Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym

Okładka książki Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym
Grażyna Jagielska Wydawnictwo: Znak literatura piękna
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2013-01-07
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-07
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-240-2118-5
Tagi:
literatura polska miłość korespondent wojna
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oficjalne recenzje i

Gdy dopadają macki wojny


Link do recenzji

5750 654 406

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1312 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
836
450

Na półkach: , ,

Książka (bo właściwie nie wiem, co to – chyba najbliżej jej do pamiętnika) bardzo ciekawa, przejmująca, choć mam takie poczucie, że spodziewałam się czegoś nieco innego. Grażyna Jagielska opowiada o swoim życiu u boku męża, korespondenta wojennego. Opowiada o tym, jak jego zawód wpłynął właśnie na nią – kobieta zmagała się z zespołem stresu bojowego, choć to przecież jej mąż przez wiele lat bywał w niebezpiecznych, ogarniętych wojną miejscach. Podczas gdy on przebywał w Gruzji, Czeczenii, Osetii Południowej czy Afganistanie, ona coraz bardziej odklejała się od rzeczywistości i skulona na podłodze w łazience wyobrażała sobie śmierć męża i moment, gdy ktoś zadzwoni, aby ją o tym poinformować – wyobrażała to sobie kilka razy dziennie, czasami sama zaczynała w tę śmierć wierzyć, po to, żeby mieć pewność, że będzie gotowa, że udźwignie to, gdy faktycznie jej mąż zginie. Trudno sobie wyobrazić, nawet po przeczytaniu tej książki, jak ciężko było jej na co dzień, zarówno gdy mąż był na kolejnej wojnie, jak i gdy akurat był w domu. Trudno sobie wyobrazić, jak to jest żyć przez wiele lat w tak ogromnym strachu i jak to jest coraz bardziej pogrążać się przez niego w chorobie. Książka Grażyny Jagielskiej to bardzo intymny zapis jej myśli, emocji, lęków, które opisuje z perspektywy osoby leczącej się w klinice psychiatrycznej. Wojciech Jagielski jest bodaj najwybitniejszym współczesnym korespondentem wojennym, wielokrotnie nagradzanym pisarzem reportażystą, człowiekiem, który widział i przeżył wiele wojen, jest więc niesamowicie przykro i po prostu źle na myśl, że jego sukcesy okupione były cierpieniem bliskich mu osób (bardzo rzadko pojawia się też jego syn, o którym Jagielska najczęściej pisze „dziecko”, co też jest uderzające), że tak odbiły się na zdrowiu jego żony, że właściwie – nie ukrywajmy – zmarnował swoje małżeństwo i poświęcił miłość na rzecz pracy. Bije z tej książki głęboki smutek i poczucie beznadziei. I pozostaje pytanie, czy ta miłość z kamienia jest warta takiego smutku i cierpienia.

Po więcej moich recenzji zapraszam na Instagram: https://www.instagram.com/niefikcyjna/

Książka (bo właściwie nie wiem, co to – chyba najbliżej jej do pamiętnika) bardzo ciekawa, przejmująca, choć mam takie poczucie, że spodziewałam się czegoś nieco innego. Grażyna Jagielska opowiada o swoim życiu u boku męża, korespondenta wojennego. Opowiada o tym, jak jego zawód wpłynął właśnie na nią – kobieta zmagała się z zespołem stresu bojowego, choć to przecież jej...

więcej Pokaż mimo to

1
avatar
383
91

Na półkach:

Subtelna, intymna opowieść o życiu w cieniu śmierci.

Subtelna, intymna opowieść o życiu w cieniu śmierci.

Pokaż mimo to

2
avatar
67
26

Na półkach:

Myślę, że nigdy dość opowiadania o problemach i kłopotach psychicznych, póki świat całkiem nie zrozumie, że warto prosić o pomoc nie tylko lekarzy internistów czy dermatologów.
Mam jednak dość duże zarzuty, że ta publikacja jest poszatkowana do tego stopnia, że przestaje być czytelna. Rozumiem, że był to zabieg celowy, moim zdaniem jednak, mało czytelny.

Myślę, że nigdy dość opowiadania o problemach i kłopotach psychicznych, póki świat całkiem nie zrozumie, że warto prosić o pomoc nie tylko lekarzy internistów czy dermatologów.
Mam jednak dość duże zarzuty, że ta publikacja jest poszatkowana do tego stopnia, że przestaje być czytelna. Rozumiem, że był to zabieg celowy, moim zdaniem jednak, mało czytelny.

