Oficerowie radzieccy 1918-1991

Wydawnictwo: Bellona
Red commanders
historia
Koval

Autor prezentuje w sposób chronologiczny etapy tworzenia radzieckiego korpusu oficerskiego, od momentu sformowania Armii Czerwonej przez Lenina i Trockiego. Oficerowie ci stanęli w obliczu konfliktu pomiędzy traktowanym profesjonalnie rzemiosłem wojskowym, a ideologią: "wierności partii i jej linii". Dał on o sobie znać już na samym początku, kiedy to w związku z brakiem wykwalifikowanej...

Oficerowie ci stanęli w obliczu konfliktu pomiędzy traktowanym profesjonalnie rzemiosłem wojskowym, a ideologią: "wierności partii i jej linii". Dał on o sobie znać już na samym początku, kiedy to w związku z brakiem wykwalifikowanej kadry dowódczej, zaczęto werbować w mniej lub bardziej dobrowolny sposób oficerów armii carskiej jako tzw. "wojenspeców".

Ciekawe jest przedstawienie relacji pomiędzy pochodzącymi najczęściej z awansu społecznego "czerwonych dowódców", najczęściej byłych "niższych szarż", podoficerów różnych stopni, w przytłaczającej większości ludzi pozbawionych wykształcenia wojskowego, oraz pochodzącymi z najczęściej inteligenckich, szlacheckich, arystokratycznych warstw społecznych "wojenspecami". Kolejne rozdziały omawiają poszczególne okresy w dziejach korpusu ofi cerskiego - czas odtwarzania Armii Czerwonej po wojnie domowej i klęsce poniesionej w wojnie z Polską i przechodzenia od na wpół amatorskiego do w pełni profesjonalnego systemu dowodzenia.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Koval | 2012-11-20
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 20 listopada 2012

O wojnie polsko-bolszewickiej roku 1920 pisze się u nas sporo. Na ogół skupia się jednak na własnym wojsku. O ówczesnych przeciwnikach wiemy znacznie mniej. Lukę tę wypełnia całkiem niezła książka amerykańskiego historyka Rogera Reese’a. W swojej pracy poświęconej oficerom Armii Czerwonej sporo miejsca poświęca on czerwonym dowódcom z okresu najazdu na Polskę.

Jaka więc była wówczas Armia Czerwona? Przede wszystkim upolityczniona. O awansach i nominacjach nie decydowało doświadczenie czy umiejętności bojowe, ale partyjne koneksje i proletariackie pochodzenie. Na najwyższe stanowiska wyznaczano często zwykłych szeregowców czy podoficerów tylko dlatego, że podczas rewolucji wykazywali wystarczający komunistyczny zapał.

Sprawiało to, że wojska bolszewickie były dowodzone fatalnie. Oczywiście w szeregach Armii Czerwonej znajdowali się również zawodowi oficerowie z carskiej armii. Fachowcy ci służyli jednak niechętnie, często do nowego wojska byli wciągnięci siłą. Nie ufano im...

wik699 | 2014-08-08

Temat świetny, ale wykonanie fatalne. Mało konkretów, mało przykładów. Wnioski dosyć płytkie; nie zgadzam się np. z ogólną charakterystyką korpusu oficerskiego w czasie wojny domowej.

Na półkach