Paweł

Fabuła powieści przedstawia przeżycia dwóch młodych Francuzów, którzy ocaliwszy życie z katastrofy samolotowej dopłynęli do jednej z niewielkich wysp Oceanii. Nie okazała się ona bezludna. Przebywał na niej od czasów II wojny światowej mały oddział żołnierzy – Nowozelandczyków, nie wiedzących o zakończeniu wojny (akcja toczy się w 1966 r.). Francuski pisarz w dramatycznie skonstruowanej fabule przedstawił przygody bohaterów; dążąc do wydostania się z wyspy muszą oni rozwikłać tajemnicę ludzi żyjących w kompletnej izolacji od świata od przeszło 20 lat i nie usiłujących zmienić tej sytuacji. Niebezpieczeństwo grozi chłopcom także ze strony przyrody (m.in. spotykają tu olbrzymie jaszczury, które zamieszkiwały naszą planetę w okresie trzeciorzędu).

Interesująca, miejscami sensacyjna fabuła […] w pewnej mierze nawiązuje do zdarzeń autentycznych, o czym pisze autor w posłowiu.

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl

źródło okładki: http://klub7.w.interia.pl

Antoni Leśniak | 2015-05-20
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Kiedyś Emir Kusturica w Undergroundzie stworzył obraz bohaterów, którzy z określonych racji, ważnych dla nich, chowają się pod ziemią i twierdząc, że wojna się nie skończyła, postanawiają tam bezpiecznie trwać i prowadzić normalne życie. Ta fikcja kiedyś jednak zostanie ujawniona. Tak samo prawdę o zmianie sytemu i życie w iluzji poznała bohaterka Good bye Lenin. W każdym z tych przypadków prawda sprawia, że ci, którzy byli oszukiwani odnoszą się z wielką wrogością do tych, którzy im wmawiali, że jest inaczej, i nie trafiają do nich argumenty, że było to robione w trosce o nich i z myślą, żeby im nie zaszkodzić a pomóc. Nikt nie lubi być okłamywanym, i świadomość faktu, że czynione to jest celowo i z rozmysłem, dla osiągnięcia nawet dobrego celu nikogo nie przekonuje. Tajemnicza wyspa na Pacyfiku, na którą trafiają nasi bohaterowie – dwaj bracia Francuzi, została celowo odcięta od świata, a znajdująca sie tam garstka żołnierzy stworzyła swój zamknięty hermetyczny świat i pojawienie...

ryszpak | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Szkoda, że nie wpadła w moje ręce, gdy miałem kilkanaście lat. Na pewno wspominałbym ją z rozrzewnieniem i byłaby jedna gwiazdka więcej. Tym bardziej, że zahacza o kryptozoologię.
Pomysły autora wykorzystywane są do dziś w serialach i nie tylko.

Paweł | 2012-09-11

Książka niezwykle ciekawa! Nie da się nie zauważyć podobieństwa do powieści W. Goldinga pt. "Władca Much" oraz do serialu, na którego pomysł rzekomo powstał z tej książki: "Lost". Historia ukazuje przygody dwóch ocalałych z katastrofy lotniczej Francuzów, którym udało się dopłynąć do tajemniczej wyspy. Oczywiście wyspa ta skrywa wiele tajemnic (m.in. żywe dinozaury i zagubiony oddział żołnierzy, którzy wierzą, że II wojna światowa nadal trwa). Szczerze mówiąc książka ta jest mało dostępna, ale szczerze polecam przeczytać. Podobała mi się bardziej, niż "Władca Much" (którą pewnie znacie). Napisana w miarę prostym językiem, więc nadaje się świetnie dla młodzieży, która niekoniecznie musi chłonąć najnowsze i najbardziej rozreklamowane pozycje (typu "Zmierzch" itp.).