Lis Przechera

Okładka książki Lis Przechera Johann Wolfgang von Goethe
Okładka książki Lis Przechera
Johann Wolfgang von Goethe Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe satyra
satyra
Reineke Fuchs
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1986-01-01
1951-01-01
Leopold Staff
satyra epos

Nie spodziewałem się że aż tyle przyjemności sprawi mi czytanie tego dzieła napisanego przez Johanna Wolfganga Goethego znakomitego niemieckiego poety,którego bardziej znamy jako autora "Fausta",czy powieści "Cierpienia młodego Wertera",a przecież powyższy poemat to dzieło niezwykłe pod każdym względem ,charakteryzuje go głęboka mądrość i duża doza dowcipu,czyniąc go tak smakowitym kąskiem,że aż żal gdy dochodzimy do zakończenia utworu.Największe wrażenie zrobiła na mnie lekkość i swoboda autora w posługiwaniu się piórem,przygody głównego bohatera ,tytułowego Lisa Przechery jak również jego zmyślność i umiejętność wykręcenia się z każdej sytuacji są godne podziwu,ale nie akceptacji,przypomina mi on (Lis Przechera) i przywodzi na myśl współczesnych polityków,potrafiących również manipulować faktami i ludźmi w taki sposób aby "ich" było zawsze na wierzchu wymigując się od odpowiedzialności za swoje niezbyt uczciwe postępowanie.Utwór znakomity,relaksujący ale nie naiwny ,czy płytki,wręcz przeciwnie,pełen mądrości i dowcipu.

• Klasyka
  • Ebooki