Niebezpieczna gra

Okładka książki Niebezpieczna gra Mari Jungstedt
Okładka książki Niebezpieczna gra
Mari Jungstedt Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 8) Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Anders Knutas (tom 8)
Mistrzynie Kryminału Obyczajowego
Den farliga leken
Edipresse
2018-01-11
2012-11-22
Wojciech Łygaś

Mari Jungstedt, to kolejna autorka, z którą przyszło mi zaznajomić się po raz pierwszy. Jak zwykle ja, trafiłam na ósmy tom z Inspektorem Andersem Knutasem. Niestety i tą pozycją nie jestem usatysfakcjonowana.

Ta pisarka, jak widzę, posiada manierę szczegółów i szczególików, nikomu niepotrzebnych i niczego niewnoszących do sprawy. Jeśli pisze o meni jedzeniowym (a w tym tomie jest to częste) to z najmniejszymi szczegółami czytelnik dowiaduje się, co modelki jadły na sesji wyjazdowej. Równie szczegółowo dowiadujemy się jak kształtują się ich kreacje, na każdy z osobna występ na wybiegu, od bielizny po buty.

Drugim minusem, w moim mniemaniu jest powtarzanie oczywistych oczywistości, tam, gdzie jest to zupełnie zbędne.

"Oba przestępstwa są ze sobą powiązane", każdy przedszkolak by się tego już domyślił, nie trzeba mu tymi oczywistościami walić po oczach. Raziła mnie też pewna naiwność, niektórych postaci. Oto właściciel agencji modelek, żonaty i dzieciaty facet, powiedzmy w sile wieku, a tak paskudnie dający się nabrać, w dodatku na niespecjalnie wymyślny fortel, zwłaszcza że parę dni wcześniej zostaje zamordowany fotograf, który dla niego pracował.

Jednak książka ta, ma też swoje plusy, a właściwie, jeden plus, za to dość spory. Mianowicie chodzi mi o zakończenie. Jest pięknie wykonana wolta i zakończenie staje się przez to mniej przewidywalne i zyskuje na zaskoczeniu.

Reasumując, polecać nie będę, jednak dam i tej autorce drugą szansę, może inna część z inspektorem Knutasem, bardziej mi przypadnie do gustu.

No cóż tutaj nie schodzimy poniżej pewnego poziomu, książka świetna jak pozostałe z tej serii, czyta się błyskawicznie wątki ciekawe. Polecam wszystkim historie Inspektora Knutasa

Historia zemsty w świecie modelingu i jego nieopłakanych skutków. Agnes, była modelka, znajduje się w ośrodku dla anorektyczek. Jenny Levin to nowa wschodząca gwiazda krajowej agencji modelek Fashion for Life. Jenny romansuje z fotografem Markusem Sandbergiem, który staje się ofiarą brutalnej napaści. Inspektor Knutas tropi sprawcę pobicia fotografa, a potem morderstwa Roberta Eka - właściciela agencji modelek.
Czyta się szybko i o to chodzi w kryminałach. Akcja, goni akcję. Polecam!

Wydawałoby się, że koniec lata to tylko niekończące się pochmurne dni i spokojne miesiące na wyspie. Jednak zamach na pewnego znanego fotografa, związanego ze światem mody to tylko początek okrutnych zdarzeń. Pojawiają się kolejne ofiary, a wszystkie łączy ta sama branża. Jak się później okazuje, sprawcą jest osoba, która z pozoru wydawała się dobra i pomocna. Jednak uczucie i chęć zemsty za ukochaną osobę wybrało inny kierunek, nie do końca ten właściwy.

To najlepsza książka z cyklu z inspektorem Andreasem Knutasem, którą przeczytałam. Akcja rozgrywa się w świecie mody i modelingu. A to powszechnie wiadomo łączy się z seksem, narkotykami, dużymi pieniędzmi. Czy to one właśnie były przyczyną śmierci osób związanych z modą właśnie? Pomysł na fabułę nie jest może błyskotliwy ale bardzo dobrze poprowadzony. Z pewnością sięgnę po inne pozycje autorki.

Detektyw Knutas wraz z Karin mierzą się ze zbrodnią, która prowadzi ich w meandry świata mody. Modelka u szczytu sławy, pobity fotograf oraz anorektyczka, która dawniej miała szanse wspiąć się na szczyt. Co ich łączy prócz wspólnej agencji modelek dla których pracują. Knutas mierzy się z miłością, Karin grzebie się w przeszłości i walczy o przyszłość, a nasz wierny dziennikarz jak zwykle próbuje być ze wszystkim na bieżąco. Śledztwo toczy się wolno i schodzi na dalszy plan, za to wątki obyczajowe mają się dobrze. Najbardziej przypadły mi do gustu rozdziały gdzie zmagania toczy sama ze sobą wcześniej wspomniana anorektyczka. Opisy jej walki naprawdę pobudzają wyobraźnie oraz dają do myślenia. Kolejne zdarzenie ujawnia parę faktów, które zaczyna prowadzić do mordercy, którego notabene podejrzewałam od początku. Ogólnie fabuła nie jest jakoś specjalnie porywająca, akcja trochę wlecze się, bohaterowie przynajmniej są ciekawi. Polecam jeżeli szukasz nie zbyt ambitnego kryminału nad którym specjalnie się skupiać nie trzeba.

To moja pierwsza przygoda z Mari Jungstedt. Książka nie wzbudziła mojego zachwytu, ale nie zniechęciła mnie. Czyta się szybko i dobrze. Po prostu sprawnie napisany kryminał. Z pewnością w wolnej chwili sięgnę po inne książki autorki.

Bardzo dobrze się czyta. Świetna fabuła i zakończenie. Wciągnęło mnie absolutnie.

Jedna z ciekawszych z tej serii.

Jedna z ciekawszych z tej serii.

Szybko i przyjemnie jednak czegoś brakuje.

Szybko i przyjemnie jednak czegoś brakuje.

• Kryminał
  • Audiobooki
  • 2015
  • 2015
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Niebezpieczna gra