Угрюм-река
Karolina

Tom II. Rzeka Posępna to barwna epopeja ukazująca życie mieszkańców Syberii na przełomie XIX i XX wieku, w przededniu kryzysu kapitalizmu. Jest to saga rodu kupców-przemysłowców, właścicieli kopalni złota. Główny bohater — człowiek o silnych namiętnościach, bezwzględny, głęboko niemoralny — jest zarazem tak wybitną indywidualnością, że potrafi podporządkować sobie zarówno ludzi o odmiennym...

Tom II.

Główny bohater — człowiek o silnych namiętnościach, bezwzględny, głęboko niemoralny — jest zarazem tak wybitną indywidualnością, że potrafi podporządkować sobie zarówno ludzi o odmiennym światopoglądzie, jak i swych zdecydowanych wrogów. Mimo to pochłania go wir historii; doznawane od lat krzywdy stopniowo wywołują w świadomości ludu nieodwracalne zmiany.
W powieści przeplata się wiele wątków: męska przyjaźń, miłość, nienawiść, ścieranie się różnych postaw moralnych bohaterów, a wszystko to rozgrywa się na tle bezkresnej syberyjskiej tajgi, wielkiego, lecz „zamkniętego” świata, w którym panują okrutne obyczaje, króluje przekupstwo, niesprawiedliwość i gdzie zwycięża zawsze silniejszy...

źródło okładki: Tani antykwariat

jarkiz | 2017-02-20