Doktorzy

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Wydawnictwo: Albatros
Doctors
Kasia

Rok 1958. Piątka młodych ludzi, Laura, Barney, Bennet, Hank i Seth, zostaje przyjęta na pierwszy rok studiów w najbardziej prestiżowej uczelni medycznej w USA – Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda. Poznajemy ich splatające się losy, od czasów studenckich, poprzez staże zawodowe, aż po 1978 rok, kiedy są już doświadczonymi lekarzami, specjalistami w dziedzinie pediatrii, psychiatrii, chirurgii, ginekologii i interny. Każdy z nich ma własne marzenia, za których spełnienie zapłaci określoną cenę. Raz dokonane wybory zaciążą na dalszym życiu. Barney i Laura, którzy znali się od dzieciństwa i uważali za przyjaciół, po latach odkrywają, ile naprawdę dla siebie znaczą. Czarnoskóry Benett będzie musiał walczyć z przejawami rasizmu. Wyjątkowa wrażliwość Setha nie pozwoli mu patrzeć bezczynnie na cierpienie pacjentów. Porażki i triumfy, miłości i zawody miłosne, osobiste tragedie, nieodłączne problemy związane z medycyną, składają się na wielobarwny i prawdziwy obraz życia lekarzy – nie tylko w Ameryce.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dominika | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

W twórczości Ericha Segala można zauważyć kilka niezmiennych szczegółów. Mowa tu o środowisku uniwersyteckim, zwłaszcza Harvardzie, wątkach z udziałem prawników i medyków, różne porównania muzyczne. No i ten jego styl opowiadania - trudno jest mi go opisać, ale jest bardzo charakterystyczny, może autor unosił się na falach własnej wyobraźni w sposób melodyczny i to właśnie dostrzegam w jego słowach, zdaniach.

Wracając do meritum, w powieści "Doktorzy" spotykamy kilka osób, które dążą do złożenia przysięgi Hipokratesa, a potem do bycia pełnoprawnymi lekarzami. Ocieramy się o niektóre wspomnienia z przeszłości, widzimy ich sukcesy i porażki, życie prywatne. Poruszane są związki, relacje z rodzicami, ukryte żale, eutanazja, trudy i uroki macierzyństwa oraz oczywiście choroby. Praca lekarza jawi się jako bardzo odpowiedzialna, wymagająca dużej sprawności psychicznej i fizycznej, "dostarczająca" wielu ważnych dylematów. A w tle dzieje Ameryki...

Książkę czyta się przyjemnie, lecz...

boziaczek | 2017-03-09

"Doktorzy" Ericha Segala to wielowątkowa powieść o dojrzewaniu, podejmowaniu trudnych decyzji i wreszcie o życiu i wszystkich niespodziankach, które ze sobą niesie.
"Doktorzy" to spójna, ciekawa kompozycja, ze świetnymi kreacjami bohaterów. Książkę czyta się jednym tchem.
Polecam!

Bożena1 | 2015-03-04
Przeczytana: 03 marca 2015

Do przeczytania tej znakomitej powieści zabierałam się od dłuższego czasu, a teraz po przeczytaniu mogę tylko żałować, że tak długo kazałam tej wspaniałej książce czekać na półce mojej biblioteki.
Książka jest rewelacyjna, im dalej się czyta tym jest ciekawsza. Autor sobie tylko znanym sposobem "wciąga" czytelnika w życie, naukę, pracę i perypetie życiowe najpierw uczniów, póżniej studentów medycyny i wreszcie lekarzy. Pomimo występujących w powieści wielu bohaterów nie sposób pogubić się w ich zawiłych losach, im bliżej końca, tym powieść ciekawsza, tym bardziej jesteśmy zżyci z jej bohaterami, tym bardziej ciekawi co będzie dalej. Książka ciekawa, wartościowa, gorąco polecam. Mam zamiar sięgnąć po następne powieści Segala.

"Dwie proste cyfry - liczbę dwadzieścia sześć. Na sali rozległy się pomruki zdziwienia.(...) Panowie, zakonotujcie to sobie dobrze w pamięci - istnieją tysiące chorób na tym świecie, jednakże medycyna potrafi empirycznie wyleczyć tylko dwadzieścia sześć z nich. Reszta... jest czystą zgadywanką. "

Intelektualna uczta. Majstersztyk. Na długo zapada w pamięć. Książka opowiada historię grupy młodych adeptów sztuki lekarskiej. Laura, Barney, Bennet, Hank i Seth to pięć różnych osobowości, łączy ich jednak wspólny cel- chcą zostać lekarzami. Zabawna, momentami wzruszająca, skłaniająca do refleksji .

Zaznaczę na wstępie, że lektura do lekkich nie należy. Zarówno jeżeli chodzi o poruszane wątki, jak i o objętość książki- ta liczy ponad 700 stron. Stanowi jednak perełkę dla wymagającego czytelnika.

Pierwsza część książki poświęcona jest Laurze i Barney'owi. Tych bohaterów połączyła prawdziwa dziecięca przyjaźń, a później medycyna. Ona- śliczna, zadziorna i nieprzeciętnie inteligenta....

