W kraju niewidzialnych kobiet

Wydawnictwo: Wielka Litera
In the Land of Invisible Women: A Female Doctor's Journey in the Saudi Kingdom
literatura współczesna
Versatile

Muzułmanka Qanta Ahmed jest wykształconą w Wielkiej Brytanii lekarką, która wyjeżdża na kontrakt do Arabii Saudyjskiej. Na miejscu odkrywa, że rzeczywistość nijak się ma do jej wyobrażeń. Arabia Saudyjska, w której obowiązującą religią jest skrajnie ortodoksyjny islam, to kraj niewyobrażalnych kontrastów społecznych, policji obyczajowej, surowych zasad. Autorka, liberalna muzułmanka nie może się pogodzić z rolą kobiet, którą im tam wyznaczono. Fascynująca opowieść o niezwykłej sile kobiet, które nawet w najtrudniejszych okolicznościach nie rezygnują z własnej kobiecości.

źródło opisu: Wydawnictwo Wielka Litera, 2013

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5448

W królestwie kobiecych cieni

Czytałam już bardzo wiele książek o krajach arabskich. Wiele z nich było autorstwa kobiet, które w islamskim świecie zostały zniewolone, skrzywdzone i upokorzone. Ich marzeniem było wyrwanie się z owego piekła i znalezienie domu tam, gdzie poczują się bezpieczne oraz wolne. Qanta Ahmed pisze lekturę zdecydowanie inną. Opowiada o Arabii Saudyskiej oczami muzułmanki wychowanej i wykształconej na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych. Jej rodzina ma pakinstańskie korzenie. Ona sama urodziła się już w Wielkiej Brytanii. Rodzice Qanty pozostali wierni islamskiej religii i w tej wierze wychowali córkę. Uzdolniona i pracowita dziewczyna skończyła studia medyczne i zdobyła specjalizację z intensywnej opieki medycznej, pulmunologii i zaburzeń snu. W pewnym momencie zawodowej kariery zdecydowała się na zarobkowy wyjazd do Królestwa Arabii Saudyjskiej. Jej kontrakt trwał dwa lata. Czas pracy w Szpitalu Gwardii Narodowej Króla Fahda okazał się bardzo ciekawy, a zarazem trudny i nauczył zdolną lekarkę sporej cierpliwości. Dwa lata w Rijadzie pokazały Qancie szokujące oblicze ortodoksyjngo kraju, w którym prym wiedzie prawo szariatu. Prawo, według którego kobieta bez względu na wiek i status jest stworzeniem gorszej kategorii. Niezdolnym do samodzielnej egzystencji, podejmowania decyzji czy pracy zarobkowej. Qanta była jako muzułmanka przygotowana na wymagania, jakie mogą obowiązywać w państwie islamskim. Mimo to od początku pobytu przeżyła prawdziwy szok. Abaja długi czarny płaszcz zakrywający ciało od szyi po stopy oraz czarna chusta stały się jej nieodłącznymi częściami garderoby. Lekarka znalazła się w kraju, w którym płeć piękna to czarne cienie dokładnie owinięte w czarny poliester.

Praca w rijadzkim szpitalu była zdecydowanie inna niż w placówce amerykańskiej. Wymagała pogodzenia się z faktem, że niektórzy koledzy po fachu nie będą jej traktować jak równej sobie. Mimo większej wiedzy często musiała stać na uboczu, a mężczyzna nie zdecydował się poprosić ją o konsultację. Pracując i żyjąc w saudyjskiej stolicy Qanta poznaje wielu ludzi – ekspatryjatów, którzy przyjeżdżają tu w celach zarobkowych i rdzennych Saudyjczyków, którzy zdobyli kwalifikacje na zagranicznych stażach. Wśród nich jest wielu postępowych wyznawców islamu, którzy chcą większej swobody dla kobiet, chcą by podejmowały one pracę, mogły prowadzić samochody, ale i nie brak osób, które uważają, że miejsce kobiety jest w domowym zaciszu, wśród gromadki dzieci. Qnata chwilami jest niezmiernie zszokowana, oburzona, ale musi podporządkować się obowiązującym zwyczajom. Nie może sama swobodnie wychodzić poza kompleks szpitala, spotykać się czy umawiać na randki. Tego zabrania szariat i tego broni armia muttawów – członków policji obyczajowo-religijnej, której boją się wszyscy.

