Auto Maksa

Wydawnictwo: Zakamarki
Max bil
978-83-60963-21-0
jagarkar

Maks ma auto. Czerwone. A Lisa nie ma auta… Bitwa o auto kończy się płaczem. Całe szczęście do akcji wkracza mama. Niesie coś zielonego… Każda książeczka o Maksie to pełne dramatyzmu zdarzenie z życia małego chłopca. Towarzyszy mu piesek, który raz pomaga Maksowi wyjść z opresji, raz mu się psoci, a kiedy indziej broi razem z nim. W trudnych momentach pojawia się mama, która wie kiedy...

Każda książeczka o Maksie to pełne dramatyzmu zdarzenie z życia małego chłopca. Towarzyszy mu piesek, który raz pomaga Maksowi wyjść z opresji, raz mu się psoci, a kiedy indziej broi razem z nim. W trudnych momentach pojawia się mama, która wie kiedy utulić, a kiedy skarcić. Maks ma swój charakterek – jak każde dziecko potrafi się złościć i dochodzić swoich racji.

Pełne humoru i szelmowskiego uroku ilustracje Evy Eriksson spełniają warunek prostoty i przejrzystości koniecznej dla odbioru ich przez dziecko, a jednocześnie potrafią po mistrzowsku pokazać dziecięce uczucia i nastroje.

Tekst Barbro Lindgren – w zamyśle jak najprostszy, bo jak najbliższy językowi dziecka – to dobry punkt wyjścia do aktywnego czytania i oglądania książeczek z dziećmi. A zabawa jest przy tym przednia!

źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2007

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/auto-maksa.html

bibi | 2015-02-18
Przeczytana: luty 2015

Maks to chłopiec, który jak niemal każde dziecko w tym wieku, w sposób dość jasny pokazuje, jakie emocje nim władają. Gdy bawi się czerwonym autkiem, a pulchniutka Lisa chce mu samochodzik odebrać, złości się i walczy aż do łez. Lisa robi bach i Maks robi bach. Aj ałaa, jak boli.
Mama przychodzi w odpowiednim momencie i spokojnie rozwiązuje problem, w taki sposób, że dzieci bawią się dalej razem z uśmiechem na twarzy. Łzy zniknęły, słychać tylko odgłosy aut ti-tit, ti-ti-tit.

Ilustracje Evy Eriksson są smakowite, z dawką humoru, szelmowskiego uroku roztrzepanych włosków i sterczących nosków, fałdek pulchności tu i ówdzie. Przejrzyste i proste na tyle, by maluszek mógł się bawić i rozpoczynać swoją przygodę z książkami.
W serii ukazały się inne tytuły, o: misiu Maksa, ciastku, smoczku, piłce, nocniku, pieluszce, wózku, czyli znanych i istotnych elementach w życiu maleństwa.

raywoman | 2017-06-08
książek: 1928