Pokaż mimo to

0
Reklama
avatar
73
72

Na półkach:

Przejmujący, głęboki, intymny zapis traumy, jakiej doświadczała żona korespondenta wojennego za każdym razem, gdy wyjeżdżał na wojnę. Łącznie 53 razy. Płakałam przy tej lekturze nie tylko ze smutku, żalu, ale ze złości. Tak, złości. Na jej męża. Za to, że pasja była ważniejsza niż żona, że "pozbywał" się wojennych wspomnień, obciążając nimi ukochaną, przez co to ona, a nie on, doświadczyła zespołu stresu pourazowego. Na to, że kiedy kuliła się ze strachu w kuchni, kiedy traciła kontakt z rzeczywistością, on znowu wyjeżdżał. Kolejny raz. I kolejny. I znów.
Gdzie leży granica w realizacji pasji? Czy w ogóle jest taka? Czy moralnie słuszne jest poświęcić bliską osobę dla idei? Dla pracy?
Jak czuje się z tym jej mąż? Czy ma poczucie winy?
Na te pytania nie znajdziemy odpowiedzi w tej książce, a szkoda, bo nurtują mnie od chwili zakończenia lektury. Ale zobaczymy, jak naprawdę, bez blichtru bohaterstwa, wygląda praca korespondenta wojennego oraz jaką cenę płacą za to jego najbliżsi.

Przejmujący, głęboki, intymny zapis traumy, jakiej doświadczała żona korespondenta wojennego za każdym razem, gdy wyjeżdżał na wojnę. Łącznie 53 razy. Płakałam przy tej lekturze nie tylko ze smutku, żalu, ale ze złości. Tak, złości. Na jej męża. Za to, że pasja była ważniejsza niż żona, że "pozbywał" się wojennych wspomnień, obciążając nimi ukochaną, przez co to ona, a nie...

więcej Pokaż mimo to

16
avatar
97
75

Na półkach:

Jeśli podejdziemy do tej pozycji jak do reportażu będziemy rozczarowani. Jest to bowiem bardzo intymny, subiektywny zapis uczuć kobiety, która żyje w cieniu męża reportera wojennego. Jego praca w dojmujący sposób wpływa na jej funkcjonowanie. Rodzi strach i izoluje od codzienności.
Gdy potraktujemy książkę jako pamiętnik ten brak oglądu problemu z różnych stron drażni nieco mniej.

Jeśli podejdziemy do tej pozycji jak do reportażu będziemy rozczarowani. Jest to bowiem bardzo intymny, subiektywny zapis uczuć kobiety, która żyje w cieniu męża reportera wojennego. Jego praca w dojmujący sposób wpływa na jej funkcjonowanie. Rodzi strach i izoluje od codzienności.
Gdy potraktujemy książkę jako pamiętnik ten brak oglądu problemu z różnych stron drażni nieco...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
71
43

Na półkach:

Ciemna strona lśniącego medalu! Niejeden zapewne wyobraża sobie jak wygląda lub może wyglądać życie reportażysty czy korespondenta wojennego. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co czują partnerki/partnerzy osób, które wybrały taki sposób na życie? Ciągły strach, stałe obcowanie z myślą o niepewnym jutrze oraz wizją nieuchronnej i tragicznej śmierci, tęsknota, smutek i niewyobrażalny stres. Tym właśnie jest poruszająca opowieść Jagielskiej, która zaprasza nas do „swojego reporterskiego życia”.

Ciemna strona lśniącego medalu! Niejeden zapewne wyobraża sobie jak wygląda lub może wyglądać życie reportażysty czy korespondenta wojennego. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co czują partnerki/partnerzy osób, które wybrały taki sposób na życie? Ciągły strach, stałe obcowanie z myślą o niepewnym jutrze oraz wizją nieuchronnej i tragicznej śmierci, tęsknota,...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
84
83

Na półkach: ,

Stres jest niczym jak cień, towarzyszy każdemu z nas. Stres może mieć zarówno charakter pozytywny i mobilizujący nas do działania, jak i negatywnie wpływać na nasze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Czym jest stres bojowy? To stres związany z braniem udziału w wojnach, kiedy to człowiek ciągle jest narażony na utratę życia. Zazwyczaj dotyka on żołnierzy biorących udział w wojnach, kiedy to ich życie ciągle jest zagrożone, wystawione na postrzał lub wybuch bomby. Do kliniki leczenia stresu bojowego na terapię zostaje skierowana Grażyna Jagielska, jednak nie jest ona ani żołnierzem ani nigdy nie brała udziału w żadnej wojnie, jest natomiast żoną korespondenta wojennego.

Dzięki korespondentom wojennym wiemy jak przebiega dany konflikt zbrojny, to oni często jako naoczni świadkowie zbierają materiały i relacje osób biorących udział w tych wydarzeniach. Bycie reporterem wojennym nie jest łatwą i bezpieczną pracą, wiąże się ona z przebywaniem na linii frontu, na której wszystko się może zdarzyć.

„Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” to książka, która przedstawia nam pracę korespondentów wojennych z całkiem innej strony, strony nad którą nikt się nie zastanawia, a mianowicie jak rodzina korespondenta wojennego radzi sobie z ciągłą rozłąką i stresem związanym z zamartwianiem się o bliską osobę.

Grażyna Jagielska przeżyła ze swoim mężem 53 wojny. W swojej książce dokładnie opisuje jak przeżywała rozłąkę z mężem, jak wpływały na nią historie z wojen, w których brał udział jej mąż. Ciągła tęsknota oraz stres związany z czekaniem na telefon z wiadomością o możliwej śmierci partnera sprawiły, że autorka powoli zaczęła się izolować od społeczeństwa, zaczęła tracić poczucie czasu, aż w końcu trafia do szpitala psychiatrycznego, z objawami stresu bojowego.

