Niedziela, która zdarzyła się w środę

Okładka książki Niedziela, która zdarzyła się w środę Mariusz Szczygieł
Okładka książki Niedziela, która zdarzyła się w środę
Mariusz Szczygieł Wydawnictwo: Studio Emka reportaż
reportaż
Studio Emka
1996-01-01
1996-01-01
Literatura polska reportaż

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...

Czysty reportaż o Polsce lat 1993-1996. Początek transformacji ustrojowej, które wielu ludziom odebrała pracę i nadzieję. Momentami wygrywa smutek, gdy czyta się o strasznej biedzie i niesprawiedliwości tych czasów. Jest też reportaż-prowokacja o fikcyjnym miliarderze z USA, reportaż o zmieniającej (bądź nie) życie audycji radiowej, Amwayu, zmianach w polszczyźnie we wczesnym kapitalizmie. W książce jest też „oburzający" reportaż „Onanizm polski“.
Styl jest wybitnie reporterski, autor nie "przebija" z tekstu, co jest cenne i już niestety coraz w tym gatunku. Czyta się jednym tchem.

Świadectwo czasów. Warto do niego wracać, dla przyjemności, albo gdy zastanawiamy się "skąd się wzięły te zajoby".

Cudownie czyta się ją ponownie w 2024 r., w innym już świecie. Szczygieł to świetny obserwator i kompozytor. Każdy reportaż perfekcyjnie skonstruowany. Lubię.

Lata 90. okiem Mariusza Szczygła. Czasem śmieszne, czasem nieśmieszne, poważne, ceepy i nawet cringe.

Ciekawie i zabawnie było słuchać o moich nastoletnich czasach w latach 90 tych .Audiobook czytany przez samego autora. Polecam.

Wspaniałe, literackie, momentami przekraczające granice "przyzwoitego", konserwatywnego komfortu reportaże z pierwszej połowy lat 90. Czytane po latach, sprawiają wrażenie delikatnego retro, jednocześnie działają jak soczewka powiększająca - mówią nam, skąd my, polskie społeczeństwo, wzięliśmy się w tym XXI wieku w takiej formie, w jakiej jesteśmy.

Szczygieł, kiedy trzeba, jest wrażliwy, kiedy trzeba - dociekliwy, jeszcze innym razem pozwala sobie na kulturalnie zakamuflowaną ironię. I już jako młody autor (rok wydania: 1996) prezentuje doskonały warsztat, nie rezygnując przy tym z tematów wybitnie nieliterackich jak np. muzyka Disco polo. Najlepsza szkoła reportażu.

PS
Polecam także świetny zbiór "Kaprysik: damskie historie" tego samego autora.

Szczygieł, kiedy...

świetny zbiór, lubię do niego wracać

świetny zbiór, lubię do niego wracać

To już ostatnia książka w tym miesiącu. Haha. Zostało niecałe 3 godziny do listopada 🤣

To moje pierwsze spotkanie z autorem i uważam za bardzo udane. Wybrałam ten tytuł z ciekawości.

Świetny reportaż o ludziach żyjących w latach 90 tych ubiegłego wieku. Byłam ciekawa o czym auto napisze. Urodziłam się w 1984 roku, więc częściowo pamiętam to o czym pisze autor. Na pewno nie wszystko ale część wydaje się jakaś znajoma. Mogę tylko powiedzieć, że nasze dzieci już w to nie uwierzą. One myślą, że życie zawsze było takie jak teraz, że był internet i komputery, że chodziło się na jedzenie do McDonalda czy KFC. Że kupowała się w galeriach a nie na straganach. I te przymierzalnie, zimą na świeżym powietrzu.

Reportaż autora to zbiór wywiadów, zbiór informacji o ludziach, o ich sytuacji finansowej, o ich życiu. Ja lubiłam i miło wspominam te lata. Może dlatego, że byłam za młoda, żeby martwić się o pieniądze. Prowadziłam beztroskie życie, grałam w skutego czy palanta 🤣😱. Prosiłam mamę o 10 minut bo wszyscy jeszcze są 🤣. Żeby tylko zostać na dworze i nie wracać do domu.
Mieszkałam w małym miasteczku i tylko raz po raz jeździłam do Poznania. Na zakupy do Okrąglaka czy na Bema.

Polecam, wspomnienia, duża dawką prawdy u wiedzy.

Książka jest wspaniałą okazją do przypomnienia sobie Polski z pierwszych lat okresu przemian - początku lat 90-tych dwudziestego wieku. Pan Szczygieł po mistrzowsku wyśmiewa często zupełnie już przeze mnie zapomniane wydarzenia i zjawiska. Zdecydowanie polecam

Reportaże o życiu z lat 90-tych. Świetnie się czyta. Skłania do refleksji. Ukazuje absurdy i bezradność jednostki wobec systemu. Polecam.

• Reportaż
  • Literatura faktu