W kraju niewidzialnych kobiet

Okładka książki W kraju niewidzialnych kobiet Qanta A. Ahmed
Okładka książki W kraju niewidzialnych kobiet
Qanta A. Ahmed Wydawnictwo: Wielka Litera literatura piękna
In the Land of Invisible Women: A Female Doctor's Journey in the Saudi Kingdom
Wielka Litera
2013-01-30
2013-01-30
Elżbieta Krawczyk
literatura współczesna Arabia Saudyjska Bliski Wschód islam prawa kobiet świat arabski

W królestwie kobiecych cieni

Walory poznawcze bardzo cenne. Pod innymi względami tak sobie.

Walory poznawcze bardzo cenne. Pod innymi względami tak sobie.

Książka dość ciekawa ukazująca kobiety w Arabii jeszcze przed zmianami. Obecnie nie ma policji religijnej, kobiety mogą podejmować pracę, mogę prowadzić samochody, uprawiać sporty no i nie potrzebują towarzystwa męża, brata czy ojca by gdzieś wyjść, wyjechać. No i najważniejsze jest legalna jest "A" w 5 przypadkach. Jeżeli ktoś jest ciekawy jak się tam żyje można odwiedzić domi_w_arabii na isnta

Poziom literacki, jak w wypracowaniu z klasy 8. Do tego ciągłe powtórzenia myśli i nachalny dydaktyzm.

Z autorką mogę się nie zgadzać w różnych kwestiach, niektóre mogą mnie irytować. Ale to jest ok. Książka niesamowicie przybliża kulturę kraju, ludzi, religię. Dla nas większość z ich zachowań nie mieści się w ogóle w głowie. Bardzo ciekawe. Polecam.

Niestety spodziewałam się czegoś więcej. Spodziewałam się ciekawego i pozbawionego stereotypów opisu świata arabii Saudyjskiej, a otrzymałam trochę infantylną i chaotyczną opowieść, nie pozbawioną stereotypów. Były lepsze i gorsze momenty, jednak myślę że autorka mogła dopracować kilka rzeczy, na przykład opisy ludzi, by przybliżyć ich nie tylko wymieniając wszystkie marki drogich ciuchów jakie dana postać ma na sobie. Książka nienajgrosza i lekko się ją czyta, jednak chwilami miałam wrażenie, że czytam jakąś opowiastkę dla nastolatek.

Jeżeli macie przeczytać jedną nienaukową książkę o arabskich kobietach, to niech to będzie ta. Autorka dosyć zgrabnie opisuje rzeczywistość kobiet w Arabii Saudyjskiej i choć niektóre sceny są w fabule wymuszone, dopełniają one obrazu.
Raziły mnie tylko typowo amerykańskie, szczegółowe opisy garderoby poszczególnych osób wraz z drobiazgowym wymienianiem marek...

Świetnie napisana książka o kobiecie - liberalnej muzułmance, która spędziła rok z ortodoksyjnym kraju - Arabii Saudyjskiej.
Czyta się jednym tchem, nie nudzi, ale uzależnia.
Historia i przeżycia bohaterki ciekawe same z siebie.

Przede wszystkim jednak pokazuje, to, że nawet mężczyźni są przeciwni podziałom płci na każdym kroku

Czyta się jednym tchem, nie nudzi, ale uzależnia.
Historia i przeżycia bohaterki ciekawe same z siebie.

Główną bohaterką, jest Qanta- samotna pani dr, pakistańskiego pochodzenia, mieszkająca w Nowym Yorku, której wygasła amerykańska wiza. Postanowiła przyjąć propozycję objęcia posady w szpitalu w Królestwie, nieświadoma tego, co ją czeka. Będąc muzułmanką, nie bała się zamieszkać w kraju tak mocno zislamizowanym, wręcz czuła podekscytowanie. Trzeba podkreślić, że nie była specjalnie religijna, jak do tej pory. Szybko zorientowała się, że bardzo różni się od mieszkańców Arabii, a zwłaszcza Saudyjek...Bardzo ciężko było jej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która nie mieściła się w głowie. W miejscu pracy była jedną z nielicznych kobiet na takim stanowisku, co za tym idzie nie zawsze była traktowana z należytym szacunkiem, co bardzo ją irytuje. Poznaje na szczęście życzliwych przyjaciół,którzy pomagają jej przetrwać, wprowadzając ją w realia saudyjskiego życia i tajniki islamu. Jednak katalizatorem jest dopiero odbycie pielgrzymki do Mekki- hadżdż, wówczas w lekarce zachodzi pewna zmiana.