W trakcie pobytu w Arabii Saudyjskiej naszej bohaterce udaje odbyć się pielgrzymkę do Mekki. Jest to dla niej niesamowite przeżycie duchowe, o którym opowiada z dziecięcą szczerością. Odwiedzenie świętego dla wyznawców islamu miejsca daje jej radość i energię. Nie czuje się stłamszona przez tysiące innych pielgrzymów. Kilka dni bardzo ją wyczerpuje fizycznie, ale i pozostaje niezapomnianym czasem.

Książka Ahmed napisana jest bardzo prostym i przystępnym językiem. Autorka cierpliwie wyjaśnia niezrozumiałe i zawiłe meandry islamu, opowiada o saudyjskiej codzienności, oburzających ją zwyczajach. Dużo miejsca w swojej publikacji poświęca kobietom. Większość z nich mająca ortodoksyjne rodziny żyje pod presją, a ich życie reżyserują ojcowie i mężowie. Otulone czarną abają są niekiedy zmuszane do zkrywania nawet całej twarzy. Całe szczęście, że sytuacja kobiet w Arabii Saudyjskiej powoli się zmienia na lepsze. Pojawiają się panie takie jak książkowa Zubajda czy Maha, które mimo krytyki, osamotnienia i braku poparcia uparcie walczą o swoje.

Saudyjskie wspomniania Qanty to książka, która mnie pochłonęła bez reszty. Czytałam ją i nie raz byłam zszokowana, oburzona i pełna współczucia dla Saudyjek. Qanta ciekawie opisuje swoje zawodowe i prywatne perypetie. Nie stroni od szokujących opisów medycznych przypadków, od chorej doktryny fundamentalistów. „W kraju niewidzialnych kobiet” to książka o kobietach i dla kobiet, to źródło wiedzy o innym świecie, który dla wielu Saudyjek jest niczym zamknięty kokon, niczym więzienie z dożywotnim wyrokiem. Polecam ją każdemu, kto interesuje się kulturą islamu. Lektura z pewnością zszokuje, ale jest autentyczną relacją. Lekki styl, dopracowane przypisy i wyjaśnienia z pewnością ułatwią poznanie innej niż europejska rzeczywistości.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Koronczarka | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Kobieta w krajach muzułmańskich to temat często eksploatowany. Kilka takich książek przeczytałam i zwykle nie sięgam po następne, bo w treści są do siebie podobne. Dla tej książki zrobiłam wyjątek, bo są to wspomnienia z pobytu w Arabii Saudyjskiej kobiety doskonale wykształconej i urodzonej i wychowanej w kulturze zachodniej. Autorka pochodzi z rodziny muzułmańskiej i sama jest wierzącą muzułmanką. W swojej książce mówi rzeczy powszechnie wiadome o zniewoleniu kobiet, o tym, że nie mogą zasiadać za kierownicą (a jednocześnie mogą przeprowadzać skomplikowane operacje, autorka jest chirurgiem i pracowała w saudyjskim szpitalu), że na ulicach grasuje policja obyczajowa itd. Ale najbardziej zainteresowały mnie końcowe rozdziały, w których opowiada ona o tym, co działo się po 11 września. O powszechnej radości, nawet wśród osób wykształconych na najlepszych amerykańskich uczelniach, o powszechnym antysemityzmie i antyamerykanizmie. Mało wiem na temat krajów arabskich, więc trudno mi...

Królestwo Arabii Saudyjskiej jest najbardziej zurbanizowanym państwem w świecie krajów arabskich. Zaledwie siedem procent populacji ludności prowadzi koczowniczy tryb życia. Arabia Saudyjska – jako święta ziemia wszystkich muzułmanów ze względu na Mekkę jest jednocześnie filarem strzegącym duchowość , obyczaje i historię epicentrum islamu. Jest to kraj, gdzie najbardziej restrykcyjnie obowiązuje prawo szariatu - „ścieżkę” wyznaczającą wszystkie dziedziny życia wyznawców islamu zgodnie z naukami Koranu. Przestrzeganie praw strzegą mutawwa’in – rodzaj wszechobecnej i kontrolującej policji religijnej.
Mieszkająca w Nowym Jorku Qanta Ahmed, trzydziestojednoletnia lekarka z ukończonymi kilkoma specjalizacjami borykając się z problemami przedłużenia wizy pobytu w Stanach decyduje się na dwuletni wyjazd do Arabii Saudyjskiej , przyjmując atrakcyjną zarobkowo ofertę pracy w szpitalu na terenie bazy wojskowej .
Qanta , muzułmanka z pakistańskim pochodzeniem była przekonana przed...

