Wariatki - Zygmunta Freuda przypadki kobiece

Wydawnictwo: Europejskie Kolegium Edukacji
Puchacz17

Szaleństwo jest przywilejem ludzi normalnych. Norma to schemat, do którego nikt nie pasuje, ale w którym każdy lubi się przeglądać. Niekiedy to, co normalne, wydaje się niemożliwe, a to, co szalone - zwyczajne. Normalne wariatki Freuda służyły mu jako egzemplifikacje szaleństwa śnionego umyśle spragnionym tego, co dziwne, niesamowite, szokujące. Historie tych kobiet - zagłuszanych dominującym...

Szaleństwo jest przywilejem ludzi normalnych.
Norma to schemat, do którego nikt nie pasuje, ale w którym każdy lubi się przeglądać. Niekiedy to, co normalne, wydaje się niemożliwe, a to, co szalone - zwyczajne. Normalne wariatki Freuda służyły mu jako egzemplifikacje szaleństwa śnionego umyśle spragnionym tego, co dziwne, niesamowite, szokujące. Historie tych kobiet - zagłuszanych dominującym głosem interpretacji "mężczyzny, który wie" - stanowią lustra, w których każdy może odnaleźć fragmenty własnego ciała i tego, co nim nie jest. Okazuje się bowiem, że szaleństwo dotyczy nie tych, o którym mowa, ale tych, którzy mówią.

źródło opisu: Europejskie Kolegium Edukacji 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie

trusi | 2013-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2013

Studium życia Freuda, jego "najciekawszych" pacjentek, spojrzenie na przypadki zarówno pod względem nieaktualnej już dziś psychoanalizy freudowskiej, jak i z dużym szacunkiem i fascynacją dla autora. Remigiusz Ryziński przenosi nas w świat Wiednia przełomu XIX i XX wieku, pokazując jaką rolę odgrywała kobieta w tamtych czasach i jak rewolucyjny był sposób myślenia Freuda ukazujący kobiecą seksualność, wrażliwość i inteligencję. I choć, w oczach psychoanalityka, nadal pozostają one gorsze od mężczyzn, sposób postrzegania jest rewolucyjny. Książka jest ciekawostką, powstałą w związku z oczarowaniem autora tym genialnym umysłem, niepasującym do końca do czasów, w których żył, będącym jednocześnie butnym i zadufanym człowiekiem, dopasowującym rzeczywistość do własnych, nieomylnych teorii. Gorąco polecam dla osób zainteresowanych psychologią, kulturą, socjologią także. Radzę czytać z dystansem, jako informację o czasach i metodzie. Pamiętajmy, iż Freud nie wyleczył żadnego ze swoich...

Ruda | 2014-09-23

Książka trochę dziwna, jednak ciekawa. Sposób w jaki została napisana, samo podejście autora do Freuda - bardzo mi się podobał, ale w którymś momencie miałam wrażenie, że te przypadki są nadzwyczaj do siebie podobne, a wciąż nic nie wynika z leczenie. Zdecydowanie więcej ciekawych przypadków można przeczytać w innych książkach.
Ta książka zdecydowanie NIE jest dla ludzi, którzy nie lubią Freuda. Bo muszę przyznać, że po mądrościach typu "Penis jest fundamentem istnienia." albo stwierdzeniem, że kobieta nie ma penisa, dlatego jest osobą wybrakowaną - na prawdę można do Freuda poczuć jeszcze większą niechęć.
Rozumiem, że to były czasy, kiedy kobiety miały zupełnie inne prawa niż teraz, inaczej się też traktowało, ale mania penisa u Freuda jest aż odrzucająca.

Ronja | 2013-04-07
Przeczytana: lipiec 2012

Dość specyficzna książka, jednakże przeczytałam ją do końca i sama się zastanawiam dlaczego?czy mnie zainteresowała?jest w niej coś ekscytującego a może sam Freud?

Kinga | 2016-10-12
Przeczytana: 19 stycznia 2017