Niebezpieczna gra

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 8)
Wydawnictwo: Bellona
Den farliga leken
literatura szwedzka
Ag2S

Kolejna część gotlandzkiej sagi jednej z najbardziej popularnych pisarek szwedzkich. Na Gotlandii już dawno skończyło się lato. Opustoszały hotele, pensjonaty, domki letniskowe, campingi. Na wyspie zostali tylko jej stali mieszkańcy, którzy szykowali się do nadchodzącej zimy. Listopad powitał wszystkich mgłą, chłodem, deszczem i porywami silnego wiatru. Dni stawały się coraz krótsze, przez...

Na Gotlandii już dawno skończyło się lato. Opustoszały hotele, pensjonaty, domki letniskowe, campingi. Na wyspie zostali tylko jej stali mieszkańcy, którzy szykowali się do nadchodzącej zimy. Listopad powitał wszystkich mgłą, chłodem, deszczem i porywami silnego wiatru. Dni stawały się coraz krótsze, przez większą część dnia nad wyspą zalegały ciemności W jednym ze szpitali leży Agnes. Kilka lat wcześniej straciła w wypadku samochodowym matkę i brata. Odbiło się to silnie na jej psychice. Dziewczyna popadła w anoreksje i trafiła do szpitala na leczenie. Bierze udział w terapii, codziennie ma przyjmować określoną ilość pokarmów i napojów, ale
za każdym razem stara się oszukać swojego opiekuna, który ją bacznie obserwuje.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Izabela Pycio | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

"Zanim poszła dalej, po raz ostatni spojrzała na martwe ptaki. Czuła suchość w ustach, huczało jej w głowie. Z trudem do niej docierało, że tam, gdzie niedawno tętniło życie, zapanowała śmierć."

Po miesięcznej przerwie, z wielkim zainteresowaniem, niecierpliwością i apetytem na zajmującą czytelniczą przygodę, sięgnęłam po ósmy tom gotlandzkiego cyklu kryminalnego, którego przyznaję darzę dużą sympatią. I znów, autorka wciąga czytelnika w niebezpieczną grę, nie tylko intrygującą fabułą, ciekawymi postaciami, unikalnym stylem, ale również świetnie oddanym klimatem i dreszczykiem emocji. Książka nie należy do tych silnie trzymających w napięciu, jednak podczas jej czytania towarzyszy nam wystarczająca dawka niepewności i niepokoju o losy jednej z wiodących powieściowych postaci, taki przyjemny i ekscytujący thrillerowski akcent. Chętnie ulegam powieściom, w których fabuła prowadzona jest dynamicznie, ale w nieco spokojniejszy sposób, ogniskując się także na innych wątkach, nie tylko...

wiejskifilozof | 2015-11-30

Oj,bałem się tego czytać.Po Upadły Anioł,miałem pewne obawy co do autorki.
A tu proszę bardzo.Jak,można dobrze napisać.I to jak.Modelki,anoreksja.
Zabójstwo,pobicie.
To wszystko w jednej książce :-)
Bardzo lubię,takie akcję.Z modelkami,zabójstwami,anoreksją.
Taki kryminał to rozumiem.

Aneta Wiola | 2016-08-09
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 2013 rok

Pierwsza moja przygoda z Mari Jungstedt. Czytałam wiele dobrych opinii o pisarce, widziałam dużo porównań do Lackberg. W końcu pokusiłam się na powieść "Niebezpieczna gra".

Poznajmy myśli każdego bohatera i jest w porządku, jeśli stopniowo czytelnik jest wprowadzany w nowy wątek, jednak już na samym początku? Nie. Nim się bliżej zapoznajemy z pierwszą postacią, później się mnożą tak bardzo, że przypomina to króliki wyskakujące z magicznego kapelusza. Można się pogubić, a zwłaszcza na początku. Nie jest to jednak najgorsze.
Dla mnie mordęgą była walka jednej z bohaterek z anoreksją. Mam uczulenie na punkcie tego tematu. Nie wiedziałam, że będzie to tak szczegółowo opisane. W dodatku nie mogłam zebrać się na współczucie ani dla niej, ani innych poszkodowanych.

Jungstedt jednak pisze w bardzo prosty sposób. Książka jest ciekawa, jednak sprawcy łatwo się domyślić. Niestety w niczym mnie nie zaskoczyła przy końcówce.

Sargento_Garcia | 2013-06-30
Na półkach: Z biblioteki miejskiej
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Lubię czytać książki Marii Jungstedt, bo napisane są ciekawym językiem, ich akcja jest wartka i dobrze przemyślana.
„Niebezpieczna gra” to książka pokazująca blaski i cienie świata mody. Autorka, przez pryzmat życia bohaterów, w sposób wyważony pokazuje nam jak łatwo i szybko można dojść w tym środowisku na sam szczyt i potem z niego spaść, a co najważniejsze jakie ponosi się koszty bycia KIMŚ. Jak zwykle u tej autorki, obok wątku kryminalnego mamy możliwość bliższego poznania mentalności i zasad funkcjonowania szwedzkiego społeczeństwa. Wszystko to jednak jest przedstawiane w odpowiednich proporcjach, nie ma za wielu zbędnych opisów, więc książkę czyta się lekko i szybko.
Polecam

