Fe
978-83-60949-54-2
pezja
Suara

Tomik Fe potwierdza, że Jerzy Suchanek jest jednym z najciekawszych i zarazem bardzo osobnych poetów współczesnych, świetnie oryginalnie kontynuujących nurt lingwistyczny w polskiej liryce. Podszyty charakterystycznym dla poety dowcipem, wieloznaczny tytuł tej książki zapowiada dwa dominujące w niej gesty: z jednej strony prześmiewczego dystansu wobec dzisiejszego świata, z drugiej obrony wartości trwałych, "żelaznych". Takich jak poezja i "ojczyzna i polszczyzna", ale także miłość, tradycja, wolność. Powraca też w tych wierszach doświadczenie śmierci, poeta krąży wokół spraw ostatecznych. Mój podziw, a czasem uśmiech budzi wirtuozeria językowa Suchanka, ciekawi jego niezwykła, jakby rodem z baroku, wizja świata.Jerzy Suchanek -ur. 1 sierpnia 1953 r. w Bytomiu – pisarz, poeta, publicysta.Wydał zbiory poetyckie:"Proszę rozejść się do domów" /Sosnowiec 1974/"49 wierszy" /Warszawa 1981/"Jestem nie tylko słowem" /Katowice-Sosnowiec 1983/"Czytaj szeptem" /Mysłowice 1991/"Bębny" /Gdańsk 2007/"Pusto" /Sosnowiec 2007/"Widzimisię" /Gdańsk 2008/oraz cykl przypowieści "Ośle ziółka" /Bydgoszcz 2008/i powieść "Płakula" /Mikołów 2009/.Instytucie Mikołowskim wydał wiersze wybrane"Jutro przeczytaj jeszcze raz" /2010/oraz tom wierszy "Folklor polski" z ilustracjami Marka Przybyły /2011/.W 2007 roku ustanowił własną literacką Nagrodę Otoczaka.Za 2006 rok w dziedzinie Poezja otrzymał ją Wojciech Brzoska,za 2007 rok - również w dziedzinie Poezja - Piotr Cielesz,za 2008 rok - Wojciech Kass, za 2009 rok - Maciej Melecki,za 2010 rok - Andrzej Niewiadomski.

źródło opisu: Matras

Suara | 2012-12-10