W kraju niewidzialnych kobiet

Okładka książki W kraju niewidzialnych kobiet
Qanta A. Ahmed Wydawnictwo: Wielka Litera literatura piękna
literatura piękna
In the Land of Invisible Women: A Female Doctor's Journey in the Saudi Kingdom
Wielka Litera
2013-01-30
2013-01-30
Elżbieta Krawczyk
literatura współczesna Arabia Saudyjska Bliski Wschód islam prawa kobiet świat arabski

Oficjalne recenzje i

W królestwie kobiecych cieni

5759 658 423

Książka dość ciekawa ukazująca kobiety w Arabii jeszcze przed zmianami. Obecnie nie ma policji religijnej, kobiety mogą podejmować pracę, mogę prowadzić samochody, uprawiać sporty no i nie potrzebują towarzystwa męża, brata czy ojca by gdzieś wyjść, wyjechać. No i najważniejsze jest legalna jest "A" w 5 przypadkach. Jeżeli ktoś jest ciekawy jak się tam żyje można odwiedzić domi_w_arabii na isnta

Poziom literacki, jak w wypracowaniu z klasy 8. Do tego ciągłe powtórzenia myśli i nachalny dydaktyzm.

Z autorką mogę się nie zgadzać w różnych kwestiach, niektóre mogą mnie irytować. Ale to jest ok. Książka niesamowicie przybliża kulturę kraju, ludzi, religię. Dla nas większość z ich zachowań nie mieści się w ogóle w głowie. Bardzo ciekawe. Polecam.

Niestety spodziewałam się czegoś więcej. Spodziewałam się ciekawego i pozbawionego stereotypów opisu świata arabii Saudyjskiej, a otrzymałam trochę infantylną i chaotyczną opowieść, nie pozbawioną stereotypów. Były lepsze i gorsze momenty, jednak myślę że autorka mogła dopracować kilka rzeczy, na przykład opisy ludzi, by przybliżyć ich nie tylko wymieniając wszystkie marki drogich ciuchów jakie dana postać ma na sobie. Książka nienajgrosza i lekko się ją czyta, jednak chwilami miałam wrażenie, że czytam jakąś opowiastkę dla nastolatek.

Jeżeli macie przeczytać jedną nienaukową książkę o arabskich kobietach, to niech to będzie ta. Autorka dosyć zgrabnie opisuje rzeczywistość kobiet w Arabii Saudyjskiej i choć niektóre sceny są w fabule wymuszone, dopełniają one obrazu.
Raziły mnie tylko typowo amerykańskie, szczegółowe opisy garderoby poszczególnych osób wraz z drobiazgowym wymienianiem marek...

Świetnie napisana książka o kobiecie - liberalnej muzułmance, która spędziła rok z ortodoksyjnym kraju - Arabii Saudyjskiej.
Czyta się jednym tchem, nie nudzi, ale uzależnia.
Historia i przeżycia bohaterki ciekawe same z siebie.

Przede wszystkim jednak pokazuje, to, że nawet mężczyźni są przeciwni podziałom płci na każdym kroku

Czyta się jednym tchem, nie nudzi, ale uzależnia.
Historia i przeżycia bohaterki ciekawe same z siebie.

Główną bohaterką, jest Qanta- samotna pani dr, pakistańskiego pochodzenia, mieszkająca w Nowym Yorku, której wygasła amerykańska wiza. Postanowiła przyjąć propozycję objęcia posady w szpitalu w Królestwie, nieświadoma tego, co ją czeka. Będąc muzułmanką, nie bała się zamieszkać w kraju tak mocno zislamizowanym, wręcz czuła podekscytowanie. Trzeba podkreślić, że nie była specjalnie religijna, jak do tej pory. Szybko zorientowała się, że bardzo różni się od mieszkańców Arabii, a zwłaszcza Saudyjek...Bardzo ciężko było jej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która nie mieściła się w głowie. W miejscu pracy była jedną z nielicznych kobiet na takim stanowisku, co za tym idzie nie zawsze była traktowana z należytym szacunkiem, co bardzo ją irytuje. Poznaje na szczęście życzliwych przyjaciół,którzy pomagają jej przetrwać, wprowadzając ją w realia saudyjskiego życia i tajniki islamu. Jednak katalizatorem jest dopiero odbycie pielgrzymki do Mekki- hadżdż, wówczas w lekarce zachodzi pewna zmiana.