LunaSowa | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Autorką książki "W kraju niewidzialnych kobiet" jest lekarka, która na pewien czas wyjechała do Arabii Saudyjskiej, aby podjąć pracę w Szpitalu Gwardii Narodowej w Rijadzie. Są to wspomnienia, dziennik, w którym bardzo szczegółowo opisuje swoje doznania już po wyjściu z samolotu. Chociaż sama jest muzułmanką, musi dostosować się do bardzo restrykcyjnych wymogów panujących w Królestwie. Jest zaszokowana, przestraszona, oburzona. Czuje się poniżona jako kobieta, mimo świetnego wykształcenia i doskonale wykonywanej pracy. Zawiera przyjaźnie z pracującymi z nią kobietami, które pomagają jej zrozumieć ten kraj i umiejscowić w nim samą siebie. Z pomocą przychodzą także mężczyźni lekarze. A męski świat także nie jest pozbawiony lęków. Książka porusza temat religii, a więc dość drażliwy. Nie chcę się w tej kwestii wypowiadać, aby nikogo nie urazić. Polecam ją, bo odsłania to, co jest zakryte pod abają - uczucia, humor, ambicje ale i bunt. A moja bardzo osobista refleksja: na ile my,...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-07-08
Na półkach: Przeczytane, Bliski Wschód
Przeczytana: 08 lipca 2016

Generalnie, można by zacząć tę recenzję starą, dobrą zapowiedzią z magazynu "60 minut na godzinę”, gdzie Ewa Szumańska występuje jako młoda lekarka, a Jan Kaczmarek jako pacjent:
„Będąc młodą lekarką…” ... wyjechałam ze Stanów Zjednoczonych do Arabii Saudyjskiej :-D
Urodzona w Wielkiej Brytanii córka imigrantów z Pakistanu, jest prawowierną muzułmanką, jednak różnice pomiędzy strefą euroamerykańską a saudyjską pod koniec lat 90 ubiegłego stulecia wywołują u naszej bohaterki pewien...,. szok kulturowy.
Żyjąc w Arabii Saudyjskiej odkrywa, że tak naprawdę niewiele wie o swojej własnej religii i że dotychczas nie zdawała sobie dotychczas sprawy jak mocno różni się świat realnego islamu od jego wersji w krajach Zachodu.
Zaskakują ją różnice we wzorcach kulturowych - m.in. fakt, że pracując w jednym z najlepszych i najnowocześniejszych szpitali w Rijadzie, mimo znakomitego wykształcenia nie jest traktowana przez lekarzy – mężczyzn, jako równorzędny partner.
Po dość krótkim czasie...

ira | 2013-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2013

Rozpoczynając lekturę, byłam lekko podekscytowana zapowiedziami tej książki. Autorką jest brytyjska muzułmanka, lekarka, która wyjeżdża do pracy w Arabii Saudyjskiej i w zasadzie po raz pierwszy w życiu staje oko w oko z prawem szariatu.
Niestety, w miarę czytania, ekscytacja opadała jak oklapły balonik. Przede wszystkim, autorka książki wydaje mi się osobą dość infantylną - mimo że to ona beztrosko obdarza tym mianem sporą część bohaterów swojej książki. Jej zachwyty nad pięknem Saudyjek - które, jak się wydaje, wszystkie bez wyjątku są olśniewającej urody - i nad męstwem Saudyjczyków, które wyraża się głównie w drogich ciuchach i zegarkach, trącą prymitywizmem.
Religijność Quanty przypomina żywo nasz swojski "wierzący-nie praktykujący" katolicyzm. Na mszę co niedziela się nie chce, ale za to ślub w kościele z hukiem, mimo że panna młoda w ciąży. Quanta nie zna podstawowych modlitw ani zasad, ale z hurra-optymizmem, czując zew, wybiera się na hadżdż, czyli świętą pielgrzymkę....

Goszarda | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Świetna!!!

Jest to relacja z dwuletniego pobytu na kontrakcie młodej lekarki - brytyjki pakistańskiego pochodzenia, mieszkającej, uczącej się i pracującej w USA, muzułmanki.

A teraz moje wrażenia: NIGDY moja noga nie stanie w Arabii Saudyjskiej!!! Toż to średniowiecze!!! A nad innymi krajami islamskimi głęboko się zastanowię!!!
Autorka starała się obiektywnie przedstawić realia w jakich przyszło jej żyć przez dwa lata i ludzi których spotkała podczas swojego pobytu. Ludzie byli tacy jak są w każdym kraju - wspaniali ale też ci paskudni...
Natomiast realia - MASAKRA!!! Dla mnie nie do przyjęcia! W tym miejscu mogłabym pisać i pisać... Ale najważniejsze dla mnie jest - dlaczego do mojego kraju i każdego innego w Europie czy Ameryce saudyjczycy mogą wjechać, zwiedzać, robić co chcą a ja do Arabii nie wjadę?! Chyba że jedynie z wycieczką, okryta abają, zastanawiająca się nad każdym ruchem, gestem i słowem żeby nie popełnić przestępstwa przeciwko obyczajności... Do Mekki jest zakaz...

