rozwiń zwiń

Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym

Okładka książki Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym
Grażyna Jagielska Wydawnictwo: Znak literatura piękna
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2013-01-07
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-07
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-240-2118-5
Tagi:
literatura polska miłość korespondent wojna

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Gdy dopadają macki wojny



5772 669 447

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
1323 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
719
205

Na półkach: ,

Nie chciałam tej książki szybko przeczytać. Chciałam się w nią wczytać, przeżyć, przeanalizować, zastanowić się... Za długo czekałam na jej wydanie, żeby po kilku godzinach przewrócić ostatnią stronę. Nie udało się. Za bardzo wciąga, pochłania, uzależnia...

Nie wiem, jak odbiorą ją osoby, które nie znają tekstów i książek Wojciecha Jagielskiego (męża Grażyny). Dla mnie, osoby zafascynowanej reportażem i pracą Jagielskiego; dla której miłość do tego gatunku zaczęła się właśnie od "Modlitwy o deszcz", opowieść Grażyny Jagielskiej jest niesamowicie istotna, ważna. Pokazuje kulisy pracy reportera, te momenty, o których nie mówi się w błysku fleszy, na podium, z nagrodami w ręku. To są sceny prywatne, bardzo intymne. Dziwnie się czułam wchodząc w ten świat reportera, którego znam i cenię. Bałam się tego cudownego świata, widzianego z perspektywy cierpiącej żony. Pamiętam, że zawsze myślałam "ale to musi być fascynujące mieć takiego człowieka, takiego dziennikarza w domu...". Po lekturze "Miłości z kamienia" wiem, że życie z taką osobą wcale nie jest różowe, a bywa nawet czarne.

Grażyna Jagielska zaczyna książkę mocnymi słowami, bardzo osobistym wyznaniem: "Dzisiaj mijają trzy miesiące, odkąd przyjęto mnie do kliniki psychiatrycznej z objawami stresu bojowego. Tak naprawdę jest to to stres mojego męża, ale on zawsze oddawał mi wszystkie swoje kłopoty". Książka jest opowieścią, wyjaśnianiem dlaczego jest akurat w tym miejscu.

Jagielska "spowiada" się ze swojego życia innemu choremu, przebywającemu w tej samej klinice - Lucjanowi. Podczas spacerów, siedząc na ławce opowiada o swojej trudnej przeszłości, o trudnym "byciu żoną reportera wojennego". Praktycznie od początku jego wyjazdów w rejony konfliktów zbrojnych jej lęki nasilają się, stopniowo, ale drastycznie. Boi się dźwięku telefonu, chowa się przed nim po wnękach i kątach. Boi się usłyszeć najgorsze, że Wojtek nie żyje. Poza tym, zaczyna ją niszczyć to, że ciągle jest sama, sama musi zadbać o prozaiczne, życiowe sprawy- wyprowadzenie psa, chodzenie na wywiadówki, kupowanie mebli. Męża nie ma, jest w pracy i to tysiące kilometrów od domu. Mało tego, w każdej chwili może zginąć.

Najgorsze jednak są jego powroty do domu: "- No jestem - powiedział, kładąc na stole w kuchni to, co przywiózł: lotniskowy prezent dla dziecka, paszport, kartę pokładową. Zawsze wchodził tak, jakby cały czas swojej nieobecności przesiedział na klatce schodowej, w ogóle nie oddalał się od domu." Zaczynał opowiadać żonie o tym, co przeżył, kogo spotkał, jak o mały włos nie stracił życia. A Grażyna to chłonęła. On z siebie zrzucał, ona przejmowała. On się oczyścił, ona zaczynała się dręczyć.

Dwadzieścia lat takiego "przerzucania ciężaru" zaprowadziło ją do kliniki psychiatrycznej. Można by powiedzieć - całe szczęście, bo mogło to się skończyć tragiczniej.

"Miłość z kamienia" to bardzo ważne świadectwo. To głos kobiet, które żyją ciągle w strachu, podczas gdy ich mężowie zdobywają świat. Podejrzewam, że podobne doświadczenia mają nie tylko żony reporterów wojennych...

Nie chciałam tej książki szybko przeczytać. Chciałam się w nią wczytać, przeżyć, przeanalizować, zastanowić się... Za długo czekałam na jej wydanie, żeby po kilku godzinach przewrócić ostatnią stronę. Nie udało się. Za bardzo wciąga, pochłania, uzależnia...

Nie wiem, jak odbiorą ją osoby, które nie znają tekstów i książek Wojciecha Jagielskiego (męża Grażyny). Dla mnie,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 700
  • Chcę przeczytać
    1 204
  • Posiadam
    415
  • 2013
    70
  • 2014
    45
  • Ulubione
    44
  • Teraz czytam
    27
  • Chcę w prezencie
    21
  • Literatura polska
    18
  • 2019
    14

Cytaty

Więcej
Grażyna Jagielska Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym Zobacz więcej
Grażyna Jagielska Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym Zobacz więcej
Grażyna Jagielska Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także