Włóczędzy

Okładka książki Włóczędzy Wiaczesław Szyszkow
Okładka książki Włóczędzy
Wiaczesław Szyszkow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy powieść przygodowa
488 str. 8 godz. 8 min.
Kategoria:
powieść przygodowa
Tytuł oryginału:
Странники
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
488
Czas czytania
8 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8306012518
Tłumacz:
Wiesława Karaczewska
Tagi:
literatura rosyjska powieść rosyjska wykluczenie bezdomność
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
119
119

Na półkach: ,

Na tle tu sportretowanego życia rosyjskich uliczników losy takich Hucków Finnów czy Oliver Twistów jawią się jako sielankowe. Wszystko co najgorsze tu w obfitości: bieda, głód, kradzieże, kokaina, morderstwa, tyfus. O ile ta nędza dominuje, to nie jest tu jedynym składnikiem i nie brakuje też pewnego szelmowskiego uroku, widocznego chociażby w ciągłych "odpałach" Inżyniera Weszkina czy też rozmaitych strategiach, jaki ten czy inny obdartus podejmuje coby kupcowi wytargać sakiewkę, a babie bochen chleba. Potem robi się jeszcze ciężej, gdy schodzimy razem z bohaterem do więzienia. Niestety w trzeciej części kończy się powieść, a zaczyna propaganda: bohater, Amelka, trafia do komuny i razem z innymi współtowarzyszami ciężką, robotniczą pracą u podstaw buduje socjalistyczny raj ku chwale władzy radzieckiej. Problemy są bohaterską pokonywane, bohater z łajdaka wyrasta na dzielnego pracującego, istnego człowieka z żelaza. W sumie szkoda, bo mocno psuje to odbiór całości i nadto jest odrealnione. Najlepiej zatem o tej trzeciej części zapomnieć i zadowolić się początkiem i sugestywnym obrazem bezdomnych młodocianych.

Na tle tu sportretowanego życia rosyjskich uliczników losy takich Hucków Finnów czy Oliver Twistów jawią się jako sielankowe. Wszystko co najgorsze tu w obfitości: bieda, głód, kradzieże, kokaina, morderstwa, tyfus. O ile ta nędza dominuje, to nie jest tu jedynym składnikiem i nie brakuje też pewnego szelmowskiego uroku, widocznego chociażby w ciągłych "odpałach"...

więcej Pokaż mimo to

avatar
236
62

Na półkach:

Pierwsza część książki w dosyć realistyczny sposób przedstawia życie bezdomnych młodocianych, ich koczowniczy, złodziejski styl życia, małe wzruszenia i nałogi. Dalej widzimy chęć poprawy młodych ludzi i cudowne nawracanie do życia jak człowiek - a wszystko to dzięki wspaniałej komunistycznej partii, która wszystkich kocha, a najbardziej kocha ludzi pracy. Komunistyczny ZSRR dzięki instytucjom, takim jak m.in. domy dziecka i kołchozy czy komuny tworzy ludzi zafascynowanych ideologią, pracą dla ludzkości, braterstwem i silną wspólną więzią. Ta część jest nienaturalna i mało przekonująca. Niemniej jednak książka ciekawa. Najbardziej intrygująca i wciągająca jest postać młodego, niesamowicie zdolnego chłopaka o niebywałej wyobraźni - zwącego siebie inżynierem Weszkinem, który jest nad wyraz mądry i nosi malowane wąsy, okulary bez szkieł, wojskową marynarkę z licznymi odznakami i za duże rajtuzy. Tę postać z pewnością wykorzystali twórcy "Włatcy móch", kiedy wykreowali Konieczka. Ale wierzcie mi, literacki pierwowzór Konieczka jest znacznie bardziej zajmujący i choćby tylko dlatego warto sięgnąć po tę lekturę.

Pierwsza część książki w dosyć realistyczny sposób przedstawia życie bezdomnych młodocianych, ich koczowniczy, złodziejski styl życia, małe wzruszenia i nałogi. Dalej widzimy chęć poprawy młodych ludzi i cudowne nawracanie do życia jak człowiek - a wszystko to dzięki wspaniałej komunistycznej partii, która wszystkich kocha, a najbardziej kocha ludzi pracy. Komunistyczny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
90
6

Na półkach: ,

Robi wrażenie. Czytałem to jeszcze jako młody chłopak (początki liceum czy coś). Obraz całkowitego rozkładu wśród młodych ludzi, gdzie wydawałoby się powinny być tworzone zręby zdrowego społeczeństwa.

Robi wrażenie. Czytałem to jeszcze jako młody chłopak (początki liceum czy coś). Obraz całkowitego rozkładu wśród młodych ludzi, gdzie wydawałoby się powinny być tworzone zręby zdrowego społeczeństwa.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Chcę przeczytać
    12
  • Posiadam
    5
  • 2018
    1
  • MUSZĘ przeczytać :)
    1
  • Agitka
    1
  • Komuna
    1
  • Obyczajowe/Podróżnicze/ Reportaże/Przygodowe/Biografie/Literatura faktu
    1
  • M3 Domownicy
    1
  • Rosja/ ZSRR
    1

Cytaty

Więcej
Wiaczesław Szyszkow Włóczędzy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także