Liza | 2013-10-08
Przeczytana: 07 października 2013

Pisarka w ciekawy sposób zbudowała intrygę, w którą wplątała wykreowanych przez siebie bohaterów. Jenny to odnosząca sukcesy modelka, zadurzona w fotografie Marcusie, istnym effant terrible, którego otacza zła sława. Często naiwna, zapatrzona w siebie. Natomiast Agnes to dziewczyna, która na skutek traumy po tragicznym wypadku jej bliskich znalazła się w szpitalu. Obecnie choruje na anoreksję- obsesyjnie kontroluje ilości spożywanego jedzenia, stara się umknąć czujnym oczom opiekunów, jest swoim własnym więźniem.

Wątek kryminalny zaczyna się w momencie gdy w chacie na uboczu policja znajduje Marcusa członka ekipy, która przybyła do Gotlandii na sesję mody. Jest on w stanie krytycznym, przez co nie może wskazać sprawcę, który go tak brutalnie próbował pozbawić życia. Bezpośrednim świadkiem była Jenny, która od tej chwili ma wrażenie, że wokół niej zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. W głowach policjantów Knutasa i Karin oraz czytelnika krąży myśl: kim jest sprawca, co nim...

PkpPr | 2014-09-05

Wartka i przemyślana akcja spod pióra Jungstedt tym razem zabiera nas w świat modelingu i anoreksji. Książka podejmuje problem głodzenia się i komercji w ciekawy sposób, jako wątek poboczny zabójstw z nim związanych. Co do pomysłu jest naprawdę zadowalający, nie nuży, morderce ciężko jest wytropić na postawie własnej dedukcji a akcja ciągnie się do samego końca. Bohaterom poświęcone jest wystarczająco dużo uwagi, aby można było swobodnie ich sobie wyobrazić. Bardzo dobra część cyklu o Knutasie.

Felicity | 2014-01-22
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Lubię książki Mari Jungstedt, mimo że czytałam wiele dużo lepszych. To taka lekka literatura, do zabicia czasu w pociągu czy w kolejce u lekarza. Przeczytałam już niemal cała serię o komisarzu Knutasie, jedne książki są lepsze, drugie gorsze.
"Niebezpiecza gra" jest wg mnie raczej w tych lepszych, dość ciekawy pomysł na fabułę i muszę przyznać, że osoba mordercy szczerze mnie zaskoczyła.

Saritka1998 | 2015-01-28
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Książkę dostałam od mamy jako prezent niespodziankę. Ucieszył mnie fakt, że to kolejny szwedzki kryminał, ponieważ bardzo je lubię. Jest w nich dużo akcji i przede wszystkim zaskakujący koniec.
Również w tym przypadku nie było inaczej. Przedstawiono tutaj przeplatającą się historię chorej na anoreksję Agnes i wydarzenia rozgrywające się wokół Jenny- odnoszącej sukcesy modelki. Dochodzi do pobicia Markusa, jej chłopaka i morderstwa (kogo nie zdradzę, będzie niespodzianka) :)
Przede wszystkim jestem zachwycona powiązaniami- wszystko się ze sobą łączy, zgadza, nawet te najmniejsze szczegóły są istotne. Krok po kroku czytelnik wchodzi o krok głębiej w rozwiązanie sprawy. Świetnie ukazano tutaj fałszywość świata mody, za którym wiele dziewczyn ślepo dąży, a któremu nie zależy na zdrowi i dobru innych, lecz czerpaniu zysku. To właśnie tym wszystkim młodym dziewczynom polecam przeczytanie, żeby zobaczyły jaka jest prawda. Fabuła jest dość prosta, ale przedstawiona w ciekawy sposób, więc...

Kamil | 2013-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Podchodziłem do książki z mieszanymi uczuciami ale bardzo się zdziwiłem. Jak na skandynawską pisarkę pani Mari jest naprawdę dobra. Spodziewałem się typowego dla szwedów chłodu i innych stereotypowych rzeczy.
W książce poznajemy od podszewki Gotlandię i miasteczko Visby.
Książka zaczyna się od brutalnego pobicia wybitnego fotografa mody, następnie dochodzi do morderstwa szefa agencji modelek, oraz dziewczyny niegdyś pięknej nastolatki która chciała zrobić karierę w świecie modelek dziś leczy się w klinice dla anorektyczek. Co łączy wszystkie te morderstwa? Czytając tą książkę na pewno nie raz nie będziecie mogli od niej się oderwać.

Jjolka | 2016-10-06
Przeczytana: 26 września 2016

Moje pierwsze zapoznanie z autorką.
Kryminał dobry jednak nie wywołujący większych emocji. Po kilku dniach od przeczytania spojrzałam na leżącą książkę i nie byłam pewna czy już ją przeczytałam. Gdy już sobie przypomniałam tytuł to nie wiedziałam co się pod nim kryło. A to jest wyznacznikiem u mnie dobrej lektury, dobrego kryminału !
Więc wrócę do autorki tylko wtedy gdy żadne inne pozycje kryminałów nie będą dostępne.