Powrót do Jedwabnego

Okładka książki Powrót do Jedwabnego Tomasz Budzyński, Ewa Kurek, Wojciech Sumliński
Okładka książki Powrót do Jedwabnego
Tomasz BudzyńskiEwa Kurek Wydawnictwo: Wojciech Sumliński Reporter reportaż
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Wojciech Sumliński Reporter
Data wydania:
2019-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395181580
Tagi:
Historia Polski Żydzi II Wojna Światowa Jedwabne
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Koniec Polski? Ile zostało nam czasu? Tomasz Budzyński, Michał Krupa, Wojciech Sumliński
Ocena 7,2
Koniec Polski?... Tomasz Budzyński, M...
Okładka książki Aneks. Niebezpieczne związki III RP Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Ocena 7,2
Aneks. Niebezp... Tomasz Budzyński, W...
Okładka książki Zakazana prawda. Ucieczka od wolności Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Ocena 6,9
Zakazana prawd... Tomasz Budzyński, W...
Okładka książki Strefa zgniotu. Zapowiedź globalnego chaosu Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Ocena 6,5
Strefa zgniotu... Tomasz Budzyński, W...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
414 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
475
315

Na półkach: , , , , ,

Książka ważna i cenna. Obarczona typowymi dla Autorów zaletami / wadami? zbeletryzowania treści i kontaminacjami językowymi.
Porusza istotne tematy dla Polaków, ujawnia ciekawe aspekty historii II Wojny Światowej związane z relacjami polsko-żydowskimi. Autorzy dotarli do osób merytorycznych, także związanym z ekshumacjami w Jedwabnem.

Dobrze mieć kontrapunkt do akcji defamacyjnej Grossa et consortes. Z tego względu: godna polecenia!

Książka ważna i cenna. Obarczona typowymi dla Autorów zaletami / wadami? zbeletryzowania treści i kontaminacjami językowymi.
Porusza istotne tematy dla Polaków, ujawnia ciekawe aspekty historii II Wojny Światowej związane z relacjami polsko-żydowskimi. Autorzy dotarli do osób merytorycznych, także związanym z ekshumacjami w Jedwabnem.

Dobrze mieć kontrapunkt do akcji...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
0
0

Na półkach: ,

Lektura obowiązkowa !!!!!!!!

Lektura obowiązkowa !!!!!!!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
115
111

Na półkach:

Wersja współautorów książki i ich rozmówców w głośnej sprawie wydarzeń z Jedwabnego...

Punkt więcej od Strefy zgniotu przyznaję. Dlatego że pozycja powyższa zawiera jakby mocniejsze dowody na manipulowanie historią w imię partykularnych interesów.

Osobną wartość Powrotu do Jedwabnego stanowi także przybliżenie (przede wszystkim...) przez Ewę Kurek kultury żydowskiej.

Mała uwaga. Nie mam nic przeciwko merytorycznej stronie tej lektury, natomiast książkom autorstwa Wojciecha Sumlińskiego nie zaszkodziłyby z całą pewnością bardziej sumienne redakcja i korekta. Treść pozostaje dla mnie najważniejsza, ale jednak wciąż mówimy o... książce.

Wersja współautorów książki i ich rozmówców w głośnej sprawie wydarzeń z Jedwabnego...

Punkt więcej od Strefy zgniotu przyznaję. Dlatego że pozycja powyższa zawiera jakby mocniejsze dowody na manipulowanie historią w imię partykularnych interesów.

Osobną wartość Powrotu do Jedwabnego stanowi także przybliżenie (przede wszystkim...) przez Ewę Kurek kultury...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
679
666

Na półkach:

Wojciech Sumliński opisuje z poczuciem humoru swoje traumatyczne sytuacje, jakie przytrafiają mu się z powodu przymusowo narzuconego kontaktu ze służbami mundurowymi.

Jan Tomasz Gross, w swojej książce pod tytułem "Sąsiedzi", wydawanej w styczniu 2000 roku, pisze, że Polacy to zbrodniarze, bo palą 1600 Żydów w Jedwabnem. To wydarzenie wojenne jest kłamstwem historycznym. Z książki "Sąsiedzi" wychodzi przesłanie, że Polacy są zbrodniarzami gorszymi niż nazistowscy Niemcy. O zgrozo, "Gazeta Wyborcza" podtrzymuje stanowisko Jana Tomasza Grossa.

Archeologom zależy na tym, by odkopać mogiły w Jedwabnem, wykonać badania. Natomiast nadzorującym Żydom chodzi o utrzymanie "status quo", czyli nieodplątywanie kłamstw. Pilnują, by badania nie postępowały w kierunku poznania prawdy. Dlatego, że tutaj ważą się dla nich sprawy warte mnóstwa pieniędzy, a Żydzi chcą je wyłudzić od państwa polskiego. Obecnie poprawność polityczna nakazuje przyznać słuszność Żydom, którzy chcą utrzymywać świat w przekonaniu, że to Polacy są mordercami, a nie dobroduszni i majętni Niemcy.