Na półkach: Przeczytane, 2013 rok
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

uwazam, ze warto zaznajomic sie z ta pozycja. Opis zycia i spostrzezen kobiety majacej wlasne zdanie i poglady.
W sposob prosty napisana, warto poznac inne kultury a ona nam to prosto umozliwia.

PROSTA lektura, ktora warto przeczytac.

kinderkiss | 2013-03-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przez myśl by mi nie przyszło,co muszą znosić muzułmańskie ba:
wszystkie kobiety , w Królestwie Arabii Saudyjskiej.
Świat ten jest nie tylko podporządkowany szariatowi ale
i również mężczyznom. Qanta młoda lekarka mimo uprzedzeń znajomych, wyrusza tam by odnaleźć Boga.Poznaje dwie strony tego pustynnego kraju :jedną szczelnie zakrytą abają, drugą w posesjach rodzinnych domów, rozgadaną i roztańczoną.

Dowiadując się wielu wątków życia w Arabii, byłam krok w krok
za główną bohaterką, razem z nią znosiłam zbyt ortodoksyjnych Saudyjczyków, ciężkie chwile ma oddziale. Dzieci które biorą udział w wyścigach wielbłądów, są podle wykorzystane, mają wiele złamań kości,niekiedy z bezsilności popełniają samobójstwo.

Tamtejsze Arabki, są odpowiedzialnymi chirurgami, matkami, które chcą by ich dzieci zawsze mogły spełniać swoje marzenia. Podziwiam je jak z zapałem walczą o swoje prawa.

Jak zapamiętam tą książkę ?
Na pewno z uśmiechem, gdy wspomnę
ciepłe opowieści jej arabskich...

Monika | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Kraje arabskie zarazem fascynują i przerażają, przyciągają i odpychają. Sercem islamu i jednocześnie najmniej otwartą na zmiany jest Arabia Saudyjska. Jednak na przestrzeni lat i tutaj daje się zauważyć powolny proces liberalizacji prawa.

Quanta A. Ahmed jest urodzoną w Wielkiej Brytanii i wykształconą w Stanach Zjednoczonych muzułmanką. Jej doświadczenie w praktyce lekarskiej zostało zauważone i docenione, dlatego dostała dwuletni kontrakt w Arabii Saudyjskiej, a dokładnie w Szpitalu Gwardii Narodowej Króla Fahda. Pomimo tego, że jej rodzice (Pakistańczycy) pozostali wierni islamowi i w tej wierze wychowali córkę, nie może pochwalić się ona doskonałą znajomością Koranu. Pobyt w Rijadzie to zderzenie z brutalną rzeczywistością. Najbardziej upokarzające dla niej, wychowanej w zachodniej cywilizacji kobiety, były spotkania z policją religijną. Mutawwa’in w imię własnej interpretacji Koranu stali na straży "dobrych obyczajów". W praktyce wyglądało to w ten sposób, że nękali przede...

Anna-mojeksiążki | 2013-02-17
Przeczytana: luty 2013

Przeraża mnie sposób traktowania kobiet w krajach islamskich – totalne podporządkowanie władzy mężczyzn. Wyobraźcie sobie, że nie możecie wyjść z domu bez szczelnie okrytej sylwetki i włosów, a często i twarzy – szok! Kobieta sprowadzona jest do pozycji niższej niż rzecz, ma być niewidoczna, nie rzucać się w oczy. A jednak znajdują się osoby, które z własnej woli wybierają takie życie – taką decyzje podjęła Autorka książki „W kraju niewidzialnych kobiet”, Qanta A. Ahmed, i zamieniła swoje wygodne życie w Stanach Zjednoczonych na pracę w Arabii Saudyjskiej. Choć jest liberalną muzułmanką, przeżyła szok przy zderzeniu kultur i opisała to w swojej autobiograficznej książce.

Qanta A. Ahmed jest lekarką z kilkoma specjalizacjami i doświadczeniem zawodowym, wykształconą w Wielkiej Brytanii, która w wyniku podjętej decyzji wyjeżdża na kontrakt do Rijadu.
Podejmuje tam pracę w wojskowym szpitalu. Już na lotnisku czeka ją szok – nie może go opuścić bez męskiego opiekuna. Kobiety z...