Gdzie jest trzeci król

Okładka książki Gdzie jest trzeci król Kazimierz Kwaśniewski
Okładka książki Gdzie jest trzeci król
Kazimierz Kwaśniewski Wydawnictwo: Storybox.pl kryminał, sensacja, thriller
Storybox.pl
2014-05-05
1966-01-01
literatura polska retro

Klasyka Polskiego Kryminału, ogromne podziękowania dla wydawnictwa LTW za te nowe wydanie (rewelacyjna seria kryminałów LTW). Maciej Słomczynski tworzył w ponurych czasach komuny (często pod pseudonimami Joe Alex lub Kazimierz Kwaśniewski). Wiele jego powieści można oglądać w Teatrze Kobra. Gdzie jest trzeci król zostało zekranizowane, reżyseria Jan Batory, w rolach głównych Andrzej Łapicki i Kalina Jędrusik. Książka jest w formie opowiadania, krótka forma, czyta się zaciekawieniem. Dla mnie to klasyk Polskiego Kryminału. Dla wszystkich piszących kryminały ta powieść powinna być obowiązkowa

Znacie Joe Alex’a? Czytaliście jego kryminały? Tak się składa, że Kazimierz Kwaśniewski to również on. A właściwie Maciej Słomczyński. Zatem nic się nie zmieni. Nadal bardziej chodzi o zagadkę aniżeli o to by trup ścielił się gęsto. Aczkolwiek tego również nie unikniemy. Jeden nieboszczyk się trafi. Oprócz tego mnogość wersji jednego dzieła sztuki, a konkretnie obrazu. Czyta się z dużym zainteresowaniem, pomimo tego, że dzieło odrobinę trąci myszką. Rozwiązania techniczne, problemy logistyczne, powszechny brak telefonów… Ech, te czasy dawno minione. Dla młodych czytelników – czysta fantastyka. Wersja audio do przyjęcia, jednak nie należy jej słuchać bezpośrednio po świetnie przeczytanej książce – zbyt wielka będzie różnica jakości. Polecam, całkiem przyjemna lektura.

Jest to książka wręcz bezpośrednio nawiązująca do twórczości Agathy Christie. Zamknięta przestrzeń w zimowym anturażu, odcięta od świata. Ograniczony krąg osób. Klimat retro, a nawet nieomal historyczny, powodowany przez miejsce w którym dzieje się akcja. No I morderstwo. Maciej Słomczyński pod pseudonimem nagłowił się, żeby umieścić powieść milicyjną w prawie "staroangielskim" klimacie. Jest to ciekawie wymyślone i miejscami gruntownie zaskakujące - jak zwykle w jego książkach. Są jednak wady - pierwsza to zbytnia teatralność akcji. O ile taka występowała u Christie opierała się jednak solidnie na wyrazistej psychologii i mocnej logice. W "Trzecim Królu", który jest dość skondensowanym kryminałem, postaci są narysowane trochę może zbyt lakonicznie, pobieżnie. Czytelnik nie zdąża się do nich przywiązać i ocenić motywów. Druga rzecz - w fabule jest pewien kiks logiczny, w który musimy uwierzyć, a który w rzeczywistości PRL nie miałby możliwości zaistnieć. Jednym słowem powieść (w przeciwieństwie np do książki Kwaśniewskiego "Śmierć i Kowalski") odrywa się od mocnego realizmu (tam chciałby przytrzymać ją Kwaśniewski / Słomczyński) w stronę pewnej teatralnej umowności. Jest trochę zabawy i zaskoczeń, ale w porównaniu do "Joe Alexów" jednak nieco słabsze.

czytałam już bardzo dawno. na początku lat 70 - tych. To był jeden z pierwszych, przeczytanych przeze mnie kryminałów. Byłam zachwycona. I tak te książki lubię do dzisiaj.

• Audiobooki
  • Kryminał, sensacja, thriller
  • Kino
  • Audioboo

Dodaj cytat z książki Gdzie jest trzeci król