Po pogrzebie

Tłumaczenie: Anna Rojkowska
Cykl: Herkules Poirot (tom 29)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
After the Funeral
Marcin

W czasie spotkania po pogrzebie brata Cora Lansquenet zadziwia rodzinę pewną uwagą… na którą wszyscy reagują pełnym zakłopotania milczeniem. Gdy jednak po kilku dniach Cora zostaje zamordowana, jej słowa nabierają złowieszczego znaczenia. Na krewnych pada blady strach. Wzywają Herkulesa Poirot.

źródło opisu: http://www.najlepszyprezent.pl/

źródło okładki: http://www.najlepszyprezent.pl/

Dominika | 2017-09-14
Przeczytana: 14 września 2017

Po pogrzebie Richarda Abernethie'ego w Enderby Hall spotyka się cała rodzina, siostra zmarłego stwierdza, że brat został zamordowany, a niedługo sama zostaje zabita siekierą. Zaniepokojony prawnik rodziny prosi o pomoc starego znajomego, czyli detektywa Poirota. Potem pojawiają się dwie próby uśmiercenia. Czy mamy do czynienia z jednym mordercą, a może całość jest bardziej skomplikowana i sprawców jest kilku? Na odpowiedź trzeba trochę poczekać. Ja obstawiłam dobrze kto zabił za drugim razem i pierwszą próbę morderstwa, w pozostałej połowie się pomyliłam. Wcale nie musiało tak się stać, ale przekombinowałam. :D

W tej historii istotne będą między innymi woskowe kwiaty i zakonnice, nie wspominam o wszystkich tropach, bo to mogłoby zdradzić za dużo. Generalnie lepiej nie czytać czyichś opinii przez poznaniem zakończenia. :D Ja to zrobiłam i niby konkretna osoba nie została wtedy wymieniona, ale mi kogoś nasunęła. :D

Poza tym Christie lubi "rysować" psychologiczne sylwetki...

tvinge | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Choć ciężko się do tego przyznać, w rodzinie Abernethie śmierć najstarszego brata spośród licznego rodzeństwa jest wszystkim na rękę. Wskutek śmierci synów stracił wszelki sens i chęć życia, wolę przetrwania - lekarze przewidywali, że starszy pan niebawem odejdzie na tamten świat, pozostawiając rodzinie swą fortunę. Tak też się stało, ale czy jego śmierć faktycznie była naturalna? Stwierdzenie jednej z jego sióstr po pogrzebie, iż zapewne został on zamordowany budzi sporo kontrowersji, a sprawa zaczyna być w oczywisty sposób niepokojąca, gdy następnego dnia ginie autorka tych słów.

Sprawę rozwiązuje Herkules Poirot - uwielbiam czytać wszystko co dotyczy tej postaci. Ogólnie książkę czytało mi się przyjemnie, jak zawsze nie mogłam doczekać się rozwiązania intrygi i jak zazwyczaj nie trafiłam w to, kim jest morderca.

Każda z postaci jest na swój sposób intrygująca, mamy tu naprawdę ciekawy przekrój psychologiczny. Poczytałam trochę na temat tej książki na brytyjskiej wikipedii, i...

Tosiaczek | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

No i cóż my tu mamy? Podejrzenie morderstwa, morderstwo i próba kolejnego. A może jeszcze jednego? Jeśli to jeden człowiek za tym stoi, to sami przyznacie, że jest bardzo, ale to bardzo „pracowity”. A wszystko dzieje się w rodzinie. Nieprzyjemna sytuacja.

Kto rozwiąże zagadkę? Jak posłużę się inicjałami, to chyba też zgadniecie, prawda? Otóż jest to H.P. Już wiecie? Pewnie, że tak.

Ten nasz H.P. to już staruszek, ale jak widać umysł ma nadal całkiem sprawny i potrafi logicznie główkować. Przydałoby się nam dziś więcej takich detektywów, prawda? Może na tym świecie mniej przestępców chodziłby na wolności.

Książkę polecam, warto kolejny raz poświęcić chwilę na przygodę z bohaterami Agathy Christie.

Świetny kryminał. "Po pogrzebie" to powieść z ciekawą fabułą i postaciami. Autorka do tego tworzy charakterystyczny klimat. Podsuwa nam różne tropy, ciągle zmusza nas do myślenia, każdy czytelnik podejmuje wyzwanie odgadnięcia, kim jest sprawca całej afery. Również ja je podjęłam. Poległam z kretesem. Finał jest zaskakujący, co mnie oczywiście cieszy. Polecam gorąco!

