rozwiń zwiń

Powstanie film na podstawie książek Grażyny Jagielskiej

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.12.2015

W chwili, kiedy ukazuje się trzecia i ostatnia część cyklu Grażyny Jagielskiej „Ona wraca na dobre. Podróż psychoterapeutyczna, powstaje film fabularny pod tytułem „53 wojny, będący ekranizacją dwóch wcześniejszych książek autorki, „Miłość z kamienia i „Anioły jedzą trzy razy dziennie, opisujących życie żony korespondenta wojennego.

Powstanie film na podstawie książek Grażyny Jagielskiej

W Miłości z kamienia Grażyna Jagielska opowiada o dręczących ją obsesjach. Ciągłe oczekiwanie na telefon informujący o śmierci męża. Wstrząsający widok jego przedziurawionego pociskiem plecaka. Ta boleśnie prawdziwa opowieść, o której trudno zapomnieć, nie ma odpowiednika w literaturze. Czy można leczyć się ze stresu bojowego jak żołnierze wracający z wojskowych misji, jeśli nie wyjeżdżało się na wojnę? Jagielska musi poddać się terapii. Nie była na wojnie. Nie jest żołnierzem. Jest tylko żoną korespondenta wojennego.

W drugiej książce z cyklu, Anioły jedzą trzy razy dziennie, Jagielska opowiada o swoim „locie nad kukułczym gniazdem” - o półroczu, które spędziła w szpitalu psychiatrycznym, gdzie poznała kobiety, które tak jak ona długo udawały, że wszystko jest w porządku. Spotkała tam twardzieli, którzy musieli nauczyć się płakać. Była w miejscu, w którym można było wszystko. Nie wolno było jednego – kłamać.

Cykl zamyka książka Ona wraca na dobre, w której opowiada o wymarzonej od dzieciństwa podróży w głąb amazońskiej dżungli, w górę rzeki Rio Negro. Wyrusza w nią po zakończonej terapii. To podróż terapeutyczna, bez której zrozumienie historii małżeństwa Grażyny i Wojciecha Jagielskich nie byłoby możliwe.

Ludzie, którzy regularnie wychodzą z psychiatryka, twierdzą, że pierwszy rok po wyjściu jest zawsze udany, jak rok po odsiadce, niesie bardzo podobne możliwości. Ma się poczucie zmian i szczerą chęć poprawy. W obu przypadkach wychodzący ma świadomość, że oto rozpoczyna nowe życie i jeżeli to zaprzepaści, wróci tam, skąd przed chwilą wyszedł.

Grażyna Jagielska opowiada o najnowszej książce:

Dwie pierwsze części cyklu zostaną zekranizowane. W filmową podróż w głąb psychiki kobiety, która z powodu traumatycznych doświadczeń trafiła do zakładu psychiatrycznego, zabierze nas Ewa Bukowska – znana, ceniona reżyserka i scenarzystka. Film wyprodukuje Wojciech Kabarowski, który ma na swoim koncie takie filmy jak „Sala samobójców czy „Jesteś Bogiem.  

Premiera „53 wojen, zaplanowana na drugą połowę roku 2016, staje się doskonałym pretekstem do dyskusji o tym, co nadal zamyka się w strefie tabu: o prześladującym lęku, traumatycznych doświadczeniach, prawdziwych emocjach i leczeniu w klinice psychiatrycznej.

Na podstawie „trylogii” żony korespondenta wojennego powstały już trzy spektakle teatralne: w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (pod tytułem „Jak umierają słonie”), w Teatrze Ludowym w Krakowie („53 wojny”). Ostatnio odbyła się premiera spektaklu pt. „Kamienie” (Scena w Galerii przy Teatrze Śląskim) w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Meszuge 28.12.2015 16:15
Czytelnik

Tak mi się skojarzyło... Chętnie poczytałbym wywiad/rozmowę z Miką Dunin - w związku z tym, że planowany jest film na podstawie "Alkoholiczki".
Informację znalazłem tu: https://www.facebook.com/pages/Mika-Dunin/681941065208208 oraz w "Zwierciadle".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 28.12.2015 12:05
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post