W cudacznym korowodzie

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Antic Hay
Kazik

"W cudacznym korowodzie" to powieść Aldusa Huxleya będąca pełną humoru, a wręcz kpiny opowieścią o młodych ludziach i ich zapatrywaniu na świat. Autor opisywał własne czasy i pokolenie, jego książki określane są jako „powieści idei” lub „komedie idei”.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1959

źródło okładki: www.atticus.pl

Kazik | 2012-08-25
Na półkach: Przeczytane, Angielska
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Aż ciężko uwierzyć, że jako pierwsza sygnalizuję istnienie tej książki na tym portalu. No, ale to zawsze kolejny punkt na mojej przydługiej liście zasług dla kultury i społeczeństwa.

Do rzeczy.

Zwykle swoje recenzje rozpoczynam od wstępnego zarysowania fabuły, jednak tym razem sobie to daruję. Powód jest dość prozaiczny – tytuł ten jako-takiego szkieletu wydarzeń po prostu nie ma. Huxley przyjrzał się dokładnie swoim rówieśnikom z artystycznych czy tam intelektualnych kręgów, po czym z niezwykłą szczegółowością odmalował ich portrety w książce o jakże znaczącym tytule. Bohaterowie kroczący „W cudacznym korowodzie” są troszkę dziecinni, bardziej śmieszni, zdecydowanie ekscentryczni, a już z całą pewnością budzący smutek - ich cynizm, samouwielbienie, znudzenie życiem, brak celu, obojętność czy wyrzeczenie się moralnych zasad nieustannie stoi im na drodze do osiągnięcia prawdziwego szczęścia.

Jako entuzjasta pozytywizmu jestem oczarowana tą książką. Niezwykle drobiazgowe,...

Ciszyn | 2016-02-26
AnnaSikorska | 2015-12-22