Kornelia | 2012-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 czerwca 2012
makeAchange | 2011-01-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Takiej książki, po prostu ze świecą szukać. Pomimo początkowo przerażającej ilości stron, wciąga w wir jak żadna inna. Niezaprzeczalnie głównymi bohaterami są Laura i Barney, którzy poznają się już jako dzieci, a później aż do dorosłości towarzyszy im niezwykła więź. Razem uczestniczą w ,,biegu'' po tytuł lekarza. Książka ukazuje trudne tematy jakimi są : rasizm, antysemityzm. Zawód lekarza jest niezwykły, niemal magiczny. Książka pozwala zrozumieć mechanizm jakim rządzi się medycyna, mówi o tym, że bycie lekarzem to nie zawód, a życie.

Majka | 2016-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Objętość, czyli niemal 800 stron, to wielka zaleta tej książki. Doświadczenia młodych Amerykanów, najpierw studentów, potem lekarzy medycyny są tak interesujące, że chętnie przeczytałabym drugie 800.
Na pewno duże znaczenie ma to, że jestem wierną fanką książek o tematyce medycznej. Segal często odnosi się do medycznych osiągnięć XX wieku i generalnie funkcjonowania lekarskiego świata, co jest dla mnie nie lada gratką - nawet jeśli wszystko dzieje się jeszcze przed wejściem w XXI w, więc nie wszystko jest wciąż aktualne.
Z drugiej jednak strony, myślę, że jest to po prostu bardzo dobra, świetnie napisana książka. A zresztą - nie tylko o medycynie. ;) Dzięki autorowi jesteśmy bowiem świadkami dorastania i dojrzewania bohaterów, ich odnajdywania się w świecie, prób godzenia życia zawodowego z osobistym, upadku złudzeń dotyczących roli i mocy lekarza, i swojego przeznaczenia. Poruszone są nawet kwestie dotyczące etyki lekarskiej, aktualne tak naprawdę po dziś dzień.
Przejścia,...

Mandarynka | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

"Medycyna jest bowiem wiecznym poszukiwaniem powodów, przyczyn, które mogłyby wyjaśnić skutki."

Doktorzy to ponad 800 stron o życiu lekarzy - począwszy od dzieciństwa i bodźca, który spowodował, że udali się na medycynę po studia, wybór zawodu i ułożenie życia osobistego. Przyznacie, że im dłuższa lektura tym bardziej związujemy się emocjonalnie z głównymi bohaterami. Tak więc "Doktorzy" przysporzyli mi wielu emocji i wzruszeń.
Co ciekawe najmniej zdrowy tryb życia prowadzą lekarze. Fabuła ukazuje prawdziwe życie lekarzy od strony prywatnej - codzienne zażywanie środków uspakajających bądź pobudzających, pracowanie po 40 godzin i brak snu na okrągło...
Teraz po przeczytaniu "Doktorów" moje spojrzenie na lekarzy i ich pracę zmieniło się diametralnie. Jeśli denerwują Was lekarze zachęcam do lektury "Doktorów" ;)

zabulak | 2014-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 lutego 2014

Jedna z lepszych książek jaką w życiu przeczytałam, niby taka zwykła obrazująca życie lekarzy, ale jednocześnie dogłębnie poruszająca ich życiowe problemy np. radzenia sobie ze stresem podczas nauki na jednych z najtrudniejszych studiów, problemy z rodzicami i własną tożsamością i wiele innych etycznych aspektów jak eutanazji.
Naprawdę gorąco polecam, książka ma prawie 800 stron więc nie jest na jeden wieczór, ale to dobrze, bo dłużej w nas pozostanie. Erich Segal spisał się na 6 z plusem !!!

bursztynowa | 2012-12-08
Przeczytana: 03 grudnia 2012

To było moje pierwsze spotkanie z Segalem, choć wcześniej słyszałam dużo pochlebnych słów o jego powieściach, a "Doktorzy" to już chyba legenda, podobnie jak "Love story". Akcja tego opasłego tomu rozpoczyna się w latach czterdziestych ubiegłego wieku, a kończy w latach siedemdziesiątych. Nie zniechęcajcie się liczbą stron. Wielowątkowa fabuła jest tak wciągająca, że te prawie osiemset stron czyta się jednym tchem. Autor w bardzo sugestywny sposób przedstawił życie kilku młodych ludzi wkraczających w medyczny świat w amerykańskiej rzeczywistości. Wszystkich ich cechowała ogromna wytrwałość w dążeniu do celu, odporność psychiczna, ambicja, pracowitość. Podobał mi się sposób przedstawienia różnorodnych fikcyjnych wątków powiązanych z faktami medycznymi, które działy się na świecie. Poza tym autor porusza wiele kwestii dotyczących trudnych wyborów, które lekarz musi dokonywać w swojej pracy, wyborów między dobrem a złem, często balansując na krawędzi życia i śmierci. Oprócz, a może...