Dzieci żydowskie w klasztorach. Udział żeńskich zgromadzeń zakonnych w akcji ratowania dzieci żydowskich w Polsce w latach 1939-1945

Wydawnictwo: Replika
978-83-7674-217-5
historia

Książka jest pierwszym i jak dotąd najpełniejszym opracowaniem humanitarnej działalności polskich zakonnic podczas hitlerowskiej okupacji. Spontanicznie dawały schronienie żydowskim dzieciom w klasztorach, a także prowadzonych przez siebie szkołach i ochronkach. Jest to esencja doktoratu Ewy Kurek, która w swej pracy badawczej zajmuje się historią drugiej wojny światowej, w tym w znacznej części problematyką stosunków polsko-żydowskich. Pozycja opatrzona jest wstępem, który do jej amerykańskiego wydania napisał prof. Jan Karski. Ewa Kurek dokonała wszechstronnych badań, a każde ważkie stwierdzenie poparte jest licznymi źródłami, w tym relacjami świadków i cytatami z dziennika Emanuela Ringelbluma. Autorka ujęła zagadnienia z kilku równoprawnych punktów widzenia, co daje Czytelnikowi możliwość zorientowania się w złożoności ówczesnego koszmaru i szansę zrozumienia różnych ludzkich postaw - tak Żydów, jak i Polaków - wobec Holokaustu.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2012

źródło okładki: Wydawnictwo Replika

Edyta | 2013-09-18
Przeczytana: sierpień 2013

Przeczytałam wiele książek dotyczących Holocaustu, ale ta jedna odpowiedziała mi na ciągle nurtujące mnie pytanie...dlaczego Żydzi nie próbowali się ratować, dlaczego tak łatwo ginęli? Chociaż muszę przyznać, że choć już wiem więcej na ten temat, jednak nadal nie mogę zrozumieć.
Autorka napisała książkę na podstawie własnej pracy doktorskiej, jest więc źródłem wiedzy o Holocauście. Momentami dość kontrowersyjna, może nawet "niewygodna" dla środowisk żydowskich. Daje wiele do myślenia...Dodatkowo wzbogacona relacjami osób uratowanych dzięki działalności klasztorów i nie tylko.
Każdy kto interesuje się tematyką Holocaustu powinien ją przeczytać.

MonikaOrłowska | 2013-03-17
Przeczytana: luty 2013

Osoby z mojego pokolenia z tematem Holocaustu spotkały się dość wcześnie, dzięki obowiązkowym wycieczkom szkolnym do obozu w Auschwitz i odpowiedniej liście lektur. Kiedy wróciłam do szkoły jako belfer, moi uczniowie akurat zaczynali jeździć też na wycieczki śladami Schindlera i Spielberga. Mam jednak wrażenie, że oficjalny przekaz w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia różnił się niewiele, wpasowany w te same ramy. Naród żydowski był prześladowany przez niemieckich nazistów (za moich czasów po prostu Niemców, dziś niemal wyłącznie nazistów obranych z narodowości), a Polacy, sami prześladowani, ratowali, często bezinteresownie, jego przedstawicieli, za co zresztą zgarnęli potem najwięcej tytułów Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. I tyle. Jasne, proste i bardzo wygodne.
Mniej dociekliwi na tym poprzestaną i tylko czasem dadzą się porwać jakiejś głośnej książce lub filmowi, burzącym wygodny stereotyp. Pójdą wtedy za tłumem i… skonstruują sobie nowy...

Ania | 2015-07-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 23 lipca 2015

Książka przedstawia temat bardzo przejrzyście, jest ładnie skonstruowana dzięki czemu czyta się ją z przyjemnością. Język przystępny, dosyć dużo nazwisk ale nie ma możliwości żeby się w tym wszystkim pogubić. Podzielona jest na dwie części, w pierwszej Autorka przedstawia i analizuje temat dzieci uratowanych przez zakonnice, opisuje w jakich warunkach dzieci były ukrywane, przedstawia motywację zakonnic, prezentuje na podstawie dostępnych źródeł zakres pomocy. W książce zawarta jest również spora ilość informacji dotyczących reakcji dzieci, które zostały w wyniku wojny umieszczone w klasztorach będących dla nich nieznanym, zupełnie innym środowiskiem niż to w którym dotychczas żyły. W drugiej części znajdują się relacje dzieci, sióstr zakonnych, księży, rabinów - są one, krótkie ale treściwe, niektóre zajmują pół strony, inne kilka stron. To bardzo miły element, gdyż w wielu przypadkach dzieci opisują nie tylko drogę jaką musiały pokonać by trafić do zakonów ale także swoje dalsze...

Klaudusia2178 | 2017-11-03
Sisi199 | 2017-08-01