Rzeka

Rzeka
HBW
2009-04-10
2009-04-10

Książka „Rzeka” opisuje proces zakładania i działanie Żeńskiej Drużyny Harcerskiej o tytułowej nazwie. Powieść pochodzi z 1934 roku i choć momentami różnice między życiem harcerskim wtedy i obecnie są ogromne, to i w latach 30. XX wieku i XXI wieku harcerzom przyświecały i przyświecają te same wartości.
Powieść ma swój klimacik z lat 30 ubiegłego wieku, więc trzeba po prostu lubić taki sposób narracji. Mnie nie bardzo on odpowiadał, ale książka niesie ciekawe treści dla obecnych harcerzy.
Polecam

Powieść ma swój klimacik z lat 30 ubiegłego wieku, więc trzeba po...

Dość ciekawa, szybka i lekka. Czytało mi się przyjemnie, chociaż bardzo przeszkadzały mi liczne błędy. Można tu znaleźć wiele przydatnych wskazówek dotyczących prowadzenia zastępu i drużyny. Lektura obowiązkowa dla wszystkich harcerzy.

"Rzeka" to opowieść o tworzącej się drużynie harcerek - jej akcja rozgrywa się w 1934 roku. Harcerstwo od tego czasu bardzo się zmieniło. Czy aby na pewno?

Choć niewątpliwie dzisiaj trudniej o założenie drużyny i zarządzanie nią - załatwienie wszystkiego z hufcem, dyrektorem szkoły, rodzicami, stosów papierów... Książka wciąż jest aktualna. Nie opisuje, jak prowadzić drużynę pod względem prawnym - a jednak można ją nazwać poradnikiem. I choć dzisiejsi harcerze rozmawiają na inne tematy i pewnie nie uczą się cerowania pończoch, to harcerz w każdym wieku wiele wyciągnie z jej lektury - co wyjątkowe jak na książkę o tematyce harcerskiej, gdyż większość jest pisana pod kątem instruktorów. Chociaż "Rzeka" będzie dla tych niewątpliwie ciekawym materiałem i inspiracją, przeznaczona zdaje się być dla zastępowych - co nie znaczy, że bezfunkcyjni nie odnajdą w niej czegoś dla siebie.

"Rzeka" bowiem pokazuje, czym tak naprawdę jest harcerstwo i jaki powinien być każdy harcerz - i każdy człowiek, uczeń, rodzic, autorytet. Choć akcja skupia się wokół prowadzenia i organizacji zbiórek zastępów, a później i drużyny, na końcu obozu, najbardziej rzuca się w niej wyraźnie, a zarazem subtelnie i zupełnie naturalnie ukazujący się archetyp drużynowego, zastępowego, idealna zbiórka - powiedziałabym, że powinna być to lektura obowiązkowa dla funkcyjnego na każdym szczeblu Związku. Oczy, jak zainteresować dzieci tematem, jak nauczyć je tego, co najważniejsze - i z rzeczy harcerskich, i życiowych. Jak być autorytetem, motywować, bawić, dodawać otuchy i przewodzić. Można ją czytać miliony razy i nigdy się nie nudzi, i co raz znajduje się w niej nowe treści - dlatego też polecam ją każdemu, również "cywilom". To książka, która pokazuje, jak powinniśmy żyć - bo przecież harcerstwo to nie jest coś, co się umie, a coś, czym się jest - to styl życia.

Lekka książka z 1935, którą warto przeczytać. Nadal można w niej odnaleźć cenne wskazówki dot. prowadzenia zastępu i drużyny, o tym co harcerkę/harcerza powinno cechować, choć czasem o tych z pozoru najbanalniejszych można zapomnieć. Dla harcerzy i nie tylko.

• Harcerskie
  • 2017