Francja elegancja, czyli Anglik w podróży kontynentalnej

Tłumaczenie: Andrzej Zakrzewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Travel & Love". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pascal
Detour de France: An Englishman in Search of a Continental Education
978-83-7642-057-8
Anglik, Francja, podróż
Matacz

„Julia zawsze narzekała na mój wygląd à la Mała Anglia i po cichu pragnęła, bym zaczął doceniać bardziej wyrafinowane rzeczy w życiu, na przykład ją. Nic radykalnego, kilka prostych zmian, które spowodują różnicę – jak zamawianie dań z menu, dobór wina, noszenie ubrań innych niż weekendowe. No i takie kochanie się z nią, podczas którego nie będę sprawiał wrażenia, jakbym próbował naprawić rozrusznik w Austinie Allegro.”

Michael Simkins od lat uważał, że telewizor to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu, a metki „Dwa w Cenie Jednego” i „Łatwe w Prasowaniu” są bardziej atrakcyjne od logo Hugo Bossa. Wreszcie namowy żony poskutkowały i Michael postanawia nabrać światowego obycia. Tu kierunek może być tylko jeden – Francja. Ojczyzna Coco Chanel i szampana od zawsze kusiła go swoim wyrafinowaniem, francuską kuchnią i urodą Paryżanek.

Wyposażony w słowniczek „50 najczęściej używanych zwrotów”, Simkins wyrusza w trzymiesięczną podróż po Francji. Zatrzymuje się w podejrzanych hotelach, degustuje wino w Bordeaux, ogląda „Nenufary” Moneta, odwiedza luksusowe Cannes, by na koniec uczestniczyć w elitarnych pokazach mody paryskiego Fashion Week. Jak da sobie z tym radę?

Francja Elegancja ma wszystko, co powinna zawierać książka podróżnicza: przygody, historyczne fakty, opisy miast i portrety ludzi, odmalowanych z iście brytyjskim poczuciem humoru. Ta książka rozśmieszy nas do łez, a na koniec stwierdzimy za Simkinsem: Vive la France! Vive le monde!

źródło opisu: www.pascal.pl

źródło okładki: www.pascal.pl

adora-belle | 2015-06-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

Michael Simkins postanawia w końcu,za namową żony, spełnić swoje marzenie i wyruszyć na podróż po Francji. Razem z nim oglądamy lilie Moneta w Rouen, degustujemy wino w Bordeaux, by na końcu przeczesywać Paryż w poszukiwaniu śladów Edith Piaf. A wszystkie te przygody dodatkowo okraszone są angielskim poczuciem humoru.
Książkę czyta się szybko, jest dowcipna, choć niektóre jej fragmenty są niepotrzebne (jak chociażby półstronnicowy opis fabuły porno, na które autor natknął się w poszukiwaniu wiadomości). Wielka literatura to nie jest, zapewne też nie będzie ona satysfakcjonująca dla frankofili, ale jest akurat w sam raz na lekkie, letnie popołudnie.

COMPOSmentis | 2013-07-17
Przeczytana: 2013 rok

Przeciętna (może przez beznadziejne tłumaczenie, które momentami sprawiało, że szczęka opadała ze zdziwienia), ale również zabawna... Simkins jest Angolem z krwi i kości, do tego kasiastym i zdecydowanym na podróż swego życia, więc sobie nie żałuje... no i dobrze! Szwędam się więc z nim po tej Francji, jem, piję, gapię się na ładne babki, nocuję w dobrych hotelach, odwiedzam domy Anglików we Francji (których okazuje się być całkiem sporo), śmieję się z jego uprzedzeń (które w większości są podobne do moich) i w końcu przyznaję - niezły kompan z tego Michaela. Nie zanudza mnie, rozśmiesza, utrzymuje w przeświadczeniu, że wiem dużo więcej niż on... Nabieram podejrzeń, że to jakaś podpucha! Może on wcale nie jest taki płytki, tylko zalezy mu, żeby się książka dobrze sprzedała? ;)

Margarita | 2017-01-30
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Zabawnie napisana relacja z podróży angielskiego aktora teatralnego. Nie raz wybuchałam śmiechem czytając jego przygody i cięte komentarze.
Pełna ciekawych postaci, które bohater spotkał na swojej drodze oraz miejsc, do których się wybrał.
Jeśli ktoś planuje podróż do Francji, aby poznać ten dość spory kraj, polecam tę książkę jako lekturę przed podróżą. Podąrzając śladami Simkinsa można odkryć to co najciekawsze i najważniejsze do zobaczenia we Francji.

Linda | 2016-06-02

Michael Simkins, Brytyjczyk w średnim wieku, obdarzony typowym angielskim usposobieniem, uprzedzeniami i przywarami, postanawia wyruszyć w podróż swojego życia - zwiedzić Francję. Przemierza więc francuskie drogi, odwiedza takie miejsca jak Lourdes czy Vichy, stara się zgłębić tajemnice i ducha tego kraju, by w końcu dotrzeć do samego serca - Paryża.
Jednym z wielu moich podróżniczych marzeń jest zwiedzić Francję - chodzić po uliczkach miasteczek, zobaczyć wszystkie malownicze zakątki,mam nadzieję, że kiedyś będę miała taką możliwość, na razie pozostaną mi książki by przenieść się tam chociaż "duchem" - lubię więc sięgać po takie, które opowiadają o niezwykłych miejscach, ale najbardziej interesują mnie lektury dotyczące obyczajów, kultury i niepowtarzalnego stylu życia.
Dlatego też sięgnęłam po książkę podróżniczą Simkinsa - dodatkowym atutem było dla mnie to, że mamy tutaj wszystko opowiedziane z perspektywy typowego Brytyjczyka, który nieco uprzedzony, patrzy na Francuzów i...

Violines | 2014-07-18

Francja Elegancja trochę mnie zawiodła. Język jakim została napisana nie przypadł mi do gustu. Zabrakło mi również tłumaczeń niektórych wyrażeń napisanych w książce w języku francuskim. Główny bohater (Anglik) przemierza Francję i opisuje swoje wrażenia. Jest tu bardzo dużo odniesień do historii angielsko francuskiej. Przeczytałam do końca ale momentami bardzo się męczyłam.

Dziwna i absolutnie nieporywająca...
Książka w dużej mierze nudna.Raczej nie dla osób, które same nie znają ulic Paryża. Trudno jest się przenieść w świat autora.

EmiliaAnna | 2014-06-24

Czytałam kilka książek o Francji i o Paryżu. Ta zdecydowanie najmniej mi się podobała. Chyba przez styl pisania...

hardreamer | 2017-06-16
lottia | 2017-02-25