W książce bardzo szeroko opisane są muzułmańskie zwyczaje/ rytuały/ modlitwy oraz przebieg całej pielgrzymki. Nie lada gratka dla osób, które interesują się kwestią religii. Przytoczone są nawet wersety Koranu. Qanta zamieściła też wzmiankę o tym, jak powstało Królestwo, i jakie ma ono powiązania z duchowieństwem. Opisuje mutawwę- policję religijną. Ponad to w książce znajdziemy kwestie takiej jak: rozwody, mahr, prawa żony, poligamia, wesela będące przy okazji okazją do zaprezentowania się ewentualnym przyszłym teściowym. Wciąż niezmiennym w społeczeństwie pozostaje temat honoru, wizerunku prawego muzułmanina, którego tak zaciekle bronią. Jednak należy tutaj powiedzieć, że zwraca uwagę na to , że to dzięki mężczyznom o liberalnych poglądach, kobiety mogą zajść dalej, i często to właśnie tacy mężczyźni są...feministami ;) Autorka wspomina przypadki poszczególnych pacjentów, przyjaciół i ich światopogląd. Nie wszystkie przyjaźnie przetrwały, zwłaszcza wydarzenie 11 września poróżniło Qantę ze znajomymi, podobnie jak antysemityzm, głęboko zakorzeniony w społeczeństwie. To także piękna opowieść, o odnalezieniu Boga w swoim życiu, Ahmed dużo mówi o zasłanianiu się kobiet, o tym jak one do tego podchodzą, jak i o samej kobiecości. W ogóle muszę powiedzieć, że bardzo mocno zwraca uwagę na kobiecą urodę.

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, co ja osobiście bardzo lubię. Czyta się szybko. Pisana jest ładnym językiem. Bardzo podobało mi się, że arabskie wtrącenia są dobrze wytłumaczone, mało tego, napisane fonetycznie, na końcu znajdują się też krótkie przypisy. To co podobało mi się najmniej, to zwracanie dużej uwagi na wymienianie z marki biżuterii, ubrań czy butów.

Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które interesują się islamem czy życiem w Arabii Saudyjskiej. Jest to zgrabnie napisana opowieść, na kanwie wspomnień autorki, jej życia w kraju, gdzie rządzi prawo szariatu i o tym, jak odnalazła w sobie wiarę i postanowiła wdrożyć ją w życie.

Może to zasługa tłumacza, może to fakt, że autorka była w podobnym wieku, co ja, gdy przeżywała opisywane zdarzenia, w każdym razie książkę czytało mi się bardzo dobrze - Qanta zwracała uwagę na rzeczy, które też by mnie interesowały, gdybym była na jej miejscu. Od spraw przyziemnych, takich jak zakup obowiązkowej dla kobiet zasłony czy wyjście ze znajomymi na kolację, do przeżyć bardziej duchowych, zwłaszcza w czasie pielgrzymki do Mekki (swoją drogą opisanej krok po kroku w szczegółach, o których nie miałam wcześniej pojęcia). Podejrzewam, że lektura bardziej trafia do kobiet niż do mężczyzn, w każdym razie na pewno jest to ciekawa pozycja zwłaszcza teraz, gdy napięcia na linii islam-reszta świata sięgają szczytu.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

