Nowohucka Telenowela

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
soulcatcher

To nie są reportaże. To historia Nowej Huty opowiedziana przez mieszkańców, którzy noszą ją w sobie, albo nosili (kilku bohaterów telenoweli już nie żyje). Niekiedy pewnie upiększają, czasem przejaskrawiają, wiele zapominają (może celowo), ale mają do tego pełne prawo, bo to nie tylko historia ich dzielnicy, ale przede wszystkim ich życie. Czasem telenowelowo naiwne i melodramatyczne - wysłuchane i zapisane.

"»Nowohucka telenowela« to niezwykły zapis dzisiejszej świadomości budowniczych i mieszkańców Nowej Huty, a zarazem świadectwo działania heroicznych (pokoleniowych) mitów, które z upływem czasu stają się nierzadko »kuchennymi opowieściami«.
Mamy tu do czynienia z domowymi opowieściami, zapisanymi najczęściej tak jak były wygłoszone, a więc w języku mówionym, który dziś jest jednym z najważniejszych kryteriów autentyzmu zjawisk kulturowych. Na tym polega m.in. niezaprzeczalna wartość tej książki, jej oryginalność, ukryta w chwytliwym dziś określeniu gatunkowym: telenowela".
Prof. Roch Sulima

"Nigdy nie byłem w Nowej Hucie, ale teraz, po przeczytaniu »Nowohuckiej telenoweli« Renaty Radłowskiej, wiem, że muszę tam pojechać. Nie żeby pisać, bo po lekturze Radłowskiej mam wrażenie, że temat został wyczerpany - nie będzie już nic do dodania - ale żeby przejść się śladami jej bohaterów, może zobaczyć stary, wiejski cmentarzyk otoczony blokami".
Włodzimierz Nowak

[Wydawnictwo Czarne, 2008]

Stella Murano | 2014-09-15

Zapowiadało się wspaniale, a wyszło jak zwykle (przepraszam, nie mogłam się powstrzymać). "Nowohuckość" jako forma odczuwania i główny nurt wyraźnej rysy wspomnieniowej osób mówiących w reportażach pani Radłowskiej ginie w lawinie dość ujmujących, aczkolwiek płasko opowiedzianych ni to historyjek, ni to anegdot. Sama nie wiem, czy podczas lektury miałam się śmiać, czy miałam płakać (zamysł autorki jest mi nieznany). Pewnie miałam być oczarowana mnogością sposobów ujmowania Nowej Huty, a tak naprawdę nie dobrnęłam do końca tego zbioru - opadające z nudów powieki skutecznie mi to uniemożliwiły i w efekcie nie udało mi się przekonać, jaka jest pointa wszystkich historii. Być może pewnym punktem wspólnym jest okropny język referujący przedstawione losy ludzkie, który wygląda mi albo na pastisz pewnego reportera (o, zgrozo, też z "GW"), albo na jego nieudolne naśladowanie. Chyba jednak z NH reportaże w "Nowohuckiej telenoweli" mają niewiele wspólnego. Jeśli ktoś doczytał do końca -...

Michał | 2011-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2011

Tej książki się nie czytało - w niej się płynęło. Każde słowo to rozkosz, zdanie to miód, rozdział to błogość. Reportaże pisane przez życie, Autorka jedynie nadała im formę i dzięki jej świetnemu wyczuciu powstał fantastyczny zbiór historii o ludziach, dla których wspólnym mianownikiem jest/była Nowa Huta. A czego tam nie ma - swatki, wróżki, niepoprawnych marzycieli... Przewodnik po ludzkim życiu, który zachęca spojrzeć na Nową Hutę nie tylko jako wielki kombinat i próbę udowodnienia wyższości komunizmu nad reakcyjnym zepsuciem, ale jako przede wszystkim miejsce, gdzie spotkały się ludzkie marzenia. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli Krakowa alternatywnego i Literatury przez duże L!

chiave | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

Historie życia zamienione przez Autorkę w historyjki, powierzchowne, mocno spłycone i bez konkluzji. Literacko też przeciętnie. Szkoda dobrego tematu.

Ma_Ruda | 2013-10-23

Liczyłam na więcej. Nie potrząsnęło mną, nie wbiło w fotel, szału nie było.

Isabelle86 | 2012-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2012

Czegoś w tych opowiadaniach brakuje, chociaż czyta się lekko i szybko.

Justyna | 2016-11-06
MichałKrk | 2016-06-02
deogratias | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016
    Odwaga jest kobietą
    Marta Szarejko, Renata Radłowska, Joanna Podgórska, Ewa Wołkanowska, Ewa Wi...