Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Jaga

Urodził się w 1943 roku w getcie w Święcianach – tam, gdzie dzieci nie powinny się rodzić. Jak wiele adoptowanych dzieci dowiedział się z czasem, że ci, którzy go wychowali, nie są jego biologicznymi rodzicami. Ale prawda okazała się dużo bardziej skomplikowana… W 1966 roku otrzymał święcenia kapłańskie. 23 lutego 1978 roku od przybranej matki usłyszał, że jest Żydem. Miał 35 lat. To był ...

W 1966 roku otrzymał święcenia kapłańskie. 23 lutego 1978 roku od przybranej matki usłyszał, że jest Żydem. Miał 35 lat. To był dzień jego drugich narodzin.
Romuald Jakub Weksler-Waszkinel – ksiądz katolicki i Żyd. Niezwykła historia człowieka o podwójnym nazwisku i podwójnej tożsamości, zakorzenionego w dwóch ojczyznach, choć w żadnej z nich nie jest tak naprawdę u siebie.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

allison | 2016-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Książka Dariusza Rosiaka to obiektywnie pokazany portret księdza Romualda Wekslera-Waszkinela, duchownego kontrowersyjnego, o poglądach niezbyt wygodnych dla katolickiego Kościoła.

Reporter przedstawia swojego bohatera jako postać tragiczną, rozdartą wewnętrznie z powodu pochodzenia - uratowany od Holokaustu w niemowlęctwie jako żydowskie dziecko, Romuald Waszkinel poznał swoje korzenie dopiero w dorosłym życiu, gdy był już katolickim księdzem.
Wydawać by się mogło, że ten paradoks historii to po prostu interesująca opowieść z wojną w tle, opowieść, jakich wiele. Jednak w przypadku tego człowieka, jego przeszłość położyła się cieniem na całym bieżącym i przyszłym życiu, doprowadzając i do wewnętrznego konfliktu, i do bolesnych konfliktów z otoczeniem.
Bycie jednocześnie Żydem i Polakiem nie byłoby niczym dziwnym. Jednak bycie Żydem i chrześcijaninem, w dodatku katolickim księdzem, wyklucza się, zwłaszcza z punktu widzenia judaizmu.

Bohater reportażu wciąż stoi na rozdrożu. Co...

keys | 2014-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Po raz kolejny nie zawiodłam się książką, która została oznaczona serią : Reportaż.

Wspaniała, fascynująca wręcz praca Dariusza Rosiaka na temat życia i działalności ks. Wekslera - Waszkinela, sieroty z Holokaustu, wychowanego przez polską rodzinę, który nie wiedząc, że jest Żydem, został katolickim księdzem.
Książka ta, to nie tylko biografia, ale przede wszystkim relacja różnych osób, przekazanie prawd, często bardzo gorzkich i bolesnych o stosunkach między chrześcijanami a Żydami, o PRLu, Izraelu, Litwie i KULu.

Generalnie autor zawarł tutaj wiele historii a każdy czytający musi już sam uporać się z ich niejednoznacznością.
Kim my tak naprawdę jesteśmy? Po czyjej stronie? Jakie wartości w sobie nosimy ???

książek: 1931
Wojciech Gołębiewski | 2018-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Dariusz Rosiak (ur. 1962) - anglista, dziennikara, reportażysta, talent. Podjął temat niezmiernie trudny
Zaczynam od notki w "Moim Pod Ręczniku":
"WEKSLER-WASZKINEL, KSIĄDZ, ur. w 1943 r w Święcianach, 70 km na płn od Wilna, z krawca Jaakuba Wekslera i jego żony Batii, wyniesiony z getta i oddany Emilii Waszkinel i jej mężowi na wychowanie; który dowiedział się jako dorosły człowiek 23 lutego 1978 r, że jest Żydem, (podczas gdy księdzem był od 1966 r).,: „...w jednym z portali internowanych przeczytałem o sobie: 'temu Żydowi tak ciężko się nawrócić'. Toteż wciąż przypominam, jestem Żydem, i że JEZUS JEST ŻYDEM. Jestem bliżej Jezusa od tych, którzy się jeszcze nie nawrócili i jeszcze w NIM ŻYDA nie zobaczyli”. W 2006 chciano z niego zrobić b. TW., lecz nie udało się. TP 13/2013, Boniecki: „...Romuald Jaakow ...

