Smak popiołów

Wydawnictwo: Świat Książki
The Taste of Ashes
978-83-779-9088-9
Ag2S

Biografia pokolenia i historia polityczno-kulturalna, wielowątkowa, świetnie skonstruowana opowieść o następstwach upadku komunizmu w Europie Wschodniej, o miłości i okrucieństwie, prywatności i zdradzie. Podróżując śladami swoich bohaterów między Warszawą, Pragą, Bratysławą, Moskwą i Bukaresztem a Nowym Jorkiem i Jerozolimą autorka gromadzi tropy, zbiera wspomnienia, z których tka wzruszający obraz ludzkich losów. Aby zrozumieć wpływ komunizmu na teraźniejszość, cofa się do roku 1968, do czasów stalinowskich, do drugiej wojny światowej, a nawet dalej. Rozmawia ze zmuszonymi do wyjazdu po 1968, z dziećmi i wnukami stalinowców, z ocalałymi z Holokaustu, sięga do źródeł historycznych.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/smak-popiolow-marci-shore,p90079658.html

Wojciech Gołębiewski | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Marci SHORE - "Smak popiołów"
O dziedzictwie totalitaryzmu w Europie Wschodniej

UWAGA! NIESTRAWNY GROCH Z KAPUSTĄ
Marci Shore (ur. 1972), wykłada na Yale, lecz istotnym faktem jest, że jej małżonek to ulubieniec polskich politycznych elit, sławny Timothy Snyder (ur.1969), pierwszy po Normanie Daviesie. Obu ich bezkrytycznie się wychwala, bo mało kto ich czyta, a po za tym political correctness obowiązuje. By nie być gołosłownym podaję, że "Skrwawione ziemie" doczekały się na LC aż!! 28 opinii, a "Boże Igrzysko" - 68. ("Europa" – 36).
Aby poznać punkt patrzenia Snydera, jaki i jego żony, należy przeczytać wspomniane "Bloodlands" (najlepiej w oryginale), a jeżeli to nieosiągalne, to koniecznie moją recenzję na LC, a jeszcze lepiej esej (o wiele ostrzejszy) pt "Timothy D. SNYDER - "Skrwawione ziemie" wersja poprawiona 4.07.2015" na moim blogu ...

Bella | 2014-01-15
Na półkach: Historyczne
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Przedziwna książka. Na samym początku miałam wrażenie że będzie to książka przez którą nie przebrnę. Nie lubię powieści podzielonych na fragmenty, co chwila mowa jest o czymś innym. Autorka w mgnieniu oka przechodzi z jednej opowieści w drugą, które czasem kompletnie się nie łączą... Nie łączą do czasu. Kiedy przeczyta się całą książkę wszystkie te historie mają swój sens, szczególnie będąc w tym a nie w innym momencie opowiedziane. Była to jedna z moich pierwszych książek, można nazwać "historycznych". Z biegiem czasu i moim wciągnięciem się w nią co chwila żałowałam że zaraz się kończy.
Jedyne co mogę zarzucić od siebie to to, że zbyt często zmienia się język pisania. W znaczeniu takim, iż niektóre fragmenty są sformułowane tak, żeby nawet kompletny laik nie mający pojęcia o komunizmie czy stalinizmie wiedział o czym czyta, a czasami zagadnienia są tak opisane, że nie jednokrotnie musiałam przeczytać rozdział bądź historię jeszcze raz bo nie rozumiałam niektórych zdań, słów....

Mary | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

Świetna książka, napisana w taki sposób, że trudno cię oderwać, dająca zarazem porządną dawkę wiedzy o historii Polski i Europy.

Piotr_O | 2017-04-17
Agata | 2016-12-23