Kolejna świetna zbrodnia i niesamowite rozwiązania Poirota, które jak zwykle doprowadzają do nieprzewidywalnego, a mimo to tak oczywiste finału. Po prostu świetna historia!

Roland | 2014-09-07
Przeczytana: 05 września 2014

I znów jedyną nadzieją na rozwiązanie zagadki jest Herkules Poirot. Tym razem Agatha Christie stworzyła dosyć ciekawą intrygę. Początkowo kreuje całą fabułę, zaznajamia czytelnika z faktami, by następnie dokonać kilku zwrotów napędzających akcję. Oczywiście jak zawsze w powieściach królowej kryminałów każdy jest podejrzany, a ostateczne rozwiązanie jest bardzo dużym zaskoczeniem.

Na pogrzeb właściciela Enderby Hall przyjechała cała rodzina. Niektórzy jej członkowie nie widzieli się całymi latami. Po odczytaniu testamentu jedna z kuzynek wysuwa przypuszczenie, że ich krewny został zamordowany, w co nikomu nie chce się wierzyć. Kiedy jednak zdarza się kolejny wypadek, prawnik zmarłego postanawia zasięgnąć rady Herkulesa Poirot.

Zaczynając od początku, autorka zręcznie zarysowuje fabułę, przedstawia poszczególnych członków rodziny obecnych na pogrzebie. Początkowo te zależności oraz to kto jest kim, mogą wydawać się dla czytelnika nie co chaotyczne, lecz w miarę rozwoju akcji...

Radek | 2016-03-08

To dopiero moje drugie spotkanie z Herkulesem Poirot ale oczywiście jak najbardziej na plus i to duży.

Milena | 2014-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

To moje trzecie (dopiero) spotkanie z książką autorstwa A.Christie.
Trzecie i jak dotąd najlepsze.
Hm.. mimo wszystko kryminały tej autorki,nie dokońca do mnie przemawiają! Ciągle ten sam schemat.. troszę nudzi.
Ale w tej książce "Po pogrzebie",dużo się dzieje... Morderstwo starszego pana, zabicie siekierą jego siostry, zatrucie tortem i wstrząs mózgu jeszcze innych osób. To wszystko co,kto i dlaczego musiał rozwikłać Poirot! Akurat,to uwielbiam w książkach Christie,jak detektyw wszystko "skleja w jedną całość" i na końcu dowiadujemy się "co,kto i dlaczego"? ;-) Jakieś tam przesłanki wyczułam i coś tam podejrzewałam. Jednak zakończenie mnie zadziwiło! Fajna książka,fajnie się czyta!
Ale nie wiem,czy jeszcze kiedyś skuszę się na książki A.Christie? Ale fanom,jak najbardziej polecam,na pewno będą zachwyceni!

Renax | 2013-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2013

Genialna intryga! Jak już pisałam, czytam Poirota chronologicznie, i 'Po pogrzebie' wydaje mi się powracać do genialnych pomysłów z pierwszych opowieści o Poirocie. JA stawiam tę powieść na równi z 'Zabójstwem Rogera Ackroyda' i 'Morderstwem w Orient Expresie'.
Oczywiście zostałam wywiedziona w pole. Ale to dobrze.

Jenny_89 | 2011-07-08
Na półkach: Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2011

Kolejny kryminał na przyzwoitym poziomie. Autorka jak zwykle zręcznie myli tropy i nie pozwala nam się nudzić. Jednak pomimo mojej wielkiej sympatii do Christie, intryga w tej powieści jest lekko do przewidzenia. Kiedy przeczyta się kilka jej kryminał..ów to z każdym kolejnym łatwiej przychodzi rozpracowywanie toku myślenia autorki. Szkoda również, że postać Herculesa Poirot pojawia się tutaj tylko w kilku zaledwie rozdziałach. Mogło być lepiej, ale za to czyta się szybko i przyjemnie.

Herkules Poirot powraca!

Ten dzień przejdzie do historii! Rodzina Agaty Christie udzieliła zgody na wydanie nowej powieści z detektywem Herkulesem Poirot w roli głównej. Książka ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.