anika | 2015-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2015
Przeczytana: 09 lipca 2015

Rosiak wykonał kawał dobrej roboty, aby przygotować ten reportaż. Spotkał się z wieloma osobami, zapoznał z obszerną bibliografią i na tej podstawie sportretował księdza Wekselera - Waszkinela. Sportretował go w sposób wyważony, delikatny, biorąc pod uwagę głosy ludzi o odmiennych poglądach oraz oczywiście głos samego księdza. Nakreślił również obraz stosunków polsko - żydowskich, obraz niejednoznaczny, rodzący mnóstwo pytań. Pytania te kotłują się teraz w mojej głowie.
Polecam!

Mateusz | 2013-03-07
Przeczytana: 07 marca 2013

Prawdziwy reportaż... świetna praca ze strony Dariusza Rosiaka, mojej prywatnej ikony radiowej Trójki.
Bardzo dobra książka, która po przeczytaniu pozostawia w umyśle czytelnika to bezcenne uczucie zakłopotania... oparte na pytaniach:

- gdzie leży prawda?
- kim tak naprawdę jesteśmy jako naród?
- jakie stanowisko wobec judaizmu prezentują nasi księża...

i tak bez końca :)

maszom | 2013-11-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Weksler-Waszkinel staje się zwierciadłem przechadzającym się po pokrytym gruzami gościńcu polskiej historii polsko-żydowskiej. Brawo za wyważone podejście do tematu i dopuszczenie do głosu osób z różnych stron barykady. Poza tym - Rosiak ma 'flow' nie waha się go używać. Czytelnikowi wychodzi to tylko na dobre.

Jaga | 2012-11-01
Przeczytana: 22 lutego 2013

Polecam. Człowiek dwóch światów.

michal-100 | 2014-04-29
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Ksiądz katolicki i Żyd - postać tyleż ciekawa co niejednoznaczna, przedstawiony w książce jako człowiek z krwi i kości. Zastosowana forma reportażu mi osobiście niezbyt odpowiadała - niektóre historie albo wydarzenia z życia bohatera są opowiedziane trochę zbyt naokoło. Tym niemniej książka intrygująca i pozostawiająca wiele niewypowiedzianych pytań, które czytelnik musi sam sobie zadać i spróbować odpowiedzieć na nie.

Snoopy | 2013-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Niebanalna i niejednoznaczna opowieść o skomplikowanej osobie, jaką jest ks. Weksler-Waszkinel. Ale jego historia też jest niejednoznaczna i skomplikowana, podobnie jak losy żydowsko-polskie i relacje judaizmu z katolicyzmem. Nadzwyczaj interesująca lektura.

Tomasz Gil | 2013-05-20
Przeczytana: 04 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do 23 lutego 1978 roku był Romualdem Waszkinelem. Księdzem katolickim, filozofem, wykładowcą akademickim, synem Emilii i Piotra. Tego dnia, podczas kolacji, dowiedział się o swoich żydowskich rodzicach. Jego świat wywrócił się do góry nogami.

35 lat wcześniej, podczas II wojny światowej, jego rodzona żydowska matka Batia oddała go polskiej kobiecie. Dla niego był to jedyny ratunek. Gdyby nie to, podzieliłby los żydowskich dzieci (opisane losy wywołują we mnie dreszcze i przerażenie). Wychowany przez polskich rodziców aż do pamiętnej kolacji żył w przekonaniu, że wszystko jest w porządku (choć pewne sygnały budziły jego niepokój).

Od pamiętnego lutowego wieczoru stara się uporządkować siebie jako Żyda i księdza katolickiego jednocześnie, jako Polaka i Żyda. I właśnie o godzeniu tych dwóch światów jest ta książka. Poznajemy dorosłego mężczyznę, który tak naprawdę wiedząc kim jest musi uporać się chyba z największym i najtrudniejszym zadaniem swojego życia - pogodzeniu dwóch różnych...