Oblicza umysłu, ucząc się kreatywności

Tłumaczenie: Aleksander Baj
Wydawnictwo: Element
Out of Our Minds: Learning to be Creative
9788392971917
twórczość, psychologia
mojra

Firmy i organizacje na całym świecie inwestują ogromne ilości pieniędzy, by rozwinąć w ludziach kreatywność. Kreatywność i innowacja są kluczowymi wartościami dla nowych gospodarek, aby mogły dotrzymać kroku zmianom, które dokonują się w zawrotnym tempie. Dlaczego tak wielu dorosłych potrzebuje pomocy, by być kreatywnymi? Większość dzieci rozpiera wyobraźnia,. Co się z nimi dzieje, kiedy dorastają?
W tej przełomowej i inspirującej książce Ken Robinson przekonuje, że na całym świecie organizacje próbują naprawić problem, którego źródłem są szkoły i uniwersytety. Wielu ludzi kończy edukację nie mając pojęcia, jakie są ich prawdziwe twórcze zdolności. Wszyscy mamy wielkie naturalne zdolności, jednakże wszyscy mamy je na swój sposób.

źródło opisu: Element, 2010

źródło okładki: http://wydawnictwoelement.wordpress.com

Julia | 2013-03-01
Przeczytana: listopad 2011

Współczesny system oświaty na całym świecie nie rozwija talentów, wiele ludzi kończy szkoły i uniwersytety nie znając swoich uzdolnień, konieczne są zmiany w myśleniu o naszej kreatywności i inteligencji. Dlaczego tak wielu dorosłych potrzebuje pomocy, by być kreatywnymi? Większość dzieci rozpiera wyobraźnia. Co się z nimi dzieje, kiedy dorastają?
Dlaczego tak wielu dorosłych myśli, że sami nie są kreatywni (ani zbytnio inteligentni), podczas gdy inni ludzie są? Jaki jest prawdziwy problem i co można z nim zrobić? Książka jest czymś innym na polskim rynku wydawniczym - nie jest to chłopski poradnik ani też naukowe dzieło - każdemu może się przydać, niestety brakuje konkretnych wskazówek praktycznego działania.

Bartosz Zajączkowski | 2014-05-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Obserwacja postępujących zmiany społecznych i kulturowych będących rezultatem postępu technologicznego, zdaje się prowadzić do smutnego wniosku – nie radzimy sobie z tym. Nie do końca pojmujemy co się dzieje i odkryliśmy na nowo, że nie jesteśmy przygotowani na to co niesie ze sobą przyszłość. Przez kilka stuleci wydawało się nam, że kluczem do sukcesu jest rozwój zdolności intelektualnych oraz rozumowe pojmowanie świata przez pryzmat metody naukowej. Podejście to, samo w sobie nie jest najgorsze. Działało bardzo długo i można powiedzieć, że w pewnym zakresie dalej się sprawdza. Rzecz w tym, że kilka wieków skupienia na wykształceniu akademickim doprowadziło do wyraźnego oddzielenia się nauki od sztuki, wiedzy od emocji. Zanikła symbioza, która była tak naturalna dla mistrzów epoki renesansu. Skutki zaczynamy stopniowo odczuwać na własnej skórze. To jest właśnie problem, którego głębokiej analizy dokonuje Ken Robinson w książce „Oblicza umysłu. Ucząc się...

Kado | 2013-08-10
Przeczytana: 05 lipca 2013

Dzięki tej książce rozpoczęłam podróż z Kenem Robinsonem. Stanowi ona dobry początek wycieczki po nieprostych tematach jakimi są, m.in. system edukacji- jego ówczesny wygląd, sposób nauczania- kreatywność i inteligencja. Doskonałe uzupełnienie stanowi kolejna książka Kena Robinsona "Uchwycić Żywioł". W niej można znaleźć wiele przydatnych wskazówek, które warto zastosować w życiu. "Oblicza umysłu" wymagają większego skupienia od czytelnika, ale naprawdę warto dotrzeć do końca. Bardzo inspirująca.

edmund | 2013-01-21
Przeczytana: 2011 rok

Mnie książka bardzo się podobała. Może dlatego, że bardzo inspiruje mnie Ken Robinson. Moim zdaniem każdy powinien być świadomy problemów, na jakie Robinson zwraca uwagę w tej książce, przede wszystkim zupełnego braku rozwijania kreatywności u uczniów w szkołach na całym świecie, co w dzisiejszych czasach, kiedy świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, musi się zmienić.
Rzeczywiście trochę brakuje tu praktycznych porad i metod rozwiązania praoblemu, ale autor zawarł je w swojej drugiej książce - Uchwycić Żywioł.

Wojciech | 2012-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Książka porusza istotny problem sprowadzania edukacji jedynie do formy wiedzy teoretycznej i logicznego myślenia, pomijając kształtowanie prawej - twórczej półkuli mózgu. Zagadnienia warte uwagi.Liczyłem jednak na jakieś wskazówki dla czytelnika związane z rozwojem kreatywności, odkrywaniem talentów - a tego zabrakło.

Kamila | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Książka dobrze napisana, interesująca, ale tak jak napisał @Wojciech "Liczyłem jednak na jakieś wskazówki dla czytelnika związane z rozwojem kreatywności, odkrywaniem talentów - a tego zabrakło." - mi również zabrakło wskazówek związanych z rozwojem kreatywności.

thugchild | 2016-04-13

Wspaniała książka o naszym umyśle, poparta mnóstwem ciekawych przykładów.

tsulej | 2012-03-19
Na półkach: Teraz czytam, E-book

Zgodnie z oceną w jednym ze sklepów, czytać należy w oryginale.

marciocha | 2013-03-25
Przeczytana: 24 lutego 2013

słabe tłumaczenie ale książka warta uwagi

Tomek Laskowski | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017