Rzeka

Wydawnictwo: HBW
Rzeka
domka18gddh

Książka napisana przez Grodecką dla dziewcząt, w 1934 roku mimo upływu 70 lat jest ciągle aktualna. Autorka w naturalny sposób, na przykładzie drużyny harcerek „Rzeka” pokazała funkcjonowanie cech i elementów metody w drużynie. Jak zorganizować drużynę harcerską.

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

Halina | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, Harcerskie
Przeczytana: 30 grudnia 2014

"Rzeka" to opowieść o tworzącej się drużynie harcerek - jej akcja rozgrywa się w 1934 roku. Harcerstwo od tego czasu bardzo się zmieniło. Czy aby na pewno?

Choć niewątpliwie dzisiaj trudniej o założenie drużyny i zarządzanie nią - załatwienie wszystkiego z hufcem, dyrektorem szkoły, rodzicami, stosów papierów... Książka wciąż jest aktualna. Nie opisuje, jak prowadzić drużynę pod względem prawnym - a jednak można ją nazwać poradnikiem. I choć dzisiejsi harcerze rozmawiają na inne tematy i pewnie nie uczą się cerowania pończoch, to harcerz w każdym wieku wiele wyciągnie z jej lektury - co wyjątkowe jak na książkę o tematyce harcerskiej, gdyż większość jest pisana pod kątem instruktorów. Chociaż "Rzeka" będzie dla tych niewątpliwie ciekawym materiałem i inspiracją, przeznaczona zdaje się być dla zastępowych - co nie znaczy, że bezfunkcyjni nie odnajdą w niej czegoś dla siebie.

"Rzeka" bowiem pokazuje, czym tak naprawdę jest harcerstwo i jaki powinien być każdy harcerz - i każdy...

nat | 2014-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Lekka książka z 1935, którą warto przeczytać. Nadal można w niej odnaleźć cenne wskazówki dot. prowadzenia zastępu i drużyny, o tym co harcerkę/harcerza powinno cechować, choć czasem o tych z pozoru najbanalniejszych można zapomnieć. Dla harcerzy i nie tylko.

ZosiaKix1000 | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2017

Dość ciekawa, szybka i lekka. Czytało mi się przyjemnie, chociaż bardzo przeszkadzały mi liczne błędy. Można tu znaleźć wiele przydatnych wskazówek dotyczących prowadzenia zastępu i drużyny. Lektura obowiązkowa dla wszystkich harcerzy.

obejm | 2016-02-22
Przeczytana: 2012 rok