Czek dla białego gangu

Seria: Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Czek dla białego gangu
Kopalny

Warszawska afera cementowa zatacza coraz szersze kręgi. Milicja wyłapała już prawie wszystkich i właśnie wtedy w Alei Szucha zostaje napadnięty pracownik prokuratury. Nieznany sprawca kradnie niezwykle cenny tom akt, do którego dołączony był czek na 80 tys. dolarów – należność za opchnięty na lewo transport szybkoschnącego cementu 404. Tę piekielnie trudną sprawę dostaje major Stanisław...

Tę piekielnie trudną sprawę dostaje major Stanisław Krzyżewski. Właśnie zakończył w Zambrowie sprawę pewnego kowala. Afera cementowa to sprawa zupełnie innego kalibru. Wygląda na niezły kopniak w górę. Czy major sprosta wyzwaniu?

alamak99 | 2013-12-21
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Biały gang, nazwa myląca z punktu widzenia współczesnego czytelnika. Zamiast oczekiwanej narkotykowej Cosy Nostry mamy gang… cementowy. Też biały proszek, choć ciężko ćpać zaprawę szybkoschnącą.
W tym bardzo ciekawym kryminale są malwersanci, jest recydywa warszawska z całym swoim kolorytem, są bankowe zawiłości międzysystemowe (między systemem komunistycznej ekonomii, a ekonomii normalnej, w tym wypadku reprezentowanej przez wiedeński bank), są trolejbusy na warszawskich ulicach o starych nazwach starych towarzyszy (np. ul. Świerczewskiego), są różne socjologiczne procesy, których anachronizm jest zabawny.
Jest to kryminał z 1963 roku trąci myszką, ale czyta się nieźle.Akcji niby nie ma jest za to opisane życie polaków w latach 60 -tych ubiegłego wieku. Dla wielbicieli polskiego kryminału epoki socjalizmu

Martyna | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017