The Notebook

2 402
1 202
angielski
bossska

Every so often a love story so captures our hearts that it becomes more than a story-it becomes an experience to remember forever. The Notebook is such a book. It is a celebration of how passion can be ageless and timeless, a tale that moves us to laughter and tears and makes us believe in true love all over again... At thirty-one, Noah Calhoun, back in coastal North Carolina after World War II, is haunted by images of the girl he lost more than a decade earlier. At twenty-nine, socialite Allie Nelson is about to marry a wealthy lawyer, but she cannot stop thinking about the boy who long ago stole her heart. Thus begins the story of a love so enduring and deep it can turn tragedy into triumph, and may even have the power to create a miracle...

źródło opisu: http://www.hachettebookgroup.com/books_9780446605236_Description.htm

GraceSuarez | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Sparksa. Po przeczytaniu "Pamiętnika" nasuwa mi się tylko niedowierzanie, że coś tak pięknego mógł stworzyć mężczyzna. Ukazał on w swojej powieści jak wielka jest potęga miłości oraz, że uczucie łączące dwoje ludzi jest w stanie przetrwać DOSŁOWNIE wszystko. Niewątpliwie wyjątkowa i wzruszająca książka.

książek: 2026
Wojciech Gołębiewski | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Ze względu na sentyment do lektur czytanych w dzieciństwie, a było ono 60 lat temu, dawałem „plusy” Montgomery czy Rodziewiczównej, a „Trędowatą” uważałem zawsze za świetną książkę, oczywiście, w swoim gatunku. No to konsekwentnie muszę dać Sparksowi wiele gwiazdek, za ten ckliwy, przewidywalny, tani sentymentalizm, wyciskający łzy z oczu. Jelenie na rykowisku, porcelanowe pieski też są na swój sposób urocze. A te „harlequinowskie” sformułowania jak: /str 114/:

„...poczuł dreszcz w lędżwiach..”

- poruszają każdego. Uprzednio krytykowano mnie, żem malkontent i zrzęda, to teraz się rehabilituję i krzyczę „Vive la Alzheimer!!”

Marlena | 2014-05-17
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nicholas Sparks bardzo mnie zawiódł tą książką. Wyświechtane maksymy takie jak "stara miłość nie rdzewieje" czy "pierwszej miłości nigdy się nie zapomina" to jej motto. Są lata 40-te, bohaterowie; dwójka młodych ludzi, których połączyło gorące uczucie. Bogaci rodzice Allie nie zgadzają się na związek ich córki z prostym cieślą. Przeprowadzają się do miasta i zakazują młodym wszelkich kontaktów. Mija 7 lat i Allie zaręczona z przystojnym i bajecznie bogatym Lonem, przygotowując się do ślubu pragnie jeszcze raz zobaczyć swoją pierwszą miłość. Dawni kochankowie zaczynają się coraz częściej spotykać a ich miłość odżywa. Jak wiadomo prawdziwa miłość pokona wszystkie niedogodności, więc płomienne uczucie nie zgaśnie mimo przeciwności losu. Choć jest przewidywalna i oklepana, to jednak wzrusza. Zakończenie miłości a jednocześnie początek książki to dwoje pensjonariuszy domu opieki czytających pamiętnik, w którym opisana jest ich historia. Ona jest chora na Alzheimera, a on w ramach...

Agnieszka | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nicholas Sparks jest współczesnym amerykańskim pisarzem, którego książki ukazały się w 33 językach w łącznym nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy.Autor posiada wyjątkową umiejętność pisania w ujmujący sposób o miłości i uczuciach.Czytając jego utwory często trudno uwierzyć,że ich twórcą jest mężczyzna.

"Pamiętnik",o którym chcę Wam dziś drodzy czytelnicy opowiedzieć kilka skromnych słów jest powieścią, która ukazała się w 1997 roku.Powieścią tą Sparks podbił ogromne rzesze czytelników,a fenomen jego twórczości trwa niezmiennie do dziś.

W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem zamieszczonym na okładce książki,iż jest to jedna z najpiękniejszych historii o miłości ostatniego dziesięciolecia. Jej bohaterami są Noah Calhoun i Allie Nelson. Oboje są dziś podopiecznymi domu opieki. Ich ciała są udręczone bólem i cierpieniem. Jest jednak coś,co dodaje im siły. Jest to ich niezłomna miłość.Mają siebie i coś jeszcze... Pamiętnik,który mężczyzna czyta wieczorami chorej na Alzheimera...

Caroline Anne | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

Brak słów, żeby opisać tę książkę... Przepiękna i niesamowicie wręcz wzruszająca. To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem, ale na pewno nie ostatnie. Jeszcze zanim przeczytałam "Pamiętnik" zaopatrzyłam się w "Ostatnią piosenkę" oraz "I wciąż ją kocham", ponieważ oglądałam chyba wszystkie filmy jakie wyszły na podstawie książek Pana Sparksa i po prostu byłam pewna, że książki okażą się równie (o ile nie bardziej) niesamowite. Nie zawiodłam się. Książkę czyta się szybko nie tylko dlatego, że jest dosyć krótka, ale również dlatego, że styl pisania autora jest bardzo przyjemny. Polecam każdemu to dzieło, mnie wzruszyło do łez i skłoniło do wielu refleksji.

