Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski

Wydawnictwo: Bellona
historia
castagna

Publikacja poświęcona jest dziejom królewskich dzieci pochodzących ze związków pozamałżeńskich - to właśnie ich określano mianem bastardów. Ich sytuacja prawna i faktyczna kształtowała się różnie, w zależności od okresu historycznego i stanowiska Kościoła katolickiego. W czasach monarchii wczesnopiastowskiej, mimo pozornego liberalizmu, starano się w różny sposób usunąć bastardów poza nawias...

Ich sytuacja prawna i faktyczna kształtowała się różnie, w zależności od okresu historycznego i stanowiska Kościoła katolickiego. W czasach monarchii wczesnopiastowskiej, mimo pozornego liberalizmu, starano się w różny sposób usunąć bastardów poza nawias społeczeństwa, a przynajmniej utrudniać im życie. Prowadziło to niejednokrotnie do dramatycznych wydarzeń. Przykładem są losy Zbigniewa, przyrodniego brata Bolesława Krzywoustego, czy Bezpryma - syna Bolesława Chrobrego.

Ten ostatni, nie mogąc w żaden inny sposób osiągnąć ważnej pozycji w państwie, jako pierwszy w historii doprowadził do antypolskiego sojuszu Rusi Kijowskiej z cesarzem niemieckim. W późniejszych czasach, tak jak w okresie panowania Zygmunta Starego i królowej Bony, wszystkie dzieci traktowano jednakowo, były również zabezpieczane materialnie. Sobór trydencki radykalnie zmienił sytuację bastardów, starano się wykluczyć ich poza nawias społeczeństwa, jakby byli zakałami rodu. Trudne i dramatyczne losy spotkały jednego z dwóch synów pozamałżeńskich króla Władysława IV Wazy, Aleksandra Kostkę Napierskiego. Na szczęście echa soboru trydenckiego powoli odchodziły w niepamięć, a wiek XVIII stał się czasem wyjątkowo liberalnym. Do dobrego tonu należało posiadanie co najmniej jednej kochanki, a zostanie królewską metresą było powodem do chwały i dumy. W związku z tym bastardzi zaczęli być należycie traktowani. O tym świadczą historie życia Stanisława Grabowskiego, syna króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Elżbiety Grabowskiej

źródło opisu: Bellona, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

edit3008 | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Bardzo dobra książka. Bardzo przystępnie napisana, świetnie się czyta. Szczególnie podobał mi się rodział o synu Napoleona I i Pani Walewskiej, gdzie autor udowadnia, że nie zawsze los "bastardów" jest zły. Gorąco polecam nie tylko miłośnikom historii ! :)

Basia | 2012-11-04
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Choć opracowanie objętościowo jest niewielkie (zawiera raptem 142 strony ), to jest to ciekawa pozycja na naszym rynku wydawniczym. Autor w bardzo przystępny i ciekawy sposób ukazał kilka postaci z dziejów Polski , przedstawiając skrótowo ich losy.
Warto przeczytać te ciekawe informacje jako uzupełnienie lekcji historii.

książek: 1936
Anka | 2017-08-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Zastanawiam się zawsze po co powstają takie książki.Ta publikacja nic nie wnosi, czytając ją miałam wrażenie, że czytam streszczenia życiorysów postaci historycznych, podobnie jak czyta się streszczenia lektur na język polski. Autor w opracowaniu powołuje się na prace dużo wybitniejszych historyków jak np. Jerzy Besala, Jadwiga Dackiewicz, Trudno też zgodzić się ze stwierdzeniem, że są to najsłynniejsze bękarty w dziejach polskich, niektórzy niczego wielkiego nie dokonali i nie zapisali się wybitnie na kartach naszej historii (poza Aleksandrem Walewskim, który i tak głównie działał na rzecz Francji). Książka typowo odtwórcza, poza tym autor namiętnie używa słowa bastard (kilkakrotnie na jednej stronie), nie próbując go nawet zastąpić innym określeniem dziecka z nieformalnego związku. Osobiście zalecałabym autorowi zaprzyjaźnić się ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych. Denerwowały mnie też osobiste opinie pisarza wyrażane niejednokrotnie kolokwializmami i obniżające jego...

Elżbieta | 2016-09-17
Przeczytana: wrzesień 2016

Do sięgnięcia po tę pozycję skłoniła mnie niecodzienna tematyka. Jakby nie było, o losach dzieci z nieprawego łoża (choćby to łoże należało do najznamienitszego monarchy) oficjalne podręczniki zwykle milczą. Nie zmienia to jednak faktu, co dobitnie udowadnia w swoim opracowaniu pan Romański, że niejednokrotnie wpływały one na losy całych państw, a nawet jeśli nie, to ich żywoty splatały się z życiorysami oficjalnych potomków królewskich, a niekiedy były zwyczajnie ciekawsze. Nie ma więc co ukrywać, że jako zagorzała wielbicielka ciekawostek historycznych, a także wyznawczyni teorii, że „historia świata, to przede wszystkim historia ludzi”, po prostu musiałam tę książkę kupić i niemal z marszu przeczytać.

Z wszelką pewnością nie jest to moje ostatnie spotkanie z twórczością p. Romańskiego, bo spodobał mi się jego styl. Miałam wrażenie, jakbym słuchała wykładu profesora, starającego się jasnym i zrozumiałym językiem przekazać na wskroś współczesnemu studentowi meandry...

Herbaciarka | 2017-10-07
Przeczytana: październik 2017

"Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski" to dość ciekawe wydanie o synach polskich i nie tylko władców. Sam temat jest interesujący, jednak mam wątpliwości czy tylko tych sześciu panów tak wyraźnie zapisało się w historii naszego kraju. Najbardziej interesująca dla mnie była część poświęcona Książętom Bezprymowi i Zbigniewowi, najdłuższa część, miejscami zbyt dokładnie opisująca ówczesną politykę i przez to nużąca, jest zaś poświęcona Aleksandrowi Walewskiemu. Ogólnie książka jest fajna, ale bardziej przypadnie do gustu miłośnikom historii w ogólności niż czytającym książki zawierające jedynie historyczne sensacje i skandale.

castagna | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Aleksander Walewski to naprawdę dobra mordeczka :)

LeniwyCzłowiek | 2017-10-25
Na półkach: Przeczytane, Pwr17