Człowiek w labiryncie magii

Seria: Omega
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
magia, okultyzm
Paulina

Anna Mrozek-Dumanowska, pracownik naukowy Zakładu Krajów Pozaeuropejskich PAN, absolwentka Wydziału Filologii Orientalnej i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, po wczesnych zainteresowaniach arabską filozofią okresu średniowiecza, które znalazły swoje odbicie m.in. w książce „Średniowieczna filozofia arabska” (1967), zwróciła się w kierunku problemów religioznawczych związanych z socjologią. Kilkuletni pobyt w różnych krajach afrykańskich zaowocował licznymi publikacjami, wśród których należy wymienić „Tanzańskie dylematy rozwoju narodu” (1981), „Islam a naród w Afryce na przykładzie Sudanu, Somalii i Libii” (1973), „W kręgu religii krajów pozaeuropejskich” (1985), „Twórcy Trzeciego Świata” (1987).

Współcześnie także w krajach wysoko rozwiniętych daje się zauważyć wzrost zainteresowania społecznego praktykami okultystycznymi i magicznymi. Zwiększa się także liczba adeptów wiedzy ezoterycznej. Autorka stara się wyjaśnić to niezwykle złożone i kontrowersyjne zjawisko, jego społeczne i socjologiczne uwarunkowania, charakter i istotę. Przedmiotem rozważań czyni wybrane współczesne kierunki i ruchy religijne lub quasi-religijne bazujące na magii z obszaru Europy oraz krajów pozaeuropejskich.

źródło opisu: Wydawnictwo Wiedza Powszechna, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

berenikatern | 2014-04-27

Bardzo dobra, i chyba mało znana oraz słabo rozreklamowana, pozycja z zakresu religioznawstwa (z elementami antropologii, socjologii, kulturoznawstwa, psychologii społecznej) skupiająca się na popularności zjawiska magii i okultyzmu we współczesnym świecie. Pomimo wydania książki w 1990 (pierwsze i jedyne wydanie w 1990, dostępność lektury już tylko w antykwariatach; a szkoda) treść nadal jest jak najbardziej aktualna.
Książka prezentuje zagadnienia dotyczące magii w czterech głównych rozdziałach: 1. Wokół definicji magii, 2. Magia jako forma ucieczki od rzeczywistości, 3. Magia a ruchy społeczne, 4. Magia formą ekspresji buntu społecznego.
Pani Anna Mrozek - Dumanowska w świetny sposób (konkretna, bogata znaczeniowo treść oparta o wspaniałą bibliografię tematyczną, przystępny język i klarowny sposób prezentacji, obiektywizm i bezstronność opisywanych zjawisk z autorską propozycją interpretacji) przedstawia zjawiska magii i okultyzmu we współczesnym świecie (nie tylko w Europie,...

Sigyn | 2016-01-14
Paulina | 2012-09-12