Opowiadania i humoreski

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opowiadania i humoreski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: 86-Press
83-85238-33-6
satyra, humoreska
satyra
Spass

Czytelnik kojarzący Marka Twaina z parowcami z Missisipi, legendą Dzikiego Zachodu i sympatycznymi postaciami Tomka Sawyera i Hucka Finna - po przeczytaniu pierwszego tomu "Opowiadań i humoresek" - odkryje nowe oblicze największego pisarza amerykańskiego i... będzie zachwycony lub zbulwersowany. Złośliwe i szydercze "Listy z Ziemi" kreślone ręką Szatana, "Tajemniczy przybysz", opowiadanie...

Złośliwe i szydercze "Listy z Ziemi" kreślone ręką Szatana, "Tajemniczy przybysz", opowiadanie będące także szyderczym komentarzem do ludzkich czynów, czy błyskotliwy "Wyjątek z opisu wizyty kapitana Stormfielda w niebie" - zmuszają człowieka do krytycznego spojrzenia na siebie, uzmysławiają, jakim mikroskopijnym pyłkiem we wszechświecie jest nasza rodzinna planetka i jak błahe i śmieszne mogą być dla Stwórcy sprawy w imię których na Ziemi stale leje się krew.

Sięgnijmy po Twaina. Może ta lektura pomoże nam zdystansować się wobec drobiazgów, które tak nas pochłaniają, że nie znajdujemy już czasu na życie.

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: źródło własne

malaskierka | 2015-12-07
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Tegoroczne Wyzwanie Książkowe sprawiło, że w moje ręce wpadł zbiór opowiadań Marka Twaina. Przyznam że zaczęłam czytać z niekłamaną ciekawością, po paru stronach opowiadania zaczęły mnie zadziwiać i właśnie z tym zaskoczono/zdziwionym wyrazem twarzy dotarłam do ostatniej strony. Musze przyznać ze to była moja pierwsza przygoda z tym autorem i do końca nie wiem jak go ocenić.
Opowiadanka czytało się dobrze. Zwłaszcza bardzo zabawny Pamiętnik Adama i Ewy, który wywoływał uśmiech na twarzy oraz List na Ziemię, który w sposób dobitny wyszydził osoby "niewierzące-praktykujące". Wszystkie opowiadanka opierają sie na religii chrześcijańskiej i ukazują jej wierzenia w sposób prześmiewczy, złośliwy, szyderczy. Na każdym kroku niszczy wyobrażenia czy fundamenty jakiejkolwiek religijności. Największe błoto zbiera na sobie głównie kościół katolicki.
Uważam, że zdecydowanie nie jest to książka dla osób intensywnie wierzących bo obrazi ich uczucia religijne ale wszystkim innym polecam bo...

Secrus | 2015-01-30
Przeczytana: 28 grudnia 2014

...Sięgając po „Humoreski”, możemy liczyć na bogaty przekrój tematów bardzo od siebie odległych, tworzących dużą różnorodność proponowanych treści. Bije z nich przekora, obraz świata prychającego na zasady, śmiech tyle głupkowaty, co błyskotliwy, tak niewinny, jak gorzki i makabryczny. Pisarska zabawa Marka Twaina może się okazać zabawą czytelnika, jeśli ten przyjmie jej zwariowaną koncepcję, widoczną na każdym kroku przesadę i humor, którego nie spotyka się na co dzień. Wtedy „Humoreski” będą tylko i aż bardzo ciekawymi opowiastkami, opisanymi językiem lekkim i płynnym. Takim, jakiego przy czystej literackiej rozrywce, na odreagowanie po cięższej lekturze, każdy z nas łaknie...

Pełna opinia pod tym adresem: http://www.tramwajnr4.pl/2015/01/z-zakurzonej-polki-humoreski.html

Wabi | 2016-04-10
Przeczytana: 12 kwietnia 2016