W książce bardzo szeroko opisane są muzułmańskie zwyczaje/ rytuały/ modlitwy oraz przebieg całej pielgrzymki. Nie lada gratka dla osób, które interesują się kwestią religii. Przytoczone są nawet wersety Koranu. Qanta zamieściła też wzmiankę o tym, jak powstało Królestwo, i jakie ma ono powiązania z duchowieństwem. Opisuje mutawwę- policję religijną. Ponad to w książce znajdziemy kwestie takiej jak: rozwody, mahr, prawa żony, poligamia, wesela będące przy okazji okazją do zaprezentowania się ewentualnym przyszłym teściowym. Wciąż niezmiennym w społeczeństwie pozostaje temat honoru, wizerunku prawego muzułmanina, którego tak zaciekle bronią. Jednak należy tutaj powiedzieć, że zwraca uwagę na to , że to dzięki mężczyznom o liberalnych poglądach, kobiety mogą zajść dalej, i często to właśnie tacy mężczyźni są...feministami ;) Autorka wspomina przypadki poszczególnych pacjentów, przyjaciół i ich światopogląd. Nie wszystkie przyjaźnie przetrwały, zwłaszcza wydarzenie 11 września poróżniło Qantę ze znajomymi, podobnie jak antysemityzm, głęboko zakorzeniony w społeczeństwie. To także piękna opowieść, o odnalezieniu Boga w swoim życiu, Ahmed dużo mówi o zasłanianiu się kobiet, o tym jak one do tego podchodzą, jak i o samej kobiecości. W ogóle muszę powiedzieć, że bardzo mocno zwraca uwagę na kobiecą urodę.

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, co ja osobiście bardzo lubię. Czyta się szybko. Pisana jest ładnym językiem. Bardzo podobało mi się, że arabskie wtrącenia są dobrze wytłumaczone, mało tego, napisane fonetycznie, na końcu znajdują się też krótkie przypisy. To co podobało mi się najmniej, to zwracanie dużej uwagi na wymienianie z marki biżuterii, ubrań czy butów.

Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które interesują się islamem czy życiem w Arabii Saudyjskiej. Jest to zgrabnie napisana opowieść, na kanwie wspomnień autorki, jej życia w kraju, gdzie rządzi prawo szariatu i o tym, jak odnalazła w sobie wiarę i postanowiła wdrożyć ją w życie.

Może to zasługa tłumacza, może to fakt, że autorka była w podobnym wieku, co ja, gdy przeżywała opisywane zdarzenia, w każdym razie książkę czytało mi się bardzo dobrze - Qanta zwracała uwagę na rzeczy, które też by mnie interesowały, gdybym była na jej miejscu. Od spraw przyziemnych, takich jak zakup obowiązkowej dla kobiet zasłony czy wyjście ze znajomymi na kolację, do przeżyć bardziej duchowych, zwłaszcza w czasie pielgrzymki do Mekki (swoją drogą opisanej krok po kroku w szczegółach, o których nie miałam wcześniej pojęcia). Podejrzewam, że lektura bardziej trafia do kobiet niż do mężczyzn, w każdym razie na pewno jest to ciekawa pozycja zwłaszcza teraz, gdy napięcia na linii islam-reszta świata sięgają szczytu.

Czytało się deczko męcząco, być może zbyt rozwleczone niektóre wątki, a może styl autorki to sprawił. Jednak dla laika i laiczki (czyli dla mnie) w sprawach obyczajowości i życia w Arabii Saudyjskiej, pozycja ciekawa i warta przeczytania, poszerzająca spojrzenie na kwestie islamu w tamtym regionie. Szkoda tylko, że książka opisuje wydarzenia na początku roku 2000, być może lata 2000 - 2002, wydana natomiast jest 10 lat później. Był to burzliwy okres, od którego to sporo jak stwierdza autorka, miało się zmienić i zapewne zmieniło w kwestii praw kobiet. Chociażby zniesienie zakazu prowadzenia samochodów, czy nawet pilotowanie przez nie samolotów.

Także minusem jest, że książka niestety nie aktualna, opisująca wycinek w historii, a tego co się obecnie dzieje w Arabii Saudyjskiej i w jaką stronę idzie rozwój tego kraju i przemiany, trzeba szukać w innych źródłach

• Bliski Wschód

Dodaj cytat z książki W kraju niewidzialnych kobiet