W dwudziestoleciu międzywojennym Żydzi mówią: "wasze ulice, nasze kamienice" oraz panoszą się w sferze ekonomicznej i gospodarczej Polski. To daje do myślenia jak Żydzi odnoszą się do Polaków.

Ciekawą postacią – mnie i podobnie Wojciechowi Sumlińskiemu wydaje się, że zapomnianą – jest pisarz Jan Dobraczyński, który będąc w partii Narodowej Demokracji uratował (pomimo swoich poglądów) w czasie II wojny światowej wielu Żydów od śmierci.

Wojciech Sumliński ma swój styl pisania, charakterystyczne powiedzenia i zwroty – jednak nie w pełni mi to odpowiada, dlatego trudno mi przyznawać maksymalną ocenę 10 gwiazdek tej książce. Występują błędy edytorskie, w tym podwójne spacje i braki: przecinków, kropek, wcięć akapitów, myślników dialogowych. Jednak trojgu autorom udaje się wyjaśnić kwestie związane z – ogólnie to ujmując – Żydami, tymi bogatymi i wpływowymi, którzy gmatwają globalną rzeczywistość oraz generują mnóstwo problemów opartych między innymi o roszczenia pieniężne (kłopotów jest znacznie więcej za sprawą ich obłudnego postępowania – klarownie i dobitnie pokazują to autorzy tej książki). Jest podjęty trudny temat – budzący emocje społeczne – ale bardzo ważny. Treść daje światło na sposób zachowania Żydów, którzy obecnie wyrażają nienawiść względem Polaków, a przecież Polacy uratowali przed eksterminacją mnóstwo Izraelczyków. To taką mamy wdzięczność Żydów wobec dobroczyńców ratujących ich życie (dziadków, rodziców, krewnych, rodaków). Jednak są ocaleni Żydzi autentycznie wdzięczni i pamiętający o heroicznej postawie Polaków, ale przeważa narracja (w mediach i na płaszczyźnie politycznej – to one kreują rzeczywistość w której żyjemy) godząca w Polskę. Na przestrzeni dziejów (od czasu I Rzeczypospolitej),to Żydzi nigdzie na świecie nie mieli takiej swobody. Żydzi za "nic" mają Polaków, a ten kraj jest dla nich jako "Polin". W książce są opisane etapy niewspółżycia, braku chęci do zbliżenia się z Polakami oraz działanie przeciw państwu, które Żydzi traktowali pogardliwie jako kraj "gojów". Autorzy ukazują skomplikowane relacje międzykulturowe i międzyreligijne, współpracę – o zgrozo – z nazistami (wobec tego co obecnie lansują nam media, to wydaje się niewiarygodne) i komunistami (już od początku XX wieku). Produkcje filmowe Hollywood i Netflixa mają zafałszowaną treść, preparują historię – to powinno być niedopuszczalne, a... dzieje się. Stąd w świadomości opinii publicznej jest wykreowany obraz Polaków-kolaborantów i Żydów-bohaterów pokrzywdzonych z powodu mordów dokonywanych przez Polaków, a nie nazistów. W tej narracji Niemcy są łagodniejsi, a Polacy to brutalni krwiopijcy. Tworzenie przez Żydów takiego obrazu w światowej opinii publicznej ma za zadanie wyłudzenie miliardów złotych od polskiego rządu – im tylko chodzi o pieniądze, a nie o pamięć o przodkach (cześć dla umarłych) lub prawdę. Dlatego istnieje żydowska nienawiść do Polaków – to jest szczególnie zauważane w Izraelu i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Potęgowana jest abominacja poprzez indoktrynacyjne wycieczki dla młodzieży izraelskiej, która przyjeżdża do miejsc kaźni z II wojny światowej znajdujących się na terenie Polski, między innymi do Majdanka (obozu koncentracyjnego, teraz znajdującego się w granicach miasta Lublina); przewodnicy żydowscy fałszują fakty, a polscy przewodnicy wymownie milczą, niestety nie podejmując działań. Zachowanie Żydów jest oburzające, przykre i krzywdzi Polaków.

Wojciech Sumliński opisuje z poczuciem humoru swoje traumatyczne sytuacje, jakie przytrafiają mu się z powodu przymusowo narzuconego kontaktu ze służbami mundurowymi.

Jan Tomasz Gross, w swojej książce pod tytułem "Sąsiedzi", wydawanej w styczniu 2000 roku, pisze, że Polacy to zbrodniarze, bo palą 1600 Żydów w Jedwabnem. To wydarzenie wojenne jest kłamstwem historycznym....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
24
24

Na półkach:

Do literatury faktu jak i biografii należy podchodzić z dystansem, bo jak to powiadają "prawda nie może przeszkodzić w napisaniu dobrej historii". I dokładnie z takim nastawianiem zabierałem się do czytania tej książki. Biorąc jednak pod uwagę treść jestem w stanie bardziej uwierzyć autorom tego reportażu niż "prawdom" szeroko przedstawianym nam wcześniej.

