Mengele. Polowanie na anioła śmierci

Wydawnictwo: Universitas
Mengele. The Complete Story
historia
Maríe

Dr Josef Mengele, osławiony nazistowski zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za wysłanie tysięcy osób do komór gazowych Auschwitz i za okrutne eksperymenty na setkach więźniów, zniknął po drugiej wojnie światowej. W 1985 jego szczątki ekshumowano w Ameryce Południowej. Autorzy po przestudiowaniu ponad 5 000 stron osobistych zapisków Josefa Mengelego podjęli próbę zrekonstruowania historii jego życia: dzieciństwo w Niemczech, Auschwitz aż po wygnanie, nie pomijając ucieczki z Europy do Ameryki Południowej, gdzie spędził ponad 30 lat. Autorzy dowodzą, że Mengele korzystał z pomocy rozległej siatki ludzi, którym zawdzięczał paszporty, schronienie i pieniądze, którzy pomogli mu w zmyleniu pościgu. Autorzy pokazują, że zarówno Niemcy Zachodnie jak i Izrael co najmniej dwukrotnie mieli okazję go schwytać.

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 2012

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Mengele__Pol...»

Podziwiam pracę jaką autorzy włożyli w stworzenie tej książki, sama ilość przypisów robi wrażenie. Niestety przeładowanie faktami momentami odebrało tej książce sporo dynamiki. Tytuł "Polowanie na anioła śmierci" nasuwa od razu skojarzenie z pewną akcją, napięciem. Tego raczej w tej książce nie znajdziecie, chyba że będzie czytał ją ktoś, kto nie ma żadnego pojęcia o losach Josefa Mengelego. Wtedy siłą rzeczy pewne fakty będą zaskoczeniem.
"Autorzy, po przestudiowaniu ponad 5000 stron osobistych zapisków Josefa Mengelego, podjęli próbę zrekonstruowania historii jego życia [...]". Tylko dlaczego potraktowali ją tak wybiórczo? Niektóre aspekty omówione są aż zbyt szczegółowo, a inne zbyt pobieżnie.
Książka jest nierówna, momentami nawet chaotyczna, ale mimo wad warta uwagi, szczególnie czytelników zainteresowanych tematem.

Merythia | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Zgodnie z tytułem lwia część książki traktuje o ucieczce Josefa Mengele z Europy oraz licznych próbach złapania go i postawienia przed trybunałem sprawiedliwości. Oprócz tego jeden rozdział opowiada o jego rodzinie, młodości, karierze ''naukowej'', w kolejnym dowiadujemy się o jego losach wojennych i oczywiście o działalności w Auschwitz, choć zdecydowanie nie jest to główny temat tej pracy.
Książkę czyta się jak świetną powieść sensacyjną. Przy okazji autorzy obalają wiele mitów dotyczących ''nadprzyrodzonych mocy'' Mengelego jakie w wyniku kilkudziesięciu lat skutecznego ukrywania się zdążyły do niego przylgnąć, w dużej części dzięki działalności tzw. łowców nazistów. Jedynie dwa ostanie rozdziały nakreślające sytuację od śmierci Josefa aż do odnalezienia jego grobu w Brazylii są nieco nudniejsze, ale ogólnie książkę bardzo polecam osobom zainteresowanym tematem.

akasiaaa43 | 2017-04-28
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Musiałam czytać 3 razy zanim dopasowałam sobie wszystko (to pewnie że względu na mój dość młody wiek). Moim zdaniem książka wspaniała. Mamy wiele książek o Mengele, jednak opisują one głównie jego działalność podczas drugiej wojny światowej, ta książka dla mnie jest taką odskocznią, ktora pokazuje nam zbrodniarza nie tylko od tej piekielnej strony, ale też z tej w której objawia się jego spryt, intelekt, a nawet ludzkie odruchy.

schwarzebiene | 2014-10-02
Przeczytana: 01 października 2014

Bardzo dobra książka, która w kompleksowy i szczegółowy sposób opisuje "ukrywanie się Mengelego" na dwóch płaszczyznach (prawdziwej i tej fikcyjnej). Autorzy za cel postawili sobie skonfrontowanie mitów płynących od żądnych profitów łowców nagród, z twardymi faktami, które przedstawiają inny obraz Mengelego po 1945 roku. Inny od tego, który serwował nam Szymon Wiesanthal, Tuvia Friedman i reszta tropicieli nazistów. Obława Mengelego była groteską, władze RFN i służby specjalne szukały go w Paragwaju gdzie przebywał tylko przez rok, a detektywi specjalizujący się w poszukiwaniu byłych zbrodniarzy wojennych wypuszczali co chwile niesprawdzone rewelacje dotyczące Mengelego. Autorzy nie omijają żadnych, nawet największych bujd, które regularnie trafiały do prasy w latach 60 i 70. Mengele w fikcyjnym wymiarze był potężny, nieuchwytny, wplątany w mafię narkotykową, wydawał wyroki śmierci na swoich tropicieli, prowadził eksperymenty medyczne na plemionach w dżungli. Wire i Poster jednak...

