stefania. Jerzy wciąż jednak pamięta pozostawioną grażdę i czekającą jego powrotu dziewczynę. Poszukuje swojego miejsca, życiowej drogi, będzie więc musiał dokonać ważnych wyborów. Spotka go przy tym wiele niebezpiecznych lub zabawnych przygód, pozna ludzi szlachetnych i złych, a los zmusi go, by wykazał się hartem ducha i ciała. Nie tak łatwo przecież zasłużyć na miano "Postrachu Gór".

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2011

źródło okładki: www.ltw.com.pl

książek: 2019
deSelby | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Zaskakująco przyjemna lektura, choć oczywiście sentymentalno-patriotyczno-pozytywistyczny styl powieści z 1937 roku i wrodzona szlachetność bohaterów może dziś momentami wywoływać uśmiech. Dla mnie miłe wspomnienie Szklarskiego, bo to trochę taki Tomek Wilmowski na Huculszczyźnie.

art | 2018-11-12
Danny1973 | 2018-11-11