Co do formy książki można mieć parę zastrzeżeń. Sporo powtórzeń tych samych zdań i powiedzeń. Odnosiło się również wrażenie, że zostały podjęte wszelkie działania by stron było po prostu więcej - przemyślenia autorów, dygresje, itp. Niemniej książkę czyta się bardzo przyjemnie a tezy nie są wysnuwane w sposób nachalny, tylko bardziej w formie pytań, dla własnego przemyślenia - za co duży plus.

Do literatury faktu jak i biografii należy podchodzić z dystansem, bo jak to powiadają "prawda nie może przeszkodzić w napisaniu dobrej historii". I dokładnie z takim nastawianiem zabierałem się do czytania tej książki. Biorąc jednak pod uwagę treść jestem w stanie bardziej uwierzyć autorom tego reportażu niż "prawdom" szeroko przedstawianym nam wcześniej.

Co do formy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
26
4

Na półkach:

Warto szukać prawdy.

Warto szukać prawdy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
156
7

Na półkach:

Przebrnąłem.

Plus za podjęcie próby popularyzacji tematu, gorzej z metodami...
Dzieło napisane jest w sposób populistyczny, w naprawdę fatalnym stylu - są momenty w których treść z dwóch stron jest powtarzania na kolejnych dwóch tylko trochę innymi słowami, nabijając po prostu objętość książki (tak samo czcionka, chyba rozmiar 14, interlinia może nawet rozmiar 2); przez całą książkę towarzyszą nam "mądre pytania retoryczne" w stylu "jak to nie wiedział?" / "czy mógł nie wiedzieć". Jak na aspirującą literaturę faktu razi wręcz brak przypisów czy zdjęć akt, które według autora są dostępne.

Podsumowując: odradzam czytanie tej książki. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś na temat "Jedwabnego" zachęcam do posłuchania dostępnych na youtube wywiadów/wykładów z Panią Ewą Kurek, które większość rozdziałów tej książki (w których nie miała swojego udziału) merytorycznie biją na głowę.
Jednak, jeżeli ktoś już chce się za nią zabrać - naprawdę zachęcam do rozpoczęcia jej mniej więcej od strony numer 130. Wcześniejsze strony to patetyczny festiwal samouwielbienia Pana Sumlińskiego pełnego stwierdzeń w stylu: "patrzyłem przez szybę i rozmyślałem"; ciągłego podkreślania, iż jest on "facetem po przejściach" oraz wagi jego pracy.

Przebrnąłem.

Plus za podjęcie próby popularyzacji tematu, gorzej z metodami...
Dzieło napisane jest w sposób populistyczny, w naprawdę fatalnym stylu - są momenty w których treść z dwóch stron jest powtarzania na kolejnych dwóch tylko trochę innymi słowami, nabijając po prostu objętość książki (tak samo czcionka, chyba rozmiar 14, interlinia może nawet rozmiar 2); przez...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
240
239

Na półkach: ,

Podobno prawda jest jak dupa.
Każdy ma swoją.

Czytająm książki, które przedstawiają inną historię i inne fakty, niż te o których uczono mnie w szkole.
.
Obecnie mamy wokół siebie tyle wymiarów, których nie ogarniamy a jednocześnie bezwiednie poddajemy się ich wpływom.
Rockefellerowie, Masoni, Żydzi, Amerykanie, Chińczycy, ścieżki narkotykowe, handel ludźmi, organami handel historią...
A Tata opowiadał coś innego niż piszą w książkach czy mówią w telewizji.

Jak żyć z taką wiedzą.
Co z nią zrobić.

Książkę polecam.
Miesza w głowie.

https://www.instagram.com/p/CTJxHpisQp4/?utm_source=ig_web_copy_link

Podobno prawda jest jak dupa.
Każdy ma swoją.

Czytająm książki, które przedstawiają inną historię i inne fakty, niż te o których uczono mnie w szkole.
.
Obecnie mamy wokół siebie tyle wymiarów, których nie ogarniamy a jednocześnie bezwiednie poddajemy się ich wpływom.
Rockefellerowie, Masoni, Żydzi, Amerykanie, Chińczycy, ścieżki narkotykowe, handel ludźmi, organami handel...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
190
54

Na półkach:

Książka odkrywa prawdę. którą przez lata nie mogła ujrzeć światła dziennego. Skłania do refleksji. Lekturę trzeba "przetrawić" w swoim tempie.

Książka odkrywa prawdę. którą przez lata nie mogła ujrzeć światła dziennego. Skłania do refleksji. Lekturę trzeba "przetrawić" w swoim tempie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
44
11

Na półkach:

Książka okazująca obraz wydarzeń z Jedwabnego zupełnie inny do tego, którym karmią nas media

Książka okazująca obraz wydarzeń z Jedwabnego zupełnie inny do tego, którym karmią nas media

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    484
  • Chcę przeczytać
    309
  • Posiadam
    130
  • Teraz czytam
    14
  • Historia
    11
  • 2020
    8
  • 2020
    5
  • Ulubione
    5
  • 2019
    4
  • 2021
    4

Cytaty

Więcej
Wojciech Sumliński Powrót do Jedwabnego Zobacz więcej
Wojciech Sumliński Powrót do Jedwabnego Zobacz więcej
Wojciech Sumliński Powrót do Jedwabnego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także