Angela W | 2017-08-18
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Może źle to zabrzmi, ale zawsze interesowałam się tą częścią historii, dlatego co jakiś czas pogłębiałam swoją wiedzę na temat tych a nie innych oprawców podczas II wojny światowej...
Książa bardzo dobrze opisuje to co się działo w obozie, ale również odnosi się do życia Dr Josefa Mengele. Napisana luźnym i prostym językiem powoduje, że każdy może ją przeczytać. Nawet jeśli nie ma zbyt wielkiej wiedzy z tego okresu.

Nie wiem czemu wcześniej nie dodałam opinii, ale bardzo wszystkich zachęcam do jej przeczytania nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem historii.
Uważam, że książka nakłania do wielu refleksji a przede wszystkim uświadamia w jak pięknych żyjemy czasach.
Tydzień temu byłam w Auschwitz gdzie Pan, który nas oprowadzał wspomniał o Mengele. Od razu przypomniała mi się ta książką a opisy w niej na chwilę stały się tak jakby bardziej wyraziste, że aż mnie dreszcze przeszły...

Hołd dla tych co tam polegli a podziw dla tych, którzy przeżyli i odnaleźli jeszcze nadzieję oraz...

Ada | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka momentami trzyma w napięciu, przyprawia o dreszcze, irytuje i wzbudza złość pomieszaną z uczuciem bezradności wobec przebiegu wydarzeń i niepowodzeń związanych z poszukiwaniami ' wujka '. Aby ocena była adekwatna do ilości przyznanych gwiazdek muszę wytknąć autorom kilka powtórzeń, na jakie natrafiłam w trakcie czytania lektury. Jestem pełna podziwu dla ogromu pracy autorów w zebraniu wszelkich informacji na temat tytułowego.. ' bohatera ' książki. ( o czym świadczą wszelkie przypisy na końcu) Polecam wszystkim fanatykom tematyki czasów II wojny światowej.

Tsukuyomi | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Szkoda tylko, że poświęcono wyłącznie jeden rozdział eksperymentom doktora Mengele, spoglądając teraz na książkę z perspektywy ukończonej, śmiało mogę stwierdzić, iż był to najbardziej interesujący rozdział.

Anna | 2017-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2017

Gdy czytałam początkowe rozdziały tej książki sądziłam, że trafiłam na książkę bardzo dobrą. Wraz z biegiem czasu i ilością przeczytanych rozdziałów moja opinia zmieniała się znacząco. Skończyło się na przeciętnej. Dlaczego? O tym kilka słów poniżej.
Zacznę od autorów. Tak już mam, że ze względu na wykształcenie, gdy trafiam na książkę związaną z historią, to lubię wiedzieć, kto też tą książkę napisał. W tym przypadku mamy dwóch dziennikarzy śledczych. Są to Amerykanin Gerald Posner oraz Brytyjczyk John Ware. Sam fakt, że panowie nie są zawodowymi historykami już czasami determinuje pewną formę książki. Tak też i jest w przypadku tej pozycji. Książka, zwłaszcza o takiej tematyce, powinna być moim zdaniem w pełni obiektywna i o ile w początkowych rozdziałach ten obiektywizm był wyraźny, o tyle w końcowych rozdziałach subiektywizm znacznie przewyższał. Osobiście uważam, że książce to nie pomogło.
Druga rzecz: bibliografia. Jednym ze źródeł do napisania tej książki były dzienniki...

Amara_Nomad | 2013-09-20
Na półkach: Przeczytane, Wojenne
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Bez wątpienia książka bardzo dobra.

Autorzy to reporterzy, co również może dawać nam pogląd, z jakiego typu tekstem się zetkniemy. Myślę, że niektórzy spodziewali się trochę bardziej książki biograficzno - sensacyjnej. W tym wypadku dostajemy do rąk bardzo dokładne sprawozdanie z rozłożonej na wiele lat, bardzo wielowątkowej historii. Pierwsze rozdziały nakreślają czytelnikowi postać Mengelego. Są niejako wprowadzeniem do zasadniczego tematu książki - wieloletnich poszukiwań i kluczenia po omacku w poszukiwaniu doskonale ukrytego zbrodniarza.
Nie jest to biografia osoby, jak zapewne niektórzy by chcieli. W pierwszej "części" otrzymujemy dokumentalny, reporterski skrót, mocno stężoną pigułkę z losów poszukiwanego. Od jego narodzin, wraz z naświetleniem okoliczności i środowiska jego życia. Zasadniczą częścią pracy jest tu opis tego, co dzieje się z doktorem od punktu zakończenia wojny.

I muszę przyznać, że wg mnie jest to kawał doskonałej roboty śledczych reporterów. Tak naprawdę...

mamalgosia | 2011-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

zdumiewająco dobrze się czyta. jest bardzo interesująco napisana. znalazłam w tekście kilka nieścisłości i powtórzeń, ale książka jest dobra.