Słodki jak miód, kwaśny jak cytryna

Tłumaczenie: Karol Chojnowski
Wydawnictwo: Pascal
Sweet Honey, Bitter Lemons. Travels in Sicily on a Vespa
9788376421964
Sycylia, Włochy, vespa
joly_fh

Matthew Fort, brytyjski pisarz i krytyk kulinarny, ponownie zasiada za kierownicą kultowej vespy! Tym razem, wiedziony wspomnieniami wyrusza odkrywać kulinarne sekrety Sycylii i Sycylijczyków, bo każdy przecież wie, że „zobaczyć Włochy, a nie zobaczyć Sycylii, to tak, jakby wcale nie zobaczyć Włoch, gdyż Sycylia jest kluczem do wszystkiego”. Razem z nim skosztuj najznakomitszych marsalskich...

Razem z nim skosztuj najznakomitszych marsalskich trunków, rozpływającego się w ustach tuńczyka, a na deser nie zapomnij o wyjątkowej, ręcznie przygotowywanej czekoladzie z Modici.

Jeśli jednak twój apetyt nie będzie zaspokojony, nie martw się, znajdziesz w książce ponad 50 smakowitych przepisów! No i nie musisz, jak autor, obawiać się groźnej mafii.

Zatem weź głęboki oddech i przygotuj się na niezwykłą mieszankę smaków!

źródło opisu: http://ksiegarnia.pascal.pl/ksiazka.php?id=2315_Sl...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl/ksiazka.php?id=2315_Sl...»

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2402

Sycylia od kuchni

Sycylia jaką poznałam na kartach książki Matthew Forta urzekła mnie i zaczarowała nieziemskimi zapachami i domową atmosferą, cudnymi tradycjami wokół jedzenia i uprawy roślin.

I jak tu nie zgłodnieć podczas lektury? Fort wprost czaruje opisem (tu o caponacie):

Ta wersja była wspaniała, ciemna, kleista i długo duszona, o rewelacyjnej konsystencji i głębokim, mocnym smaku. Jadłem też inne odmiany, które tańczyły na języku delikatnie jak bajkowe wróżki, potykając się o kubeczki smakowe.

Książka opisuje podróż autora przez Sycylię na Vespie o uroczym imieniu Monica. Wraz z Fortem poznajemy różne rodziny, ich zwyczaje i tradycje kulinarne. Miłość do kulinariów pisarza jest zaraźliwa, a jego przemyślenia na temat prostych zwyczajów związanych z jedzeniem są zaskakująco trafne:

Jak to jest, że w supermarkecie można spędzić dwadzieścia minut, wydać tam siedemdziesiąt pięć funtów i wyjść przygnębionym? Ana targu traci się dwa razy więcej czasu i pieniędzy, czuje się, że ramiona wypadają ze stawów, a palce obrywają się pod ciężarem niesionych toreb – a i tak kończy się zakupy w pogodnym i radosnym nastroju? W każdym razie ze mną tak jest zawsze.

Podczas podróży zatrzymujemy się w kilku miejscach, gdzie tworzy i celebruje się jedzenie – rodzinne masarnie, gdzie powstają kiełbasy, cukiernie, gdzie wytwarza się pyszne słodkości, potrawy charakterystyczne dla sycylijskiej kuchni. Autor odwiedza nawet… konkurs miodów.

Ta książka stanowi bardzo ciekawy wstęp do poznania Sycylii od strony...

Ta książka stanowi bardzo ciekawy wstęp do poznania Sycylii od strony kuchni. Czy dowiemy się jednak jaka jest Sycylia?

Sycylia jest przede wszystkim paradoksem. Stanowi wprost encyklopedię paradoksów przedstawianych reszcie świata z enigmatyczną teatralnością.

Pisarstwo Forta jest bogate nie tylko w jego podróżnicze przygody i obserwacje – w książce pieczołowicie umieszcza kontekst historyczny, czerpie z obserwacji innych autorów i popkultury. No i przede wszystkim – te przepisy! To jedna z tych książek, gdzie historia ilustrowana jest przepisami.

Być może pogłębienie lektury książki samodzielnym realizowaniem przepisów jest kluczem do poznania Sycylii. Być może dlatego autor napisał, że Sycylia to miejsce, które trzeba czuć, a nie rozumieć.

Anna Kaczmarczyk

Europka | 2014-09-19

Przyjemna, refleksyjna opowieść o Sycylii; o kuchni, mieszkańcach. Autor zabiera nas w podróż swoją vespą - dźwięk motoru i dźwięk włoskich piosenek to teraz moje dwie ulubione melodie.

Tutti_Frutti | 2017-08-04
Na półkach: Posiadam

Niezwykle radosna i pozytywna książka i w dodatku nietypowa bo pełna ciekawych przepisów kulinarnych :) Bardzo ciekawy pomysł na napisanie książki. Pełno opisów Sycylii którą uwielbiam (ale ciągle nie moge do niej dotrzeć!), tamtejsza kultura, tamtejsi ludzie, historia, zwyczaje no i kuchnia...opisy potraw są tak barwne że momentami aż czuje się ich zapach z kart książki ! Fakt że w pewnym momencie zaczęłam się już meczyć, bo zaczęło się robic w pewnym momencie bardzo schematycznie, ale tak czy owak książke polecam wszystkim wielbicielom Sycylii, kuchni w ogóle. Warto poczytać czasem trochę inny rodzaj książek ;)

kingagaja | 2016-10-23
Na półkach: 2016
Przeczytana: 25 września 2016

Tę książkę polecam smakoszom i podróżnikom. Osobom zakochanym w dobrym jedzeniu. Tym, którzy byli już na Sycylii i tym, którzy dopiero się na nią wybierają.

"Słodki jak miód, kwaśny jak cytryny" Mathew Forta, to książka, w której autor wspomina swoją podróż na Sycylię z młodzieńczych lat. Kilkadziesiąt lat później wraca na wyspę, aby przejechać ją na Monice, wynajętej Vespie, wzdłuż i dookoła i aby rozkoszować się w jej smakami.
Pierwsza część jego podróży zaczyna się w Marsali i kończy w Catanii. Po pół roku podróżnik wraca na Sycylię i rozpoczyna drugą część poznawania Sycylii w Catanii, a kończy w Taorminie, objeżdżając wyspę dookoła.
W opowieści nie poznamy znanych sycylijskich zabytków, ważnych osobistości czy miejsc, w których warto bywać. "Słodki jak miód, kwaśny jak cytryny" to nie przewodnik dla turystów. To książka dla miłośników, osób zakochanych w Sycylii, które są spragnione nietypowych przygód okraszonych porządną dawką dobrego jedzenia.
Fort przemierza Sycylię na...

olga | 2017-09-19
Przeczytana: 18 września 2017

Umęczyłam się przy niej - początek jakiś jest ale im dalej tym nudniej.opisy krajobrazów i potraw ok ale nie trafiają do mnie te rozwlekłe historyczne wstawki ,wg mnie nic nie wnoszą prócz nudy. Nie polecam,no chyba ze już ktoś kompletnie nie ma co czytać.

Lawenda | 2014-02-17
Na półkach: Podróże

uwaga ! człowiek robi się głodny podczas czytania

Paulina | 2017-03-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2017