"Pamiętam każdą wspólnie spędzoną chwilę. A w każdej było coś wspaniałego. Nie potrafię wybrać żadnej z nich i powiedzieć: ta znaczyła więcej niż pozostałe."

Ja natomiast pamiętam wiele cytatów z książki. "A w każdym było coś wspaniałego..." Nie potrafię wybrać ulubionego. Lecz oprócz tego już zacytowanego u góry, dwa...

Modliszeg | 2014-03-05

"Człowiek zupełnie nie wie, kiedy tonie,
Która kropla wody wyznacza mu koniec"

Wspaniała książka, przyjemnie się czyta. Autor kolejny raz mnie nie zawiódł, bogata w szczegóły i wzruszająca. Ekranizacja powieści jest również ciekawa, więc obie formy poznawania tej treści są godne polecenia :)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na podstawie tej książki powstał jeden z lepszych wyciskaczy łez – oczywiście książka też spełnia ten wymóg. Bestseller, który jest ponadczasowy. Zachwyci w każdym wieku i przekaże nam najprawdziwszą i najbardziej znaną wartość na świecie – MIŁOŚĆ! Oczywiście w najlepszym wydaniu.
Czy nie spoglądając na tytuł byłbyś w stanie rozpoznać tę książkę po tym zwięzłym i ogólnym opisie? Jeśli nie przemknął ci przez głowę „Pamiętnik”, to natychmiast zabieraj się za lekturę!
Zręcznie operujący piórem Nichlas Sparks sprawi, że świat wokół stanie się piękniejszy, ale mam mu jedną rzecz do zarzucenia – za krótko! Po godzinie już nie miałam co czytać! Jednakże wybaczam mu – treść mi bardzo odpowiada.
A skoro już mówi o treści, nie zamierzam nic tu o tym pisać. Jeżeli nie jesteś w temacie – nie zamierzam ci psuć pierwszego spotkania z tym dziełem, dla reszty rozumiem wszystko jest jasne. Na zakończenie ostatni raz popycham was w stronę tej lektury i życzę udanej zabawy.

Żadna ze mnie romantyczka, ale chyba nawet najbardziej przyziemna kobieta ma takie historie, które stanowią miód na jej serce. Ta jest moją.

Uwielbiam film, z którym zapoznałam się przed przystąpieniem do lektury. I ta, choć może być dla niektórych banalna, wręcz wtórna i z miałkim przesłaniem, które przecież było już tyle razy powielane - mnie zauroczyło. Autorowi udało się złapać istotę tego uczucia, ukazać jego siłę i piękno - tym większe oklaski że uchwycił to mężczyzna. Dobrze napisana, urokliwa, nieco sentymentalna i ckliwa - jednak poruszająca.

Ot, moja słabostka, której się nie wstydzę. Jednak film bardziej mi się podobał.

Piotr | 2016-09-12
Przeczytana: 11 września 2016

Nicolas Sparks to autor, którego książki na pozór nie przynoszą niczego odkrywczego, ale niewielu pisarzy potrafi ubrać historię w takie słowa, zdania, aby całość zaskakiwała i niosła piękną, chociaż czasami ckliwą historię.

Cenię Sparksa za jego przenikliwość w budowaniu relacji międzyludzkich, o opowiadaniu o miłości, która potrafi wiele przetrwać i jest niezniszczalna. Każdy człowiek potrzebuje miłości, chociaż paleta jej barw jest różnorodna.

Pamiętnik to opowieść o ludziach, którzy jesień swojego życia spędzają w Domu Spokojnej Starości. Miłość ponad wszystko. Ona cierpi na Alzheimera. Coraz rzadziej poznaje ukochanego.
Poznają się jako nastolatkowie. Wakacyjna miłość, która zaważy na ich dalszych losach. Wiele ich dzieli i nie mają większych szans na rozwijanie uczucia, ale życie potrafi zaskakiwać. Spotykają się ponownie po 14 latach. Ona jest zaręczona z bogatym adwokatem, on nie ma wiele do zaoferowania jako łowca raków. Coś ją przyciąga do nastoletniego chłopaka,...

FairytaleePrincess | 2017-12-11

"Pamiętnik" Nicholasa Sparksa znają niemalże wszyscy, którzy z książkami mają do czynienia na co dzień. Autor poczytny, powieść rozpoznawalna. Jedni byli zachwyceni, drudzy mniej. A ja gdzieś sobie siedzę tam po środku i niczym za bardzo się nie wyróżniam, bo książeczkę uważam za całkiem miłą i przyjemną, ale ochów i achów bym nad nią nie wylewała, ot, takie czytadło na 1-2 wieczory, romansidełko dla szybko wzruszających się. Sparks pisywał lepsze, nie mniej jednak polecam.