2041

Kobieta w krajach muzułmańskich to temat często eksploatowany. Kilka takich książek przeczytałam i zwykle nie sięgam po następne, bo w treści są do siebie podobne. Dla tej książki zrobiłam wyjątek, bo są to wspomnienia z pobytu w Arabii Saudyjskiej kobiety doskonale wykształconej i urodzonej i wychowanej w kulturze zachodniej. Autorka pochodzi z rodziny muzułmańskiej i sama jest wierzącą muzułmanką. W swojej książce mówi rzeczy powszechnie wiadome o zniewoleniu kobiet, o tym, że nie mogą zasiadać za kierownicą (a jednocześnie mogą przeprowadzać skomplikowane operacje, autorka jest chirurgiem i pracowała w saudyjskim szpitalu), że na ulicach grasuje policja obyczajowa itd. Ale najbardziej zainteresowały mnie końcowe rozdziały, w których opowiada ona o tym, co działo się po 11 września. O powszechnej radości, nawet wśród osób wykształconych na najlepszych amerykańskich uczelniach, o powszechnym antysemityzmie i antyamerykanizmie. Mało wiem na temat krajów arabskich, więc trudno mi zweryfikować te doniesienia, ale w kontekście ostatnich wydarzeń w Turcji zasmuciło mnie to bardzo.

Generalnie, można by zacząć tę recenzję starą, dobrą zapowiedzią z magazynu "60 minut na godzinę”, gdzie Ewa Szumańska występuje jako młoda lekarka, a Jan Kaczmarek jako pacjent:
„Będąc młodą lekarką…” ... wyjechałam ze Stanów Zjednoczonych do Arabii Saudyjskiej :-D
Urodzona w Wielkiej Brytanii córka imigrantów z Pakistanu, jest prawowierną muzułmanką, jednak różnice pomiędzy strefą euroamerykańską a saudyjską pod koniec lat 90 ubiegłego stulecia wywołują u naszej bohaterki pewien...,. szok kulturowy.
Żyjąc w Arabii Saudyjskiej odkrywa, że tak naprawdę niewiele wie o swojej własnej religii i że dotychczas nie zdawała sobie dotychczas sprawy jak mocno różni się świat realnego islamu od jego wersji w krajach Zachodu.
Zaskakują ją różnice we wzorcach kulturowych - m.in. fakt, że pracując w jednym z najlepszych i najnowocześniejszych szpitali w Rijadzie, mimo znakomitego wykształcenia nie jest traktowana przez lekarzy – mężczyzn, jako równorzędny partner.
Po dość krótkim czasie nawiązuje przyjaźnie z Saudyjkami i Saudyjczykami, dzięki temu zaczyna lepiej rozumieć kraj, w którym zdecydowała się zamieszkać.
Również wyjazd na hadż daje Autorce możliwość lepszego poznania siebie oraz tego, czym jest dla Niej islam.
Z książki dowiecie się również kiedy i dlaczego nastąpił tak silny sojusz pomiędzy przywódcami duchownymi a rodem Saudów.
Sama autorka - Qanta A. Ahmed jest postacią absolutnie nietuzinkową. Już po powrocie do Wielkiej Brytanii została pierwszą muzułmanką i pierwszym lekarzem przyjętym do Templeton-Cambridge Journalism Fellow in Science and Religion na Uniwersytecie w Cambridge.
Jako muzułmanka oczywiście sprzeciwia się okupacji terytoriów palestyńskich, ale przyznaje, że nie wie, jak Izrael może zrezygnować z kontroli nad regionem rządzonym "przez ludzi wyznających jadowitą ideologię dżihadu" i liderów wzywających do zniszczenia Izraela.
Jest uznawana przez swoich przeciwników za "syjonistkę w muzułmańskim przebraniu".
Uważam, że zarówno książka, jak i sama Qanta Ahmed - obecnie Pani Profesor medycyny na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku są warta polecenia.

Więcej informacji o życiu w Arabii Saudyjskiej na naszych blogach
- http://arabiasaudyjska-ksa.blogspot.com
- http://pustynnyblog.wix.com/pustynnyblog

Dodaj cytat z książki W kraju niewidzialnych kobiet