Czytając momentami czułam się lekko zagubiona, autorka nie zawsze w spójny dla mnie sposób przedstawiała wydarzenia zawarte w książce, jednak nie zaburzyło to dla mnie odbioru całej lektury. W tym wszystkim brakowało mi szerszej perspektywy męża autorki, mimo to książka ciekawi, wzrusza i zaskakuje, pokazuje nam również jak traumatyczna potrafi być wojna i to nie tylko dla osób, które bezpośrednio brały w niej udział.

Stres jest niczym jak cień, towarzyszy każdemu z nas. Stres może mieć zarówno charakter pozytywny i mobilizujący nas do działania, jak i negatywnie wpływać na nasze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Czym jest stres bojowy? To stres związany z braniem udziału w wojnach, kiedy to człowiek ciągle jest narażony na utratę życia. Zazwyczaj dotyka on żołnierzy biorących...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
15
15

Na półkach:

Teraz bardziej doceniam pracę dziennikarzy, a zwłaszcza specjalizację korespondenta wojennego. Czy taka osoba powinna zakładać rodzinę? Tutaj mam wielki dylemat, bo każda wyprawa, jak to opisuje żona jednego z nich, to obezwładniający strach.

Teraz bardziej doceniam pracę dziennikarzy, a zwłaszcza specjalizację korespondenta wojennego. Czy taka osoba powinna zakładać rodzinę? Tutaj mam wielki dylemat, bo każda wyprawa, jak to opisuje żona jednego z nich, to obezwładniający strach.

Pokaż mimo to

1
avatar
614
123

Na półkach: ,

Moje książki wyglądają jak nowe, prosto z księgarni, rzadko kiedy są zagniecione, o kreśleniu nie ma zazwyczaj mowy. Zazwyczaj, w przeważającej mierze, która potwierdza tę regułę. Nie dotyczy to tej książki. Ta książka ma wiele zagiętych kartek, wiele podkreśleń ołówkiem. Ta książka stała się dla mnie niezwykle ważna.
Ogólnie nie wierzę w przeznaczenie, w pisany nam gdzieś u góry los, ale mam wrażenie, że ta książka czekała na mnie, na konkretny moment w moim życiu żeby mi pomóc zrozumieć pewne rzeczy, które nastąpiły w moim życiu. Książkę tę bowiem miałam od bardzo długiego czasu wpisaną na listę do przeczytania i to tylko i wyłącznie dlatego, że Wojciech Jagielski to mój ulubiony reportażysta. Uznałam więc dawno temu, że fajnie byłoby przeczytać książkę nie napisaną przez niego ale przez osobę mu najbliższą, zapewne opisującą go i jego wyprawy. No ale ta miłość w tytule, zniechęcająca jeśli ktoś nie przepada za romansami, książkę więc zawsze odkładałam na później. Aż do teraz... Czytałam tę książkę i miałam wrażenie, że czytam o sobie... Nie, nie żyję z korespondentem wojennym, ale przez ostatnie dwa lata żyłam z kimś na którego tak jak autorka i bohaterka wciąż czekałam, dla kogo się wciąż poświęcałam bo niby jego potrzeby zawsze były istotniejsze. I tak jak bohaterka po początkowym szczęściu i fascynacji pod koniec mimo że z jednej strony nie wyobrażałam sobie życia bez niej to i bycie z nią oznaczało strach i ból, takie błędne koło... Autorka świetnie poradziła sobie z opisem relacji damsko - męskiej, problemów które pojawiają się w trakcie związku, takich przyziemnych, ale i niespotykanych dla przeciętnego czytelnika, i chyba pokazała nam jak wygląda prawdziwa miłość. Pozycja naprawdę warta przeczytania.

Moje książki wyglądają jak nowe, prosto z księgarni, rzadko kiedy są zagniecione, o kreśleniu nie ma zazwyczaj mowy. Zazwyczaj, w przeważającej mierze, która potwierdza tę regułę. Nie dotyczy to tej książki. Ta książka ma wiele zagiętych kartek, wiele podkreśleń ołówkiem. Ta książka stała się dla mnie niezwykle ważna.
Ogólnie nie wierzę w przeznaczenie, w pisany nam gdzieś...

więcej Pokaż mimo to

4
avatar
6
5

Na półkach:

Bardzo ciekawie napisane wspomnienia, dobrze się czyta. Uświadamia jak można nabawić stresu bojowego nie będąc nigdy na wojnie. Polecam!

Bardzo ciekawie napisane wspomnienia, dobrze się czyta. Uświadamia jak można nabawić stresu bojowego nie będąc nigdy na wojnie. Polecam!

Pokaż mimo to

0

Cytaty

Więcej
Grażyna Jagielska Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym Zobacz więcej
Grażyna Jagielska Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym Zobacz więcej
Grażyna Jagielska Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd