Doktorzy

Albatros
2014-06-30
2014-06-30
Zbigniew A. Królicki
medycyna studia studenci przyjaźń miłość przeciwności losu

Bardzo dobrze sie czyta. Książka pokazuje natle losów Laury i Barneya dole i niedole dochodzenia do zawodu lekarza oraz blaski i cienie związane z tym zawodem.

Nie jest to romans, jak można by się spodziewać po Autorze "Love Story" czy "Absolwenta".

Ponad 700 stron książki poświęconych zostało na wielostronne przybliżenie czytelnikom różnych aspektów życia lekarzy: od kwestii wyborów osobistych przyszłych medyków, przez kształcenie i przygotowania do studiów, szczegółowy sposób i zakres nauki na studiach (sekcje i wiwisekcje!),wybór specjalizacji, staż, wreszcie praktykę lekarską. Do tego bardzo szerokie spektrum środowiskowe, począwszy od uwarunkowania wynikającego z historii rodzinnych, współpracy i zawiści w środowisku, wykorzystywania cudzych badań i osiągnięć, przez problem rasizmu, antysemityzmu, czy równych szans kobiet w zawodzie, który jeszcze do niedawna dawał preferencje wyłącznie białym mężczyznom. Oraz aspekt psychologiczny zawodu lekarza: ciągłe balansowanie na granicy wytrzymałości fizycznej i psychicznej, wyścig szczurów w dążeniu do osiągnięcia najwyższych lokat, samobójstwa, choroby psychiczne, wreszcze poświęcenie własnej rodziny na rzecz medycyny. Do tego szeroko ujęta kwestia odpowiedzialności, błędów lekarskich, wreszcie kwestia eutanazji.

Tak wszechstronne ujęcie tematu, z wieloma szczegółowymi informacjami stricte medycznymi, musiało zaskutkować przeładowaniem. Na tym tle wątki fabularne, historie i perypetie uczuciowe bohaterów, zdają się być troszkę przytłumione, główny finalny wątek młodych Livingstonów wydaje się być doklejonym na siłę.

Bo też, istotnie, powieść nie jest zorientowana na pokazanie perypetii wybranych paru bohaterów. Tu zbiorowym bohaterem jest całe środowisko medyczne. Ze wszystkimi możliwymi ułomnościami, ograniczeniami, wadami i błędami. Z marzeniami młodych ludzi o ratowaniu ludzkości i iluzją na temat możliwości ich spełnienia.

Pewnym niedopowiedzeniem, perskim okiem puszczonym przez Autora na koniec książki, jest medycyna chińska, jej praktyki i skuteczność, gdy już wszystkie inne, tak bogato opisane współczesne metody i środki medyczne zawiodą.

kawał książki :) świetnie się czyta

kawał książki :) świetnie się czyta

Czytałam i byłam przez chwilę znów studentką :) Utożsamiałam się z bohaterami, bo fantastycznie Segal prowadził tę książkę. Czegoś mi pod koniec zabrakło, nie umiem sprecyzować dokładnie... tak jakby spieszył się z tą końcówką :) Jedna gwiazdka odjęta, ale ogólnie polecam bardzo.

Kolejna książka Ericha Segala, z którą spotkanie sprawiło mi przyjemność. Na przeczytanie musiałam poświęcić wiele godzin, lecz ma to swój urok, bo dzięki historiom opisanym na takiej liczbie stron naprawdę mogłam zżyć się z bohaterami. Autor jak zwykle rewelacyjnie połączył w jednej powieści różne wątki. Samo zakończenie może nieco zbyt nierealne jak na mój gust, jednak życie pisze przecież różne scenariusze. Generalnie czytając książki Segala - to, jak opisuje wysiłek intelektualny bohaterów - zawsze szybko nabieram ochoty na własną dalszą edukację :)

To zdecydowanie moja ulubiona książka tego autora. Czytałam ją dwa razy i za każdym serce było po stronie bohaterów. Segal umie przywiązać czytelnika do swoich wyjątkowych postaci, nie pozostają one obojętne. Historia studentów medycyny, którzy zostali w końcu wybitnymi lekarzami zostanie ze mną na długo.

Świetna książka , każda historia jest ciekawa i wciągająca . Autor ma lekki język . Sama jako studentka medycyny zakochałam się w niej !

Wspaniała, wciągająca książka. Pomimo dużej objętości czyta się z szybko i z dużym zainteresowaniem. Ciekawe problemy medyczne i wątki obyczajowe wspaniale się łączą i dopełniają. Akcja toczy się w latach 50-tych do 70-tych w Stanach Zjednoczonych, a mam wrażenie, że u nas medycyna obecnie jest na takim samym poziomie. Ale nie jestem znawcą tematu.

Niesamowita podróż w ubiegłe stulecie i medycynę tych czasów. Wspaniała opowieść o rozwoju medycyny i rozwoju człowieka, który podejmuję ten ciężki los lekarza- doktora.
Polecam :)

Polecam :)

To moja ukochana książka. Czytałam ja już tyle razy, że niemal znam ją na pamięć. I przeczytam ją pewnie jeszcze niejeden raz.

• Medycyna